V sredo je bil v nekaterih predelih Indonezije viden popolni Sončev mrk. Na 5000 kilometrov dolgi poti je prečkal 12 od 34 indonezijskih provinc, poleg 100.000 domačinov pa naj bi si ga ogledalo tudi 10.000 tujih turistov. Delni Sončev mrk je bil viden na severu Avstralije in v delih jugovzhodne Azije.
Luna je Sonce začela prekrivati nad otokom Sumatra na zahodu Indonezije ob 6.20 po lokalnem času, mrk pa je pot nadaljeval prek otokov Sulawesi in Borneo. Nazadnje je bil viden nad otočjem Maluku.
Ob Sončevem mrku so po celotni Indoneziji potekali številni festivali.
Mrki naj bi napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče
Sončev mrk je redek nebesni pojav in tudi eden najbolj spektakularnih. Skozi vso zgodovino človeštva so jim namenjali veliko pozornost ter jih povezovali s številnimi miti in tradicijami. Po ljudskem verovanju naj bi mrki napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče.
Okoli 25 do 30 odstotkov mrkov je popolnih; takrat Luna za opazovalce na ožjem območju, imenovanem območje popolnega mrka, za nekaj minut popolnoma zastre Sonce.
Naslednji popolni Sončev mrk bo leta 2017 in bo viden v ZDA. V Sloveniji bo naslednji popolni mrk šele leta 2081.
Za opazovanje Sonca in mrka veljajo posebni zaščitni ukrepi za oči, saj že kratkotrajen pogled v Sonce lahko povzroči nepopravljive poškodbe vida, zato je treba uporabljati posebna očala.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.