Opozorila okoljskih agencij o prekomernem segrevanju ozračja se vrstijo, rekordi padajo iz meseca v mesec. Kljub temu se zdi, da ljudje kot po navadi svoj pogled obračamo stran od očitnih težav. Le vprašanje časa je, kako dolgo bomo to lahko še počeli. Narava že danes na različnih koncih sveta kaže posledice, a očitno mora res potrkati na naša vrata, da se zganemo.
Zadnje mesece po vsemu svetu v šokantnih naslovih povzemajo podatke ameriške Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA). Ta in druge agencije pravijo, da so meritve rekordne, da tako toplo še ni bilo. Ob tem je mogoče slišati, da se ozračje segreva hitreje, kot smo pričakovali, da nam stvar uhaja iz rok. Žalostno dejstvo je, da so nam stvari ušle iz rok že pred 20 leti, pa na vse to odgovarja znanstvenik Stefan Rahmstorf.
Globalno segrevanje pravzaprav napreduje po pričakovanjih. Čeprav je iz udarnih poročil mogoče doumeti, da vstopamo v nekakšno novo dobo katastrofalnih sprememb, Rahmstorf pravi, da smo ta prag že zdavnaj prestopili, le da smo tako dolgo mižali. Čemur smo priča, je pravzaprav proces globalnega segrevanja, ki zajema tudi prilagajanje narave na spremembe.
Nekaj hladnejših let ni pomenilo, da se je proces upočasnil, zato bi bilo po njegovem mnenju napačno sklepati, da segrevanje pospešuje, bolj kot smo pričakovali. Globalno segrevanje napreduje po pričakovanjih, pravi. To ne pomeni, da gre počasi, le da so spremembe skladne z napovedmi izpred mnogih let. Že dolgo smo vedeli, kam vodi krivulja na grafu povprečne temperature površja. Tudi rekordno odstopanje februarskih temperatur ne spremeni tega dejstva, pravi.
Najbolj pereč rezultat toplogrednih plinov je segrevanje oceanov. Ta proces se je začel v zgodnjih 70. letih. Ogljikov dioksid, ki ga oceani ne absorbirajo, ostane v atmosferi. Meritve kažejo, da se vrednost ogljikovega dioksida v ozračju povečuje že desetletja, čeprav so se v devetdesetih letih začele pojavljati ideologije, s katerimi so javnost prepričevali, da ni velike nevarnosti ter da je globalno segrevanje ozračja najverjetneje zgolj izmišljotina oziroma da zanj ni kriv človek. Znanstvenikom je naposled le uspelo utišati te ideologije. Meritve so očitne, svoje dokaze pa je v zadnjih letih predložila tudi narava. Arktični led še nikdar ni bil tako tanek, v nekaterih predelih sveta ne občutijo več prave zime, širijo se sušni predeli, včeraj pa so avstralski strokovnjaki opozorili še na enega od jasnih pokazateljev.
Veliki koralni greben odet v sivino
Avstralska vlada je namreč izdala najvišjo stopnjo ogroženosti Velikega koralnega grebena. Največjemu sistemu koralnih grebenov na svetu grozi epidemično beljenje koral. Stopnjo so dvignili na najvišjo, ko so ugotovili, da lahko pojav ogrozi tudi do zdaj še neokrnjena severna območja grebena. Kot pravijo, so se korale odele v belo in sivo barvo v večjem delu tega sicer zaščitenega območja. Okoljski minister Greg Hunt je dejal, da so v pregledu območja iz zraka videli, da so beljenju letos izpostavljene kar tri četrtine grebena.
Okoljevarstvene skupine so zgrožene, koralnemu grebenu grozi uničenje. "Še se lahko obnovi, a pospešiti moramo prehod na čisto, obnovljivo energijo. Odpornost grebena lahko okrepimo tako, da zmanjšamo odtoke iz kmetij in s čiščenjem terena," pravijo okoljevarstveniki skupine WWF.
Pojav beljenja koral opažajo že vse od leta 1982, a ob vse večji vsebnosti ogljikovega dioksida, ki posledično privede do segrevanja oceanov, korale na širših območjih zavračajo simbiozo z algami, ki jim dajejo hrano in tudi značilne močne barve. Ko alg ni več, postane apnenčasti skelet koral izpostavljen, in če se morje ne shladi, sledi gotova smrt. Hkrati se povečuje kislost morja, kar prav tako ogroža krhko strukturo koral.
Znanstveniki že leta opozarjajo, da lahko, če bo šlo tako naprej, 2600 kilometrov dolg koralni greben, ki je viden celo iz vesolja, v naslednjih 30 letih povsem odmre.
Organizacije so že pozvale vlado, ki je dvignila stopnjo nevarnosti, naj dobro premisli o nadaljnjem izkopavanju in uporabi premoga.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.