Precej manj množično kot drugje po svetu so se v torek za praznik dela podali na ulice tudi protestniki v ZDA, ki so se ponekod spopadli s policisti, večina protestov pa je ob majhnem številu udeležencev minila mirno. Največ aretacij za majhne prestopke je bilo v New Yorku.
Newyorška policija je aretirala več kot 40 ljudi, večinoma zaradi hoje po cesti, nekaj pa tudi zaradi nasilja. Razbit je bil policijski avtomobil, dva policista pa sta končala v bolnišnici z lažjimi poškodbami. Protesti so potekali po mestnih parkih, kot sta Bryant in Union Square, zvečer pa še v parku Battery na jugu Manhattna.
Nezadovoljstvo nad sistemom v ZDA
Protestov so se udeležili sindikalisti, pripadniki gibanja Okupiraj Wall Street in druge skupine ter posamezniki, ki so izražali nezadovoljstvo nad sistemom v ZDA, ki sicer dovoljuje mirno izražanje nezadovoljstva zaradi izkoriščanja finančnega kapitalizma, vendar mnenja protestnikov ne upošteva.
V New Yorku se je zbralo več tisoč protestnikov, po drugih ameriških mestih pa jih je bilo precej manj. Najbolj vroče je bilo v kalifornijskem Oaklandu, kjer je policija s solzivcem razgnala okrog 400 ljudi, ki se niso strinjali s poskusom aretacij nekaj udeležencev protesta. Aretiranih je bilo najmanj devet ljudi.
Prebivalci Seattla so obujali spomine na leto 1998, ko so tam potekali veliki protesti proti Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). Manjša skupina anarhistov je razbila nekaj izložb bank, trgovin in lokalov. Policisti so dva prijeli.
V Atlanti je za pravice priseljencev in delavcev pred mestno hišo demonstriralo le dobrih 100 ljudi, v Chicagu se je zbralo okrog 2000 sindikalistov in "okupatorjev", v Philadelphii pa okrog 120 ljudi. Napovedi organizatorjev protestov, da bodo za prvi maj zaprli promet in onemogočili poslovanje, se tako niso uresničile.
Policiste obmetavali s kamni
Tradicionalne prvomajske delavske parade v Nemčiji in Švici pa so zaznamovali nasilni spopadi med demonstranti in policijo. Posebej napeto je bilo v noči na sredo v Berlinu, kjer je približno 10.000 protestnikov policiste obmetavalo s kamni, manjkalo pa ni niti petard, vandalizma in zmerljivk.
Policisti so se pred napadi najbolj zagrete skupine v črno oblečenih protestnikov morali celo umakniti za tovornjak, kjer so počakali, da so se protestniki umirili in prostovoljno odšli. Največji protesti so bili po pričakovanju v berlinskih četrtih Kreuzberg in Friedrichshain.
Ne glede na izgrede je bil letošnji prvi maj v Berlinu mirnejši od tistih v preteklih letih. Berlinska policija je protestnike sicer pričakala pripravljena, saj je imela za posredovanje na voljo 7000 policistov in več helikopterjev.
Približno 1400 demonstrantov se je zbralo tudi v Hamburgu, kjer so se protesti prav tako odvili nepričakovano mirno. Policistom, ki so korakanje demonstrantov skozi mesto spremljali s pripravljenim vodnim topom, ni bilo treba posredovati.
Nasilje zaznamovalo tudi Zürich
Več dela je imela policija v švicarskem Zürichu, kjer je nasilje sicer stalnica prvomajskih demonstracij, ki se jih je letos udeležilo približno 12.000 ljudi.
Preglavice je züriški policiji povzročilo tudi nekaj deset razgretih mladih v kapucah, ki so jih po tradicionalnem prvomajskem shodu napadli s kamni in steklenicami. Varuhi miru so morali posredovati s solzivcem in vodnimi topovi, nekaj oseb pa so tudi aretirali.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.