Francija je napovedala, da bo na otoku Reunion v Indijskem oceanu in v tamkajšnjem morju sprožila nove iskalne akcije, v upanju da po flaperonu morda najde nove razbitine pogrešanega malezijskega letala, ki je izginilo marca lani.
Vlada v Parizu je v četrtek zvečer sporočila, da bo francosko vojaško letalo danes zjutraj začelo pregledovati del Indijskega oceana pri Reunionu. Iskanje bodo okrepili tudi s kopenskimi iskalnimi akcijami, helikopterji in pomorskimi enotami. "Kakršnokoli odkritje bo takoj na voljo preiskovalcem," so v skupni izjavi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisali francoski ministri za obrambo, promet ter čezmorske departmaje in ozemlja.
Ločeno so lokalne oblasti na Reunionu sporočile, da bodo organizirale temeljito iskalno akcijo, ki se bo začela v ponedeljek.
Tudi na bližnjem Mauritiusu tamkajšnje oblasti iščejo morebitne dele letala, ki bi jih lahko naplavilo na otoke te države. Dve policijski letali sta izvedli že več letov nad okoliškim morjem, obalna straža Mauritiusa pa išče v vodah okoli glavnega otoka in tudi manjših ter bolj odročnih otokov. Našli niso še ničesar.
Neenotnost glede razbitin
Malezijske oblasti so sicer v četrtek sporočile, da je del letalskega krila, ki ga je naplavilo na otok Reunion, del pogrešanega malezijskega letala MH370. Francoske oblasti pa morajo povezavo še potrditi.
Malezijski prometni minister Liow Tiong Lai je sicer povedal, da se barva in "mnogo drugih tehničnih podrobnosti" na flaperonu ujemajo s tistimi, navedenimi v priročniku za vzdrževanje letala MH370. Na območju naj bi tudi našli okvirje oken in sedežne blazine, morajo pa jih še identificirati.
Francoske oblasti pa so, nasprotno, dejale, da niso našli nobenih drugih ostankov in dejali, da obstaja le velika verjetnost, da je flaperon del letala MH370. Sporočili so tudi, da razumejo bolečino svojcev, zato se bodo po vseh svojih močeh potrudili, da bi osvetlili vsaj del te skrivnostne tragedije.
Liow je povedal, da razume, zakaj je francoska ekipa manj odločna pri svojih zaključkih: "Spoštujemo njihovo odločitev, da nadaljujejo s svojo preiskavo, preden podajo uradno potrditev".
Svojci: Nočejo nam povedati resnice
Večina potnikov, ki so z boeingom 777 8. marca 2014 iz Kuala Lumpurja leteli v Peking, nato pa je letalo izginilo z radarjev, je bilo Kitajcev.
Svojci potnikov izginulega letala so že dolgo časa jezni zaradi načina, na katerega se malezijske oblasti ukvarjajo s to tragedijo, saj naj bi že (pre)večkrat podali nasprotujoče si trditve glede tega, kaj naj bi se zgodilo.Zdaj pa jih je pomanjkanje usklajenega sporočila glede najdenih razbitin še bolj razjezilo. Zaradi mešanih sporočil oblasti tako svojci že tretji dan protestirajo pred sedežem malezijske letalske družbe v Pekingu.
Ne razumejo, zakaj se francoske, avstralske in malezijske oblasti ne poenotijo, zakaj Malezijci trdijo, da gre brez dvoma za razbitine pogrešanega letala, Francozi pa tega ne potrdijo. Menijo, da jim oblasti lažejo, prav tako pa so že bili prevečkrat izpostavljeni različnim teorijam, ki so se izkazale za lažne. Mnogo svojcev noče verjeti malezijski potrditvi, da gre za pogrešano letalo MH370, saj bi to pomenilo, da se morajo dokončno sprijazniti, da njihovih ljubljenih ni več. Sumljivo se jim zdi, da je Malezija tako pohitela s potrditvijo, zato jim ne verjamejo, ker so prepričani, da želi Malezija le na hitro zadeve pomesti pod preprogo.
"Francija je pazljiva pri dajanju zaključkov, Malezija pa je obupana, saj hoče zadevi čim prej narediti konec in se tako otresti vse odgovornosti," je za BBC povedala Dai Shuqin, sestra enega izmed potnikov.
"Sumimo, da bi lahko bile razbitine ponarejene," je povedala Liu Kun, katere mlajši brat je bil na pogrešanem letalu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.