Protestniki so se podali na newyorške ulice tudi v petek, zaradi policijskega nasilja pa so protestirali tudi v drugih ameriških mestih. Protesti so izbruhnili v sredo, ko je velika porota Staten Islanda policista Daniela Pantalea oprala krivde za smrt temnopoltega Erica Garnerja.
V New Yorku so protestniki dobro organizirani. Takoj, ko je policija začela groziti s silo, so se umaknili in protestirali drugje. Nasprotovanje nasilju so izražali z ležanjem na tleh, med drugim v Applovi trgovini na 5. aveniji, pa pred veletrgovino Macy's in drugod. Protestirali so med drugim tudi v Washingtonu, Chicagu, Denverju in Miamiju.
Pantaleo je julija med poskusom aretacije zadavil Garnerja, ki se je prepiral z gručo policistov zaradi prodaje cigaret na ulici. Mrliški oglednik je ugotovil, da je šlo za nasilno smrt in posledico davljenja, kot tudi Garnerjevega slabega zdravstvenega stanja. Tragedijo je posnel očividec in film se v ZDA nenehno vrti na televizijah in internetu, zato so tudi reakcije ljudi drugačne, kot v primeru smrti temnopoltega najstnika Michaela Browna avgusta v Fergusonu pri St. Louisu. Celo konservativna televizija Fox ni povsem na strani policistov.
V newyorškem primeru tudi ni tako močno prisoten element rasizma, čeprav je pokojnik temnopolt, policist, ki ga je ubil, pa bel. Prebivalci New Yorka, ki poznajo svoje policiste, vedo, da se lahko kaj podobnega zgodi vsakomur, ne glede na barvo kože, čeprav neusmiljena statistika dokazuje, da so v večji nevarnosti temnopolti.
Celo župan Bill de Blasio pravi, da svojega rasno mešanega sina nenehno opozarja, naj se nikar ne prepira s policisti. Županov odziv na oprostitev policista Pantalea je hudo razočaral policijski sindikat, saj se za razliko od bivšega župana Rudyja Giulianija ni jasno postavil na stran policije. Giuliani je vedno branil policiste, če so bili krivi ali ne, to pa počne tudi sedaj.
Šef policijskega sindikata Patrick Lynch je v petek ponavljal, da je Garner sam kriv za svojo smrt, ker se je upiral policiji, kar je protizakonito. Umrl pa je zaradi šibkega zdravja in debelosti. Lynch celo pravi, da je Garner lahko dihal, če je lahko večkrat povedal, da ne more dihati.
Garner je med davljenjem ponavljal, da ne more dihati, kar Pantalea ni zanimalo, ko pa je utihnil in res prenehal dihati, pa je bilo že prepozno. Policisti so po treh dneh protestov sila užaljeni in se počutijo zavržene, ne le s strani protestnikov ampak tudi predsednika ZDA Baracka Obame in župana de Blasia.
Protestniki ne vzklikajo le "Ne morem dihati" oziroma v spomin na Ferguson "Roke gor, ne streljaj", ampak nosijo tudi transparente z napisi, kot so "Policaji prašiči", "Rasizem ubija", "Policija krvavih rok", "Policaj zadavi me ali pa ustreli" in podobno.
To je hud udarec za policiste, ki so zaradi terorističnih napadov 11. septembra 2001 dolga leta uživali ugled kot junaki. Nekateri že razmišljajo, da bodo spregledali manjše prekrške ali kazniva dejanja, vendar opozarjajo, da lahko to New York pahne nazaj v divje čase 70., 80. ali začetka 90. let prejšnjega stoletja.
New York se je očistil s strategijo boja proti drobnemu kriminalu, ki ga je začel komisar William Bratton pod županom Davidom Dinkinsom, zasluge pa si je kasneje prilastil Giuliani, ki je Brattona odpustil, ker mu je jemal slavo. De Blasio je Brattona vrnil v mesto, ko je postal župan.
Strategija predvideva, da policija ostro nastopi proti neplačnikom javnega prevoza, avtorjem grafitov in podobnim prekrškarjem, ker se bodo ljudje potem počasi začeli sami od sebe lepše obnašati in se bodo izogibali tudi večjemu kriminalu.
Strategija je bila uspešna in ni nobenega dvoma, da je današnji New York nekaj svetlobnih let oddaljen od New Yorka v 70. ali 80. letih prejšnjega stoletja.
Protestniki nimajo nič proti dobremu in učinkovitemu policijskemu delu, vendar pa si obenem ne želijo, da bi nekdo umrl samo zato, ker je s prodajo cigaret na ulici šel na živce okoliškim trgovcem.
Protestniki so v petek v New Yorku medijem pojasnili svoje zahteve. Vse policiste, ki so sodelovali pri napadu na Garnerja, bi morali odpustiti, primere policijskega nasilja pa naj preišče posebni tožilec. V Albanyju pa zahtevajo sprejem zakona, ki bo "daviteljske prijeme" razglasil za kaznivo dejanje.
V New Yorku so se medtem prav tako v petek poslovili od 28-letnega Akaija Gurleyja, ki ga je v stanovanjskem bloku Brooklyna domnevno po nesreči ustrelil prestrašeni policijski novinec. Tožilstvo Brooklyna je sprožilo preiskavo, ki še traja.
Zvezno tožilstvo v Brooklynu pod vodstvom kandidatke za novo pravosodno ministrico ZDA Loretto Lynch pa vodi preiskavo o morebitnem kršenju državljanskih pravic Garnerju s strani Pantalea.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.