Takrat 20-letna Eluana Englaro iz kraja Lecco na severu Italije je v začetku leta 1992 doživela hudo prometno nesrečo. Padla je v komo, iz katere se ni več prebudila. Njen oče je sprva še verjel v čudež, sedem let po tragičnem dogodku pa je dokončno obupal. Prepričan, da hčeri le podaljšujejo človeka nevredno življenje, je zaprosil, naj ji izklopijo aparate. Skoraj desetletje kasneje mu je prizivno sodišče v Milanu dalo prav.
Sodbo so obrazložili z besedami, da se stanje bolnice zagotovo ne bi več izboljšalo in da bi se tako odločila tudi Eluana sama, če bi imela možnost izbire. "Končno jo bomo osvobodili,“ je razsodbo komentiral njen oče Beppino Englaro, ki je vseskozi raje kot o evtanaziji govoril o osvoboditvi.
Na odločitev sodišča se je odzval tudi Vatikan. Z njo kršijo nedotakljivost življenja in dolžnost vsake civilizirane družbe, da poskrbi za svoje najšibkejše člane, so sporočili. Prav zaradi močnega vpliva cerkve je razprava o občutljivem vprašanju o evtanaziji v Italiji še posebej zapletena.
Ta je leta 2006 zavrnila cerkveni pogreb pesnika in pisatelja Piergiorgia Welbyja. Ta je trpel za mišično distrofijo, umrl pa je, ko so ga na njegovo željo odklopili od respiratorja. Njegov primer je osvetlil dvoumnost v italijanski zakonodaji, ki trenutno prepoveduje evtanazijo, priznava pa pacientovo pravico, da zavrne oskrbo. Le dva za njim je namreč sodišče Giovanniju Nuvoliju, ki je trpel za isto boleznijo, zavrnilo željo, naj ga odklopijo od respiratorja.
Italijanski mediji današnjo odločitev primerjajo z odmevnim sodnim postopkom v primeru Terri Schiavo. Takrat 41-letno možgansko mrtvo Američanko so leta 2005 po 15 letih odklopili z aparatur, ki so jo ohranjale pri življenju. Za to si je prizadeval njen soprog, medtem ko sta starša temu odločno nasprotovala. Primer je dobil politične razsežnosti, vmešal pa se je tudi Vatikan.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.