Tujina

FOTO: 'Ustavite napad na delavske pravice'

Madison, 21. 02. 2011 10.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriška zvezna država Wisconsin je že nekaj dni prizorišče delavskega boja. Guverner je namreč predlagal zakon, s katerim želi poravnati proračunski primanjkljaj. A to luknjo bodo zakrpali z delavskim denarjem. Zdaj se upor širi tudi na druge države.

Walker predlaga ukinitev pogajalskih pravic za sindikate javnih uslužbencev, razen za policijske in gasilske. Predlaga tudi povišanje deleža za pokojnine in zdravstveno zavarovanje, ki ga uslužbenci plačujejo iz lastnih dohodkov. Wisconsin se sooča s 3,6 milijarde dolarjev proračunskega primanjkljaja in s temi ukrepi naj bi v dveh letih prihranili 300 milijonov dolarjev.

V ameriški zvezni državi Wisconsin že nekaj dni potekajo protesti proti predlogu zakona o ukinitvi sindikalnih pogajalskih pravic. Zakon je predlagal republikanski guverner Scott Walker, ki tako namerava zmanjšati proračunski primanjkljaj. Zdaj pa ima opravka z jezno množico delavcev, ki zahtevajo njegov odstop in oblegajo stavbo državnega kongresa v Madisonu. Protestirajo javni uslužbenci, nekatere šole pa so zaprte, saj učitelji izvajajo tiho stavko.

Protestniki so guvernerja Walkerja začeli primerjati z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom in zahtevajo njegov odstop.

Da s predlaganim zakonom ni vse v redu, meni tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki pravi, da gre za napad na sindikalne pravice.

Demokratski senatorji zbežali v sosednjo zvezno državo

Ljudje so odločeni, da se svojim pogajalskim pravicam ne bodo odpovedali. Prav tako poudarjajo, da gre v tem primeru za odkrit napad na delavce in njihove družine.
Ljudje so odločeni, da se svojim pogajalskim pravicam ne bodo odpovedali. Prav tako poudarjajo, da gre v tem primeru za odkrit napad na delavce in njihove družine. FOTO: Reuters
Protestniki v kongresu
Protestniki v kongresu FOTO: Reuters
V ZDA poteka tudi kampanja US Uncut. Aktivisti pravijo, da se ljudje morajo dvigniti in odločno zavrniti zakone, s katerimi bi morali plačati krizo, katere niso povzročili. "Tisti, ki so jo povzročili, naj tudi plačajo," dodajajo in organizirajo proteste, kjer poudarjajo, da morajo velike koorporacije plačati svoj delež družbi. Pripravljajo tudi velike proteste, ki naj bi se odvijali 26. februarja po celih ZDA. Podobno gibanje obstaja tudi v Veliki Britaniji in se imenuje UK Uncut. Njihove akcije lahko spremljate tudi na Facebooku in Twitterju.

Protestniki so nekajkrat tudi zavzeli državni kongres in tako skušajo preprečiti sprejem omenjenega zakona. Demokratski senatorji pa so se uprli tako, da so pobegnili v sosednjo državo Illinois in tako obstruirajo delo zgornjega doma.

Nekaj podobnega so leta 2003 izvedli demokratski državni kongresniki v Teksasu, ki so s pobegom v sosednjo Oklahomo želeli onemogočiti sprejetje zakona o ponovni razmejitvi kongresnih okrožij po meri republikanske večine. Guverner Rick Perry je za njimi poslal državne policiste, vendar ti v Oklahomi niso imeli pristojnosti. Kljub temu je bil na koncu zakon sprejet, podobno pa naj bi se zgodilo tudi v Wisconsinu.

Prebujajo se tudi drugje

Zgodba iz Wisconsina se ponavlja tudi v drugih zveznih državah, kjer se republikanski guvernerji z večino v kongresu lotevajo proračunskih lukenj z zmanjševanjem ugodnosti za javne uslužbence.

Podobni protesti potekajo tudi v Ohiu, Tennesseeju in Indiani, ukrepe, predvsem proti učiteljskim sindikatom, pa napovedujejo tudi na Floridi in v Nevadi. Ameriški sindikati počasi izgubljajo svojo politično moč, kar se je pokazalo na zadnjih volitvah novembra lani. Zaradi zadnje krize so najbolj prizadeti sindikati v zasebnem sektorju, kjer članstvo nezadržno pada. Ostajajo pa sindikati javnih delavcev, ki štejejo okrog 7,6 milijona članov.

Nekateri predlagani zakon podpirajo, a so v manjšini.
Nekateri predlagani zakon podpirajo, a so v manjšini. FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
21. 02. 2011 20.25
pa ameriški delavci so tud prvi zahtevali 8 urni delavnik! kako že gre tista "... when the red revolution comes!"
major1
21. 02. 2011 19.08
Ko se upirajo ameriški delavci gre za res. Ne pozabite, da so nam zrihtali praznik dela 1. maj.
Martian
21. 02. 2011 18.35
dej dej...ma kakšni delavci..tle se gre samo za javno upravo....ki tako kot po celem svetu živijo ko bogovi,na račun ta pravih delavcev...
dukenukem
21. 02. 2011 17.39
eni se valjajo v denarju eni bomo pa crkovali ane ,naj se to že neha
grunt
21. 02. 2011 15.56
do tega je moralo priti,začelo se bo širiti po vsem svetu.Mislim pa da to ni dovolj,morala se bo zgoditi Romunija,morali bodo uničiti,razbiti kakšno korporacijo,banko,ugrabiti velebogatune ustrahovati mogočneže,Svetovnega maltretiranja ljudi bo verjetno enkrat moralo biti man
LomilkaSrc
21. 02. 2011 14.41
Kje pa. Slovenceljni bomo še naprej požirali tisto kar dobimo z vrha. Pa čeprav propada firma za firmo, mlad kader služi v tujini, doma pa životarimo s 500 euri če ji sploh dobiš po 3 mesecih. sram vas bodi slovenski hlapci. dejte se že enkrat organizirat.
poreden74
21. 02. 2011 12.58
Ko bi se kaj takega zgodilo v Sloveniji....bi bil takoj zraven!
MERDE-AVE-MERDE
21. 02. 2011 12.51
"Tisti, ki so jo povzročili, naj tudi plačajo" - RES JE !!
Generacija56
21. 02. 2011 12.46
No, pocasi bo prislo tudi do nas. Vstaje, namrec. Pravice so ze okrnjene in nespostovanje sindikatov je ze stalnica. Sploh po jajckovi liniji.
bre11
21. 02. 2011 12.40
prvi izbrisan hehe