Ameriški internetni gigant Google je sporočil, da kljub številnim pritiskom ostaja na Kitajskem. Spomnimo, da je obstajala možnost, da Google ukine svoj spletni iskalnik v omenjeni državi, saj jih je tamkajšnja vlada opozorila pred posledicami, če družba ne bi več cenzurirala rezultatov iskanj na spletni strani Google.cn, saj bi v nasprotnem prekršili kitajsko zakonodajo. Oblasti so takrat vodstvo Googla obtožile, da je prekršilo pisno obljubo, ki jo je podalo ob vstopu na kitajsko tržišče, da bo filtriralo iskanje.
Google je prav tako poročal o številnih poskusih vdora v njihov sistem. Kitajski hekerji so želeli vdreti v elektronske poštne predale kitajskih človekoljubnih aktivistov, napade pa so zabeležili tudi v ZDA in Evropi, poleg tega pa še v najmanj 20 drugih podjetjih. Uradni Peking je zanikal kakršno koli vpletenost v te napade. Internetni gigant je sicer uspel odbiti večino napadov, toda dogodek jih je spodbudil k razmišljanju glede njihove poslovne dejavnosti na Kitajskem. Družba je takrat napovedala, da ne bo več filtrirala rezultatov spletnih iskanj, ki jih opravijo uporabniki na Kitajskem. In tako se je začel spor med kitajskimi oblastmi in ameriškim internetnim gigantom.
'Uvedli bomo preusmeritev'

Google se je odločil, da bo nastale razmere uredil tako, da bo kitajske uporabnike preusmerjal na svoje strani v Hong Kongu, ki ne trpijo zaradi cenzure. Zato bo prišlo do upočasnitve iskanja, toda Google svoje uporabnike na Kitajskem prosi za razumevanje. Njihov predstavnik David Drummond je prav tako poudaril, da gre za zakonito rešitev nastalih razmer. "Močno upamo, da bodo kitajske oblasti spoštovale našo odločitev, čeprav se zavedamo, da lahko blokirajo dostop do naši uslug,“ je še zapisal Drummond.
'V ozadju se skriva ameriška vlada'
Kitajski državni mediji poročajo, da je Google tesno povezan z ameriško vlado in obveščevalnimi službami, zalaga pa jih z informacijami o iskalnih rezultatih, ki jih opravijo kitajski državljani.
Kitajske oblasti državljanom ne dovolijo svobodnega dostopa do spleta, zato je moral Google svojo različico iskalnika, ki je namenjena kitajskim uporabnikom, prilagoditi tako, da cenzurira zadetke, ki jih oblasti v Pekingu ne dovolijo. Zaradi tega je bilo ameriško podjetje tarča številnih obtožb človekoljubnih organizacij.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.