Teroristi so spet udarili, tokrat v osrčju Rusije. Na najbolj prometnem moskovskem letališču Domodedovo se je v ponedeljek razstrelil samomorilski napadalec. Terminal za mednarodne prihode se je spremenil v zadimljen, krvav hodnik razkosanih trupel, kričečih preživelih in zapuščene prtljage.
Zdravstvena ministrica Tatjana Golikova je povedala, da je v eksploziji umrlo 35 ljudi, 93 pa so jih hospitalizirali, med njimi jih je 41 huje poškodovanih. Nekaterim so pomoč nudili pred bolnišnico, druge pa so oskrbeli zaradi izgube sluha, vdihovanja dima in zlomov. Ruski državni protiteroristični komite pa je sporočil, da je bilo v eksploziji poškodovanih 152 oseb.
Za teroristično dejanje odgovornosti ni prevzel še nihče, je pa ruska tiskovna agencija Interfax sporočila, da so preiskovalci pred carinsko točko za mednarodne prihode našli dele telesa domnevnega samomorilskega napadalca. ''Imamo glavo moškega, arabskega videza, starega od 30 do 35 let,'' je povedal preiskovalec. Drugih informacij ni želel razkriti. Neimenovani uradnik pa je povedal, da policija išče tri domnevne osumljence.

Ruska tiskovna agencijo RIA Novosti pa poroča, da naj bi napad izvedla ženska, ki jo je spremljal moški. To naj bi bila običajna praksa upornikov s Severnega Kavkaza. "Eksplozija je odjeknila, ko je domnevna teroristka odprla svojo torbo. Teroristko je spremljal moški, ki mu je eksplozija odtrgala glavo," je povedal omenjeni vir. "Napad je bil tako izvršen na način, na katerega ponavadi delujejo ljudje s Severnega Kavkaza," je dodal.
Državna televizija je poročala, da je eksplozijo povzročil samomorilski napadalec, ki je v doma narejeno bombo natlačil majhne železne predmete, da bi jo naredil bolj smrtonosno. Nato jo je na obljudenem mestu aktiviral. Tik pred tem pa naj bi kričal: ''Ubil vas bom. Vse.'' Eksplozijo je po ocenah povzročilo od pet do sedem kilogramov eksploziva TNT.
Nekateri ruski mediji obtožujejo Kremelj, da ni uspel zaščititi tako pomembnega dela moskovske infrastrukture, saj naj bi v nekaterih poročilih pisalo, da so obveščevalni organi vedeli za zaroto in možnost napada na pomembna letališča že pred tednom dni. Policija je te navedbe že zanikala.
Pojavljajo se tudi navedbe, da je to bil drugi poskus napada na letališče, potem ko se je samomorilski napadalec decembra nehote razstrelil že doma. Interfax poroča, da je Čečenka umrla v eksploziji na jugovzhodu Moskve. Njen mož naj bi bil povezan z ilegalno tolpo na Severu Kavkazu in je zdaj v priporu. ''Okoliščine te eksplozije nakazujejo, da se je ženska pripravljala na teroristično dejanje,'' je povedal Nikolaj Sintsev, predstavnik ruskega nacionalnega antiterorističnega komiteja.
Predsednik Dmitrij Medvedjev je napad označil za teroristično dejanje in takoj ukazal večji nadzor na drugih dveh moskovskih letališčih in ostalih ključnih transportnih objektih. Del krivde za napad pa je pripisal tudi vodstvu letališča zaradi pomanjkljivih varnostnih ukrepov. "To, kar se je zgodilo, kaže, da je prišlo do očitnih varnostnih kršitev. Nekdo se je moral zelo potruditi, da mu je uspelo pretihotapiti tako veliko količino eksploziva," je dejal ruski predsednik.
Ruski premier in nekdanji ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal maščevanje, sam napad pa označil za "okruten in brezčuten zločin". "Ne dvomim, da bo zločin raziskan in da je maščevanje neizogibno," je še dejal.
To je že drugič v sedmih letih, ko je letališče Domodedovo postalo tarča terorističnih napadov. Leta 2004 sta se dve samomorilski napadalki izmuznili mimo varnostnih pregledov, od letališkega osebja ilegalno kupili karte in se vkrcali na letali, ki sta eksplodirali. Umrlo je 90 ljudi.
Putin je zdravstvenemu ministrstvu naročil, naj pošlje svoje osebje v bolnišnice in naj se prepriča, ali so ranjeni deležni pomoči, ki jo potrebujejo.

