Na trgu Tahrir v prestolnici Kairo so se spopadli protestniki in policija. Ob zori so bile ulice okoli trga polne kamenja in razbitega stekla, očividci pa so povedali, da so bili to najhujši protesti na trgu v zadnjih tednih. Po navedbah ameriške tiskovne agencije AP se je v središču Kaira zbralo okoli 5000 protestnikov. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na uradne vire, pa je bilo v najbolj nasilnih protestih v zadnjih mesecih ranjenih kakih 50 ljudi.
Spopadi so se začeli v torek, ko je policija izpraznila prostor pred poslopjem nacionalne televizije, kjer so se zbrale družine žrtev februarske vstaje, je povedal aktivist. Protestniki so se nato spet zbrali pred notranjim ministrstvom, kjer so izbruhnili spopadi s policijo.
Nasilje je naraščalo in se preselilo na trg Tahrir, kjer so oboroženi in zaščiteni policisti zavarovali glavne ulice, na stranskih ulicah pa so bila parkirana številna policijska vozila. Ko je policija nad protestnike šla s solzivcem, je bilo na tleh opaziti številne ranjene protestnike.
Številni protestniki so pozivali k hitrejšim postopkom sojenja bivšim uradnikom. ''Ljudje želijo padec režima,'' so vpili nekateri protestniki. 26-letni Ahmed Abdel Hamid, ki je bil med protestniki, je povedal, da so ljudje jezni, ker se sodni postopki zoper bivše uradnike vlečejo.
Prejšnji teden so nekdanjega ministra za trgovino Rašida Mohameda Rašida v odsotnosti obsodili na pet let zapora zaradi ponarejanja javnih sredstev. V začetku meseca so prav tako v odsotnosti na 30 let zapora obsodili bivšega finančnega ministra Jusefa Boutrosa Galija, prav tako zaradi koruptivnih dejanj. Bivšemu predsedniku Hosniju Mubaraku, ki je trenutno v priporu v vojaški bolnišnici, naj bi začeli soditi 3. avgusta. Obtožen je zaradi smrti protestnikov med februarsko vstajo.
V protirežimskih protestih, zaradi katerih se je Mubarak v začetku leta po treh desetletjih odpovedal oblasti, je umrlo skoraj 850 ljudi.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.