Turški premier Recep Tayyip Erdogan je danes Twitter obtožil davčne utaje, potem ko so na njem objavili številne za njegov krog škodljive informacije o vpletenosti v korupcijo. "Twitter, YouTube in Facebook so mednarodna podjetja, ustanovljena za dobiček. Twitter je tudi utajevalec davkov. Zato bomo ukrepali," je dejal v televizijskem nagovoru.
Erdoganova vlada je 20. marca prepovedala dostop do družbenih omrežij, potem ko so na Twitterju zakrožili zvočni posnetki, ki Erdogana in njegove tesne sodelavce povezujejo s korupcijskim škandalom.
Prepoved je sprožila ogorčen odziv med zaveznicami Turčije v Natu in mednarodnimi skupinami za človekove pravice, ki so v tem videle nazadovanje demokracije v tej državi, ki želi postati članica EU. Vlada jo je morala odpraviti 3. aprila na podlagi odločitve ustavnega sodišča, da pomeni kršitev pravice do svobode govora.
Prepoved so številni uporabniki Twitterja, ki jih je v Turčiji okoli 12 milijonov, zaobšli z objavo tvitov preko sms sporočil ali s prilagoditvijo svojih internetnih povezav.
Erdogan je danes znova kritiziral odločitev in ustavno sodišče obtožil, da zagovarja trgovinske zakone mednarodnih podjetij, namesto da bi branilo lastno državo.
Minuli teden je vlada sporočila, da bo blokado spletnega portala za video vsebine YouTube ohranila, kljub dvema sodnima odločbama, da jo morda odpraviti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.