Donald Trump je želel svojo inavguracijo razglasiti za največjo doslej, a po posnetkih sodeč temu nikakor ni bilo tako. Fotografije s travnika National Mall od kongresa do Lincolnovega spomenika iz leta 2009 in leta 2017 govorijo same zase.
Leta 2009 je nepregledna množica 1,8 milijona ljudi počastila inavguracijo Baracka Obame, letos je število obiskovalcev vključno s protestniki za polovico manjše, ocenjujejo ameriški mediji. Tudi ocene policije so bile podobne, in sicer so pričakovali okoli 850.000 ljudi.
V mestu ni bilo čutiti niti približno podobnega navdušenja kot leta 2009, ko je prestolnica živela z obiskovalci inavguracije od drugod. Leta 2009 in tokrat sta Washington napolnili dve povsem različni Ameriki. Pred osmimi leti je bilo vzdušje mavrično s predstavniki različnih ras in razigrano zaradi zgodovinske izvolitve temnopoltega kandidata – ne glede na hud mraz. Tokrat so kape s sloganom "Naredimo Ameriko spet veliko" nosili predstavniki bele podeželske Amerike.
Tribune ob aveniji Pensilvanija, po kateri je potekala predsedniška parada po prisegi, so bile precej prazne. Tudi hoteli niso bili polni, čeprav so hotelirji sprva močno zasolili cene. Ulični prodajalci spominkov so bili na redko posejani, prodaja majic, zastav in podob v spomin na inavguracijo pa je šla počasi.
Nacionalna služba za parke sicer več ne upa ocenjevati množic na National Mallu zaradi spora z organizatorji temnopoltega protesta pred leti, ki se je skoraj končal s tožbo. Obstajajo pa številke o prevozih z metrojem, kot podzemni železnici rečejo v Washingtonu. Ob drugi inavguraciji predsednika Busha mlajšega leta 2005 se je do 11. ure zjutraj z vlaki prepeljalo 197.000 ljudi. V petek se jih je za Trumpa 193.000. Ob drugi inavguraciji Obame leta 2013 se jih je do 11. zjutraj peljalo 317.000, ob prvi leta 2009 pa 513.000. Številke so tako nizke, da se Trump v petek presenetljivo ni hvalil z največjo inavguracijo v zgodovini ZDA.
Primerjava inavguracije Baracka Obame in Donalda Trumpa:
KOMENTARJI (687)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.