Časopis The Economist je objavil članek, ki opisuje stanje v Sloveniji. V začetku avtor ugotavlja, da smo bili Slovenci vedno zadovoljni s seboj in dodaja, da imamo lepo državo, ki je bila v nekdanji Jugoslaviji najbogatejša republika. Ta se je po odcepitvi pridružila Evropski uniji in zavezništvu Nato. "In kako drugače je danes," se vpraša avtor ter odgovori, da smo danes jezni in zmedeni. "Njihov premier je na sodišču zaradi korupcije, brezposelnost je velika, banke so na robu bankrota, čaka pa jih tudi veliko bolečih strukturnih reform," piše ugledna britanska revija.
V nadaljevanju dodaja, da je morala vlada v juliju s 380 milijoni evrov dokapitalizirati največjo banko. Premier Janez Janša je že omenjal, da nas čaka grški scenarij in svaril, da bo Slovenija šesta članica EU, ki bo potrebovala finančno pomoč, če ne bodo sprejete reforme. Bonitetne hiše so nam zmanjšale bonitetne ocene, hkrati pa so bile v javnem sektorju za 7,5 odstotka znižane plače.
Po mnenju avtorja so pokojnine kljub "obupni" demografiji v naši državi precej visoke, nizka pa je tudi starost upokojitve. Reforme je zaradi referendumske zakonodaje, ki zahteva 40.000 podpisov za razpis referenduma, precej lahko ustaviti, pri čemer revija navaja, da je lani na referendumu padla pokojninska reforma, kar je kasneje vodilo v padec vlade.
"Trenutna koalicija, v kateri ima stranka upokojencev ključno vlogo, je sprejela osnutka reform pokojninskega sistema in trga dela, ki bosta spodbijana," nadaljuje članek in pojasnjuje, da je Janša na sodišču zaradi domnevnega jemanja podkupnine od finskega podjetja Patria.
Prepiri o vojni in po njej še vedno aktualni
Avtor ne pozabi omeniti obsodbe nekdanjega prvega človeka Merkurja Bineta Kordeža, ki je bil 5. septembra obsojen na zaporno kazen. "Katoliška cerkev pa je pretresena zaradi spolnih in finančnih škandalov," dodaja.
Ob tem pa opozarja, da se Slovenci še vedno prepiramo o tem, kaj je kdo storil po drugi svetovni vojni. "Te postranske zadeve lahko služijo kot zavajanje od pravih gospodarskih vprašanj, pritegnejo pa veliko pozornosti," dodaja članek, ki tudi omenja, da je slovenska desnica prepričana, da bi morala imeti največji pomen za državo desetdnevna osamosvojitvena vojna.
Napovedane so tudi predsedniške volitve, na katerih bo kandidiral tudi Danilo Türk. Na koncu pa avtor ugotavlja, da bi se Slovenija lahko hitro izvila iz krize in povzema izjavo direktorice Združenja menedžer Sonje Šmuc. Ta je pojasnila, da bi se lahko naša država precej brez težav izvila iz finančne krize. Avtor dodaja, da slovenski javni dolg predstavlja skoraj 48 odstotkov BDP, kar pa "ni nič kritičnega".
Janša: Položaj je težji kot lani, a še vedno lažji, kot bo prihodnje leto, če ne bo nič storjenega
Na članek v reviji se je danes v oddaji 24UR odzval tudi sam Janša, ki je pojasnil, da je položaj v Sloveniji težek. "Težji, kot je bil pred enim letom, vendar pa lažji, kot bo čez eno leto, če v tem času Slovenija ne bo storila ničesar," je povedal. Po njegovih besedah je Slovenija "v krizi od začetka leta 2009 in je še vedno v padanju". Po padcu bonitetnih ocen v avgustu je Slovenija mednarodnim trgom dala nekaj pozitivnih signalov, je prepričan Janša, ki dodaja, da bo že prihodnji teden državni zbor obravnaval dva pomembna zakon – zakon o stabilizaciji bančnega sistema in zakon o upravljanju javnega premoženja. Ugodno so vplivali tudi ukrepi, ki jih je napovedala Evropska centralna banka ter napoved Evropske komisije o evropski bančni uniji. Se bo pa morala država tudi letos kljub varčevalnim ukrepom dodatno zadolževati, še pravi premier.
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.