Medtem ko se pred nedeljskim referendumom o pogojih pomoči Grčiji stopnjuje napetost, protestni shodi pa pričajo o tem, kako močno razdeljeni so Grki, na dan prihajajo tragične osebne zgodbe ljudi, ki jih je grška kriza udarila tako ali drugače.
Če smo še včeraj pisali o grških mladoporočencih, ki sta sredi potovanja po Ameriki ostala brez denarja, ker jima bankomat ni dal več denarja, saj je grška vlada zaprla banke in onemogočila pretok denarja v tujino, je zdaj po spletu zaokrožila srce parajoča fotografija upokojenca, ki skrušeno in v solzah sedi na tleh pred banko.
Giorgos Chatzifotiadis iz Soluna je v imenu svoje žene, s katero sta več let trdo delala v nemškem premogovniku in pozneje livarni, da sta si prislužila pokojnino, poskušal priti do denarja na treh različnih bankah, a so ga povsod zavrnili. Ko so mu že četrtič pojasnili, da mu ne morejo izplačati 120 evrov, je bilo to zanj preveč. Sesedel se je na tla in zajokal.
Prizor, kako v solzah sedi pred banko, ob njem pa na tleh ležita njegova osebna izkaznica in hranilna knjižica, je v objektiv ujel fotograf agencije AFP Sakis Mitrolidis. Gre za slikovit prikaz tega, kar kriza povzroča ljudem.
Crying Greek pensioner: the story behind the poignant photo http://t.co/SuD9U7N9pQ pic.twitter.com/oVAf3un9p1
— Agence France-Presse (@AFP) July 4, 2015
77-letnik je za omenjeno agencijo povedal, da se je zlomil, ker ne prenese več pogleda na njegovo državo, ki je v tako globoki krizi. "To me je potrlo bolj kot moje osebne težave," je povedal. "Vidim svoje ljudi, ki prosijo za nekaj centov, da bi si lahko kupili kruh. Vidim vse več samomorov. Čustven človek sem, ne morem gledati svoje države v taki situaciji. Evropa in Grčija sta storili napake, a najti moramo rešitev," je dodal.
A on sam lahko stori bore malo, pravi, saj niti ne ve, ali bo jutri na referendumu lahko glasoval. Volišče je namreč 80 kilometrov oddaljeno od njegovega doma. "Nimam denarja, da bi lahko prišel do tja, razen, če me bodo peljali moji otroci," je še povedal.
Grške banke so bile sicer od ponedeljka zaprte, a nekatere so v sredo lahko odprle svoja vrata, prav zaradi tega, da bi upokojenci, ki nimajo bančnih kartic, lahko prišli do svojih pokojnin. Zneske so omejili na 120 evrov, a vsi očitno niso uspeli priti do denarja.
The human cost of the Greek debt crisis. The story of retiree Giorgos Chatzifotiadis. http://t.co/2dVb9Cp7Jq pic.twitter.com/1ClMjtKpy8
— 7 News Sydney (@7NewsSydney) July 4, 2015
KOMENTARJI (1064)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.