Sirsko mesto Homs je v zadnjih mesecih postalo simbol upora v Siriji. Postalo je namreč tarča intenzivnega obstreljevanja vladnih sil, rezultat silovitih spopadov pa so popolnoma uničene ulice mesta in visoko število smrtnih žrtev.
Sirska vlada je sicer v torek sporočila, da sprejema mirovni načrt posebnega odposlanca Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Kofija Anana, ki med drugim predvideva takojšnji začetek premirja, a kljub temu so se te dni v Homsu in nekaterih drugih mestih spopadi nadaljevali.
Predstavnik sirskega zunanjega ministrstva Džihad Makdisi je danes zatrdil, da so poskusi, da bi uničili sirski režim, spodleteli, bije pa se boj za utrditev stabilnosti v državi, ki se pomika v smer prenove. Kot je poudaril Makdisi, bo vlada sirskega predsednika Bašarja al Asada zbrala predloge za proces reform, preprečila pa tudi delovanje tistih, ki jih želijo "sabotirati".
In zakaj se boji nadaljujejo, čeprav je vlada pristala na mirovni sporazum? "Sirska arabska vojska se v sirskih mestih zadržuje iz obrambnih razlogov in z namenom ščitenja civilistov," je izjavil Makdisi. Poudaril je, da se bodo oborožene sile iz mest umaknile, ko bosta vzpostavljena "mir in varnost". Sirska vlada in al Asadova vojska sta namreč prepričani, da sirsko opozicijo sestavljajo "teroristi", ki sodelujejo v zaroti, financirani iz tujine.
Ocenjevanje razmer v Siriji pa otežuje al Asadova prepoved vstopa v državo za tuje novinarje in humanitarne organizacije. ZN, ki sirski režim vse od njegovega pristanka na Ananov mirovni načrt opozarjajo, da bodo štela le dejanja, zato sedaj načrtujejo, da bi v Sirijo napotili 250-člansko opazovalno misijo. Opazovalci pa naj bi nadzorovali spoštovanje premirja.
Opazovalci predvidoma ne bi bili oboroženi, njihovo varnost pa naj bi zagotavljala sirska vojska. Izbrali jih bodo predvidoma iz vrst misije ZN v Libanonu (Finul), opazovalne misije ZN na Golanski planoti (FNUOD) in misije ZN v Južnem Sudanu.
Vlada opazovalce že podprla
Zahtevo ZN po napotitvi ekipe opazovalcev v Sirijo je že podprla sirska vlada. "Najpomembnejša naslednja etapa (Annanovega načrta) bo podpis protokola, ki obravnava vprašanje opazovalcev na način, ki bo prispeval k vzpostavitvi miru v Siriji," je dejal Makdisi.
O izvedbi načrta bo sicer moč govoriti le v primeru, če bo Annanu uspelo doseči dogovor o premirju tudi z opozicijo. "Za napotitev misije opazovalcev potrebujemo premirje, soglasje države gostiteljice – Sirije in mandat Varnostnega sveta ZN," je pojasnil vir iz ZN.
Poleg premirja Ananov načrt predvideva še neoviran dostop humanitarne pomoči do ogroženega prebivalstva, neovirano gibanje novinarjev po državi in nediskriminatorno vizumsko politiko zanje, izpustitev zapornikov, začetek političnega dialoga ter spoštovanje pravice Sircev do združevanja in mirnih demonstracij.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.