Napad na sedež stranke Baath, ki jo vodi sirski predsednik Bašar al Asad, se je zgodil malo po tem, ko je pretekel rok za končanje nasilnega zatiranja protirežimskih protestov, ki ga je Siriji postavila Arabska liga. Gre za prvi napad v sirski prestolnici od začetka vstaje proti režimu predsednika Bašarja al Asada. Kljub ultimatu lige sta včeraj vojska in policija v Siriji ubili 14 protestnikov.
''Policija je zaprla poti do trga, kjer je sedež stranke Baath. Uspelo mi je videti dim, ki se je dvigal iz poslopja, in gasilska vozila okoli zgradbe,'' je dejal očividec, ki ni želel biti imenovan. ''Napad se je zgodil malo pred zoro, ko je bilo poslopje še prazno. Zdi se, da je šlo za sporočilo režimu,'' je dodal očividec.
Asad je v soboto izjavil, da bo kljub grožnjam z mednarodno izolacijo nadaljeval z zatiranjem protestnikov. ''Konflikt se bo nadaljeval, prav tako pa tudi pritiski, naj se Sirija podredi,'' je sirski predsednik dejal za britanski Sunday Times. ''Kakor koli, zagotavljam vam, da se Sirija ne bo uklonila in se bo še naprej upirala pritiskom.''
V videu na spletni strani Sunday Timesa je Asad dejal, da bodo volitve februarja ali marca, ko bodo Sirci odločali o parlamentu, ki naj bi spisal novo ustavo, ta pa bo služila kot podlaga za predsedniške volitve. ''Ta ustava bo vzpostavila osnovo za izvolitev predsednika, če ga potrebujejo ali pa ne,'' je dejal. ''Imajo volitve, ki se jih lahko udeležujejo. Volilne skrinjice bodo odločile, kdo bo predsednik.''
Zatrdil je, da obžaluje "vsako kapljo krvi, ki je bila prelita v državi", vendar pa se mora režim po njegovih besedah zoperstaviti oboroženim skupinam in zagotoviti spoštovanje zakonov.
Arabska liga zavrnila zahteve Damaska
Arabska liga je že pred postavitvijo ultimata o končanju nasilja nad protestniki zamrznila sirsko članstvo v organizaciji, ki povezuje arabske države. Arabska liga je sicer danes zavrnila prošnjo Damaska za spremembo načrta, po katerem bi liga v Sirijo poslala 500-člansko opazovalno misijo.
Sprejetje sprememb, ki jih predlaga Damask, bi "radikalno spremenilo naravo misije, namen katere je nadzorovati izvajanje arabskega načrta za rešitev krize v Siriji in zaščito sirskih civilistov", je v izjavi za javnost sporočil generalni sekretar lige Nabil al Arabi.
Reševanje krize v Siriji, kot ga vidi Arabska liga, namreč pomeni zaustavitev nasilja in števila žrtev ter upoštevanje teženj sirskega ljudstva po spremembah in po političnih ter gospodarskih reformah, je še sporočil al Arabi.
Spremembe, ki jih zahteva Sirija, se sicer nanašajo na načrt Arabske lige, da v Sirijo napoti 500 mednarodnih opazovalcev, članov organizacij za zaščito človekovih pravic, predstavnikov medijev in opazovalcev iz vrst oboroženih sil. Misija bi morala zagotavljati varnost civilnega prebivalstva na območjih, kjer potekajo najhujši protesti proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu.
Na odločitev lige se je sicer že odzval Valid al Mualem. Dejal je, da bo Sirija od Arabske lige zahtevala dodatna pojasnila glede načrta napotitve opazovalcev v državo. "Pojasnila potrebujemo, ker želimo zagotoviti spoštovanje (sirske) državne suverenosti," je na tiskovni konferenci v Damasku izjavil al Mualem.
A al Mualem je danes v Damasku zatrdil, da ga ne skrbi možnost uvedbe sankcij. "V Siriji ne mislimo, da gre za vprašanje roka (izteka ultimata), ampak vsebine. Doseči dogovor z Arabsko ligo, to je tisto, kar šteje," je izjavil al Mualem in poudaril, da lahko problem v Siriji rešijo le sami Sirci ter da upa, da Sirija sankcij ne bo deležna.
Al Mualem pa je glede odločitve Arabske lige danes izrazil še pomislek, da organizacijo zlorabljajo nekatere arabske države, ki želijo doseči posredovanje Združenih narodov v Siriji. Za katere države naj bi šlo, ni pojasnil.
Turčija, ki je nekoč podpirala al Asada, prav tako stopnjuje pritisk na Damask. Turški časniki danes pišejo, da naj bi Ankara načrtovala vzpostavitev območja prepovedi letov, da bi na ta način zaščitila civiliste, če se bo konflikt še stopnjeval.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.