Potem ko je egiptovski predsednik Mohamed Mursi zavrnil ultimat vojske, naj z opozicijo reši krizo v državi, je danes v večernih urah oblast prevzela vojska in ga odstavila. Odpeljali so ga na neznano lokacijo.
"Predsedniku Mursiju je spodletelo pri izpolnjevanju zahtev egiptovskega ljudstva, zato smo prisluhnili njihovi volji in ga odstavili, " je v govoru na državni televiziji dejal vojaški poveljnik in obrambni minister Abdel Fatah al Sisi, ki so mu ob boku stali vodja sunitov šejk Ahmed al Tajeb, koptski patriarh Tavadros II. in vojaški voditelji. Do predčasnih predsedniških volitev bo zdaj državo vodil predsednik vrhovnega sodišča skupaj z vlado narodne enotnosti. Vojska pa je tudi zamrznila ustavo.
Sisi je napovedal, da bo oblikovana "močna in sposobna" vlada s polnimi pooblastili. Dodal je, da bodo ustanovili odbor, ki bo pregledal amandmaje k ustavi, in pripravili zakon o izvedi parlamentarnih volitev. Opozicijski vodja Mohamed El Baradej pa je dejal, da načrt, ki ga je objavil Sisi, izpolnjuje zahteve ljudi po predčasnih predsedniških volitvah.
Ob tej novici je na tisoče protestnikov na kairskem trgu Tahrir in po drugih mestih začelo proslavljati. Vzklikali so od veselja, nebo pa so razsvetlile številne rakete. Vzdušje med njegovimi privrženci je medtem klavrno. Ker tudi teh ni malo, bi lahko prišlo do spopadov, a je vojska sporočila, da bo v primeru nemirov takoj ukrepala.
Na ulicah oklepna vozila, barikade in bodeče žice
Še pred iztekom roka ob 16.30 so se na izrednem sestanku danes najprej zbrali vodilni poveljniki egiptovske vojske, kasneje pa se je Sisi srečal s predstavniki opozicije, vključno z el Baradejem in verskimi voditelji v državi. Na srečanje je povabil tudi predstavnike salafistične stranke Al Nur in Stranke za svobodo in pravičnost, političnega krila Muslimanske bratovščine, iz katere izhaja tudi Mursi, a se vabilu niso odzvali.
Popoldne je vojska prevzela nadzor nad poslopjem državne televizije, po izteku roka pa so varnostne sile Mursiju in nekaterim drugim visokim predstavnikom Muslimanske bratovščine prepovedale odhod iz države. Kot so pojasnili varnostni predstavniki, se prepoved nanaša na vpletenost v pobeg iz zapora leta 2011.
V večernih urah je vojska začela na kairskih ulicah nameščati oklepna vozila. Okoli prostorov, kjer je bil Mursi, je postavila barikade in bodečo žico, oborožena vozila in čete pa poslala proti njegovim podpornikom pred mošejo Raba al Adavija, da bi jim preprečila dostop. Sporočili so, da bodo območje zgolj zavarovali in zanikali informacije, da bi napadali Mursijeve podpornike. "Egiptovska vojska pripada vsem Egipčanom," so sporočili.
Mursi predlagal koalicijsko vlado konsenza
Danes se je znova oglasil tudi Mursi, ki je pozval k nacionalnemu dialogu in kot izhod iz krize predlagal oblikovanje "koalicijske vlade konsenza", ki bi bdela nad izvedbo parlamentarnih volitev. Po njegovih besedah obstaja "jasen načrt, ki temelji na ustavni legitimnosti in vključuje oblikovanje začasne koalicijske vlade". S pomočjo nacionalnega dialoga oblikovana vlada bi državo vodila v obdobju "do izvedbe parlamentarnih volitev v nekaj mesecih", njenega predsednika pa bi izbrali z dogovorom vseh političnih strani.
Poleg tega je predlagal oblikovanje neodvisnega odbora, ki bi pripravil popravke sporne ustave. Vztrajal pa je, da namerava še naprej ostati na predsedniškem položaju. Za nemire v državi je okrivil "politične stranke, ki so bojkotirale predhodne pozive k dialogu".
Mursijev svetovalec za nacionalno varnost Esam al Haddad pa je dogajanje v državi označil za "vojaški udar". "Zavoljo Egipta in zgodovinske točnosti poimenujmo to, kar se dogaja, s pravim imenom: vojaški udar," je zapisal na Facebooku. Posvaril je, da danes noben vojaški udar ne more uspeti brez "znatnega prelivanja krvi". "Kdo med vami je pripravljen nositi to krivdo?" je dodal v angleščini.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.