Papež Frančišek je danes v blagoslovu mestu in svetu (urbi et orbi) opozoril na trpljenje in nasilje na Bližnjem vzhodu, v Afriki in Ukrajini. "Rešitelj sveta, prosim te, da vidiš naše brate in sestre v Iraku in Siriji, ki že dolgo časa trpijo posledice konflikta in grozljivega preganjanja s strani drugih etničnih in verskih skupin," je dejal.
Še posebej je izpostavil nasilje džihadistov Islamske države v Iraku in Siriji. Kot je dejal, tamkajšnji ljudje že predolgo trpijo učinke tega dolgotrajnega konflikta in skupaj s tistimi, ki pripadajo drugi etnični in verski skupini, trpijo brutalna nadlegovanja.
Sicer pa je celotni Bližnji vzhod pozval k miru in nadaljnjim prizadevanjem za dialog med Izraelci in Palestinci. Spomnil se je tudi nedavnega napada na šolo v Pešavarju v Pakistanu, v katerem so talibani ubili 149 ljudi, od tega 133 otrok.
Dotaknil se je tudi ukrajinske krize in Ukrajince pozval, naj "premagajo napetosti, sovraštvo in nasilje ter se podajo na novo potovanje bratstva in sprave".
Opozoril je tudi na nasilje v Libiji, Južnem Sudanu, Srednjeafriški republiki in v Demokratični republiki Kongo. Izpostavil je tudi epidemijo ebole, obsodil pa zlorabe otrok in kritiziral splav, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Resnično veliko je solza ta božič, skupaj s solzami malega Jezusa," je dejal Frančišek.
V božični poslanici z balkona papeške palače v Vatikanu je sicer vsem zbranim in vsem vernikom po svetu voščil ob božiču in vsem zaželel predvsem mir. "Naj Sveti duh danes napolni vaša srca," je dejal.
Zbralo se je več tisoč ljudi
Papežev božični blagoslov mestu in svetu je eden vrhuncev božičnih praznikov. Na trgu Svetega Petra se je danes opoldne zbralo več tisoč ljudi, tisoči pa so ga spremljali tudi preko televizijskih prenosov.
Papež tovrsten blagoslov, ko se dotakne tudi perečih razmer v svetu, sicer poda dvakrat letno, ob božiču nato še ob veliki noči, največjem krščanskem prazniku.
Med polnočnico o božični luči, ki preganja temo
Med sredino polnočnico je papež Frančišek vernike pozval naj sprejmejo božje potrpljenje, bližino in nežnost. Nekaj ur pred mašo pa je poklical po telefonu iraške begunce pred nasiljem Islamske države in jih primerjal z Jezusom.
Papež je begunce v taborišču Ankava v predmestju Erbila na severu Iraka blagoslovil in jim dejal, da so kot Jezus prisiljeni bežati, ker zanje ni prostora. Zato jim je to noč še posebej blizu.
Papež Frančišek je pred dnevi kristjanom na Bližnjem vzhodu namenil pismo s pozivom naj vztrajajo v regiji, kjer so že 2000 let in pomagajo muslimanskim bratom pri predstavitvi bolj avtentičnega obraza islama, kot vere miru.
V baziliki Sv. Petra, znotraj in zunaj katere se je zbralo okrog 11.000 ljudi, pa je poudarjal kako svet danes potrebuje veliko božje nežnosti, njegovo potrpljenje in bližino.
Po njegovih besedah je svet zavit v temo, ki jo je začel prvi zločin proti človeštvu, ko je Kajn zaradi nevoščljivosti ubil Abela ter pahnil svet v stoletja nasilja, vojn, sovraštva in zatiranja.
Vendar pa temo odganja plamen vere, ki je verne tudi letos popeljal do polnočnic v čast rojstva božjega sina Jezusa Kristusa.
Bog bi že lahko odnehal nad človeštvom vendar je, po papeževih besedah, potrpežljivo čakal, kar je tudi sporočilo božične noči. Namreč, da sta božja potrpežljivost in zvestoba, močnejša od teme in pokvarjenosti.
Na polnočnici so bili tudi predstavniki rimske birokracije oziroma kurije, ki jo je papež nekaj dni prej ostro oštel zaradi sle po moči in "duhovnega Alzheimerja".
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.