V Oslu so podelili Nobelovo nagrado za mir, ki jo je letos prejela Evropska unija za vlogo pri preoblikovanju Evrope "iz celine vojn v celino miru". Nagrado so prejeli predsedniki Evropske komisije, Evropskega sveta in Evropskega parlamenta, Jose Manuel Barroso, Herman Van Rompuy in Martin Schulz, navzočih pa je bilo tudi okoli 20 voditeljev članic Unije, med njimi nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Francois Hollande.
Predsednik norveškega Nobelovega odbora Thorbjoern Jagland je EU na podelitvi pozval, naj gre kljub krizi naprej. "Ohraniti doseženo in izboljšati ustvarjeno, da bi lahko rešili probleme, ki danes ogrožajo evropsko skupnost, je edini način za rešitev težav, ki jih sproža finančna kriza," je dejal Jagland, preden je prestižno nagrado izročil Barrosu, Van Rompuyju in Schulzu. Jagland je dele svojega nagovora simbolično izrekel v več jezikih, s čimer je želel ponazoriti raznolikost EU.
Barroso je ob prejemu dejal: "Danes je eden najvidnejših simbolov naše enotnosti v naših rokah. To je evro, skupna evropska valuta, ki jo bomo branili." Van Rompuy pa je dodal, da je ponosen, da je Evropejec.
Poleg medalje in diplome prinaša Nobelova nagrada za mir še osem milijonov švedskih kron oziroma 930.000 evrov, ki jih bo EU namenila projektom za pomoč otrokom, žrtvam vojn in konfliktov. Medaljo in diplomo bodo hranili v evropskih institucijah.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.