Severna Koreja danes ni izkoristila prve priložnosti za napovedano izstrelitev nosilne rakete z opazovalnim satelitom ob 100. obletnici rojstva ustanovitelja države Kim Il Sunga. Hkrati Pjongjang tudi ni pokazal, da rakete ne namerava izstreliti.
Severna Koreja je obvestila mednarodne organizacije, da bo 30-metrsko raketo Unha-3 (Vesolje-3) izstrelila enkrat med četrtkom in ponedeljkom, in sicer med 7. in 12. uro po krajevnem času. Danes v tem časovnem oknu izstrelitve ni bilo. Na območju je bilo sicer v tem času slabo vreme, zaradi katerega ni bilo verjetno, da bo Pjongjang raketo izstrelil danes.
Predstavniki severnokorejskih vesoljskih oblasti, ki so tuje novinarje v sredo peljali v center za nadzor izstrelitve in zagotovili, da v raketo že točijo gorivo, sicer niso natančneje pojasnili, kdaj naj bi izstrelili raketo, ponovili so le, da se bo to zgodilo v omenjenem petdnevnem časovnem oknu.
Številne države, med njimi Japonska, Južna Koreja in ZDA, dvomijo, da ima izstrelitev zgolj znanstvene oziroma civilne namene in menijo, da se za tem skriva testiranje vojaške rakete dolgega dosega. To bi pomenilo kršitev resolucije Varnostnega sveta ZN, ki Severni Koreji prepoveduje izstrelitve balističnih raket v vojaške namene.
Severna Koreja bi s tem tudi prekršila minuli mesec sklenjeni dogovor z Washingtonom, ki predvideva, da bo Pjongjang v zameno za pomoč ZDA v hrani ustavil nekatere aktivnosti, povezane s svojim spornim jedrskim programom, vključno z izstrelitvijo raket dolgega dosega.
Pjongjang vztrajno trdi, da napovedana izstrelitev satelita Kwangmyongsong-3 ni raketni preizkus. Satelit naj bi na Zemljo pošiljal posnetke, podatke pa naj bi uporabili za vremenske napovedi in kmetijske raziskave, pojasnjuje Severna Koreja.
Pjongjang je sicer že dvakrat skušal izstreliti satelit, leta 1998 in leta 2009, vendar pa ameriški in drugi zunanji opazovalci trdijo, da nobeden od satelitov ni dosegel orbite.
Tokrat je Severna Koreja izstrelitev napovedala z velikim pompom, kot osrednji dogodek ob počastitvi obletnice rojstva Kim Il Sunga, očeta lani umrlega nekdanjega voditelja Kim Jong Ila.
Ta naj bi po navedbah nekega severnokorejskega oporečnika v oporoki pozval državo, naj razvije orožje za množično uničenje. "Zavedajte se, da sta stalen razvoj in posest jedrskega orožja, raket dolgega dosega ter biološkega in kemičnega orožja način za ohranitev miru na Korejskem polotoku," med drugim piše v oporoki, ki jo je ta neimenovani oporečnik posredoval japonskemu tabloidu Šukan Munsun.
Fotografije življenja v Severni Koreji
So pa severnokorejske oblasti v državo povabile tudi tuje novinarske ekipe in fotografe, ki bi morali prisostvovati izstrelitvi rakete, ki bi v orbito ponesla vremenski satelit. Zahod jim očita, da gre za vojaške poskuse, ob tem pa smo končno dobili nekaj fotografij, ki pričajo o življenju v prestolnici.
Sicer pa tuje televizijske ekipe in fotografe spremljajo severnokorejski predstavniki in jim tako omejujejo gibanje in komunikacijo s prebivalci. Pokažejo jim torej le tisto, kar severnokorejske oblasti želijo, da svet vidi.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.