Eksplozija je odjeknila okoli 16.30 po lokalnem času, ko je bilo na stotine potnikov in delavcev na slabo varovanem delu terminala, ki se je napolnil z gostim dimom. Očividci so kraj opisali kot grozljiv.''Bilo je veliko krvi, po tleh so ležali deli trupel,'' je povedala Jelena Zacerkovna, članica osebja Lufthanse. Letališki delavci so vozičke za prtljago spremenili v zasilne vozičke, s katerimi so ranjence odpeljali ven, je povedala.
Amaterski videoposnetki prikazujejo kup trupel na tleh, prtljago razmetano po terminalu ter številne majhne požare, ki so se vneli na terminalu. Voznik Artjom Žilenkov je povedal, da je stal le nekaj metrov od moškega, ki naj bi se razstrelil. Videl je eksplozijo na ali zraven moškega, katerega prtljaga je gorela. Najprej je mislil, da je tudi sam poškodovan, vendar so ga zdravniki pomirili, da je le poškropljen s krvjo drugih. ''Moškega zraven mene je raztrgalo na koščke,'' je povedal.
Letališče Dormodedovo so po eksploziji za kratek čas zaprli za promet, a so ga kmalu nato spet odprli.
Svet obsoja napad
Na teroristični napad so se danes odzvali tudi na Kitajskem in v Afganistanu. Tako Peking kot Kabul sta napad obsodila. Kitajski predsednik Hu Jiantao je Medvedjevu poslal sožalje, v katerem je med drugim zapisal, da Kitajska obsoja vse teroristične napade in podpira Rusijo v njenih ukrepih v boju proti terorizmu.
Afganistanski predsednik Hamid Karzaj, ki je bil konec tedna v Moskvi, pa je dejal, da so tisti, ki so odgovorni za ponedeljkov napad, "mednarodni teroristi in sovražniki človeštva". Hkrati je svetovne voditelje pozval k enotnosti v boju proti mednarodnemu terorizmu in preprečitvi novih žrtev med nedolžnimi ljudmi.

Že včeraj so napad obsodili predsednik Evropskega parlamenta, predsednik Evropskega sveta in predsednik Evropske komisije. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je izrazil osuplost ob napadu in ostro obsodil to "obžalovanja vredno in neopravičljivo nasilno dejanje nad nedolžnimi". Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je ob napadu izrazil solidarnost z ruskim narodom in vlado.
Napad sta obsodila tudi italijanski premier Silvio Berlusconi in ameriški predsednik Barack Obama. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je v imenu svoje države izrazil solidarnost z ruskimi oblastmi. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je poudaril, da za to barbarsko dejanje ni opravičila.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je poslala sožalno brzojavko ruskemu vojaškemu atašeju v Sloveniji, polkovniku Vladimirju Kornejenkovu. V njej prosi, naj njeno sožalje prenese najvišjim predstavnikom v Moskvi ter družinam umrlih.
Sožalno pismo pa je danes ruskemu premierju Putinu poslal slovenski predsednik vlade Borut Pahor. V njem je izrazil globoko sožalje vsem svojcem umrlih v tragičnem dogodku in izrazil zaskrbljenost nad vsemi dejanji, ki jih svetu prinaša terorizem.
Sožalje ob krvavem napadu je že v ponedeljek v pismu vodji ruske diplomacije Sergeju Lavrovu izrazil tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ki je zagotovil podporo Slovenije mednarodnemu boju proti terorizmu. Na MZZ so ob tem svojcem ubitih in ruskim oblastem izrekli globoko sožalje, ranjenim pa zaželeli čimprejšnje okrevanje.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.