Dolgoletni libijski voditelj Moamer Gadafi je bil ob otvoritvi zasedanja Afriške unije (AU) v Adis Abebi izvoljen za predsedujočega AU. Ob tem je napovedal odločno zavzemanje za vzpostavitev Združenih držav Afrike kljub nasprotovanju številnih članic te skupnosti. Kot je povedal, je njegov namen ustanoviti enotno afriško vlado, ki bi jo vrh AU potrdil že na prihodnjem zasedanju AU julija letos, če temu ne bo nasprotovala večina članic.
Poleg nasprotovanja takšnim pobudam s strani uspešnejših afriških držav je pri tem sporen tudi sam način njegovega delovanja. V Afriški uniji namreč velja princip konsenza, kar pomeni, da se odločitve ne sprejemajo z večinskim glasovanjem, temveč s konsenzom vseh. Za svojo odločitev glede večinskega nasprotovanja se je Gadafi naslonil na islam. ''V islamu obstaja pravilo – molk je pritrditev. Če nekomu nekaj poveš in je ta človek glede tega tiho, pomeni, da sprejema tvoje stališče,'' je pojasnil svojo odločitev.
Gadafi, ki ima pri tem nekaj zaveznikov, se sicer že leta zavzema za Združene države Afrike pod eno vlado, saj je to po njegovem mnenju edini način, da se bo afriška celina učinkovito spopadla z izzivi globalizacije, revščino in z reševanjem konfliktov brez vmešavanja zahodnih držav.
Spet drugi, na čelu z Južnoafriško republiko, takšni potezi nasprotujejo. V Združenih državah Afrike vidijo namreč nepraktično rešitev, ki bi okrnila suverenost držav članic, čeprav se v sami osnovi 53 držav članic z idejo poenotene Afrike strinja.
Gadafi se je 30 let zavzemal za ''arabsko enotnost'', nato pa se je preusmeril v ''afriški projekt'' ob obrazložitvi, da mu je ta celina bližje kot države Bližnjega vzhoda. Slednje so namreč njegova prizadevanja za združitev vztrajno zavračala.
Odetega v zlata oblačila in pokrivalo so Gadafija ob otvoritvi zasedanja tradicionalni afriški voditelji, ki jih je pripeljal s seboj na zasedanje, pozdravljali kot ''kralja vseh kraljev''. Imenovanje na mesto predsedujočega je bilo po poročanju tiskovne agencije Reuters skoraj bolj podobno kronanju kot birokratskemu opravku.
''Okronala'' ga je skupina tradicionalnih afriških voditeljev, ki pa niso uradni voditelji držav s formalnim mandatom. To skupino je pred tem septembra Gadafi gostil v Libiji, tokrat pa jih je dal z letali pripeljati na vrh AU v etiopski prestolnici.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.