Po smrtonosnem strelskem pohodu v centru socialnih služb Inland Regional Center v kalifornijskem mestu San Bernardino, v katerem je umrlo 14 ljudi, 21 ljudi pa je poškodovanih, so policisti v medsebojnem obračunu ustrelili oborožena strelca, moškega in žensko. Iz bolnišnice so sporočili, da sta dva od ranjenih v kritičnem stanju.
Načelnik policije Jarrod Burguan je na novinarski konferenci sporočil, da so identificirali oba napadalca, 28-letnega moškega Syeda Farooka in 27-letno žensko Tashfeen Melik. Policija domneva, da sta bila omenjena napadalca edina. Sprva namreč ni bilo jasno, ali sta napadalca dva ali trije. Še eno osebo, za katero sprva ni bilo jasno, ali je povezana z napadom, so pridržali.
Za seboj pustila šestmesečnega dojenčka
Farook je bil ameriški državljan. V centru, kjer se je zgodil napad je bil zaposlen pet let. 28-letnik in 27-letnica sta bila v partnerskem odnosu, je sporočila policija. CNN poroča, da sta bila poročena. Družina Syeda Farooka od srede zjutraj ni uspela stopiti v stik z njim in njegovo ženo, njegov svak Farhan Khan pa je dejal, da je popolnoma šokiran, saj ne ve, zakaj bi storil kaj tako groznega, še poroča CNN. Reuters poroča, da sta v sredo zjutraj Farook in Melikova svojega šestmesečnega dojenčka pustila pri Farookovi mami. Dejala sta ji, da imata zdravniški pregled.
Motiv še ni znan, a bil je v stiku s teroristi
Čeprav motiv napada še ni znan, policija ni izključila možnosti terorizma. Je pa načelnik policije dejal, da je šlo za organiziran strelski napad. Oborožena sta bila z avtomatskimi puškami in oblečena v vojaška oblačila, je pojasnil. V centru so našli tri eksplozivna telesa, je še dodal.
V času streljanja se je odvijala božična zabava oddelka za javno zdravje. Farook naj bi zabavo zapustil jezen in se nato vrnil s 27-letnico, je pojasnil načelnik policije. Po poročanju CNN je na zabavi domnevno prišlo do spora.
Moški in ženska naj bi prizorišče napada zapustila v črnem športnem terenskem vozilu. Policija je kasneje dobila informacijo, da sta napadalca v eni od sosesk San Bernardina in se je pognala za avtomobilom osumljencev ter ga blokirala. Izbruhnil je strelski obračun, med katerim sta moški in ženska umrla.

Farook je bil v prek telefona in družbenih omrežjih v stiku z več kot enim terorističnim osumljencem, ki so jih pri FBI že imeli pod preiskavo. Kot kaže, je bil Farook radikaliziran, kar bi lahko pripomoglo k motivu za pokol, a tudi drugi razlogi, povezani z delovnim mestom, bi lahko vplivali na njegovo odločitev za pokol, navaja CNN.
V avtomobilu in hiši našli naboje in material za izdelavo bomb
Policija je na novinarski konferenci pojasnila, da sta osumljenca na kraju zločina izstrelila od 65 do 75 nabojev. 76 nabojev pa je osumljenec izstrelil proti policiji, ko je ta ustavila njun avtomobil. V njem so našli okoli 1600 nabojev. V hišni preiskavi v njuni hiši pa so našli še material za izdelavo bomb in dodatne naboje. V strelskem obračunu sta bila ranjena dva policista. Še vedno pa ni znan motiv. Farook kriminalne kartoteke ni imel.
Več ur stali pred stavbo, na prizorišču tudi bombni tehniki
"Stavbo smo morali zapustiti z dvignjenimi rokami, potem pa so nas pospremili čez cesto, tam smo stali več ur in gledali objokane sodelavce," dogajanje po strelskem obračunu opisuje ženska, ki dela v centru.
Še ure po streljanju so bili na prizorišču bombni tehniki, ki so preverjali, ali naj razstrelijo eksplozivne naprave, ena med njimi naj bi bila cevna bomba.
Preživeli pripovedujejo o tem, kako so se skrivali v pisarnah in pošiljali sporočila domačim. Marcos Aguilera je prejel ženino sporočilo. Slišala je strele in jok. Zavladal je kaos, ko se je sprožil požarni alarm. Specialci so njegovo ženo uspeli rešiti iz stavbe. "Ko je zapuščala stavbo, je na tleh zagledala trupla," je dejal.
Obama pozval k ukrepom
Predsednik ZDA Barack Obama je dejal, da motiva še ne poznajo, vendar pa je jasno, da v ZDA obstaja vzorec množičnih strelskih pokolov, ki nima primerjave nikjer na svetu. Zato je ponovno, kot že tolikokrat doslej, pozval k smiselnim ukrepom s katerimi bi lahko vsaj zmanjšali pogostost takih napadov, ker jih menda na žalost povsem ne bodo nikoli ustavili. Na popoldanski novinarski konferenci je Obama ponovil, da je treba zaostriti pogoje za pridobitev orožja.
Ta strelski pohod uvršča med najbolj smrtonosne v sodobni ameriški zgodovini in je najbolj smrtonosen po letu 2012, ko je bilo v Newtownu, v zvezni državi Connecticut, ubitih 27 ljudi. Podobnih napadov bo še več, saj Američani po vsakem povečajo nakupe strelnega orožja.
Statistiko letošnjih napadov si lahko pogledate tukaj.
Za praznična darila kupujejo orožje
FBI sporoča, da so na razprodajni črni petek opravili več kot 185.000 pregledov morebitne kriminalne preteklosti kupcev orožja. Američani torej za praznična darila na veliko kupujejo orožje.
Nazadnje so nakupi orožja rekordno poskočili 21. decembra 2012 po pokolu 20 otrok in šestih odraslih v osnovni šoli Sandy Hook. FBI je takrat dal skozi več kot 950.000 pregledov kriminalne preteklosti.
Pri tem pa gre le za nakupe v trgovinah. Na orožarskih sejmih in pri zasebnih transakcijah teh pregledov sploh ni. V ZDA ima sedaj okrog 80 milijonov gospodinjstev skupaj do 310 milijonov kosov strelnega orožja.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.