Kot so pojasnili v torek na slovenskem zunanjem ministrstvu, ukinitev vizumske obveznosti za vstop v schengen velja za imetnike biometričnih potnih listov, ki morajo izpolnjevati več splošnih pogojev za vstop.
Med drugim morajo verodostojno izkazati namen in cilj potovanja – vstop brez vizuma je namreč dovoljen za turistična potovanja ter zasebne in poslovne obiske, ne pa npr. za delo. Poleg tega morajo imeti zadostna sredstva za preživljanje glede na čas nameravanega bivanja.
Tujci, ki ta in še nekaj drugih pogojev izpolnjujejo, smejo na schengenskem območju bivati oziroma se zadrževati največ tri mesece v obdobju šestih mesecev od dneva prvega vstopa. V primeru načrtovanega daljšega prebivanja v državah schengenskega območja – na primer zaradi dela, zaposlitve, študija – morajo pridobiti dovoljenje za prebivanje.
Evropska komisija je odpravo vizumov za državljane BiH in Albanije predlagala maja letos, Evropski parlament jo je potrdil oktobra, notranji ministri držav članic EU pa so zeleno luč zanjo dokončno prižgali novembra. Točen datum odprave vizumov je bil nato odvisen le še od objave te odločitve v uradnem listu EU, kar se je zgodilo v torek. Od danes pa tako tudi v praksi vizumi niso več potrebni.
Zaradi pomislekov nekaterih držav članic je Evropska komisija obenem sprejela zavezo o vzpostavitvi nadzornega mehanizma z možnostjo ponovne uvedbe vizumske obveznosti v primeru resnih kršitev. Po lanski odpravi vizumov za Makedonijo, Srbijo in Črno goro so imele namreč nekatere države članice težave s povečanim številom prošenj za azil.
V območju schengna so vse članice EU z izjemo Velike Britanije, Irske, Romunije in Bolgarije, poleg njih pa še Švica, Norveška in Islandija.
Iz Sarajeva v Strasbourg bo danes poletelo posebno letalo s skupino prvih naključnih potnikov, politikov in predstavnikov medijev, ki jih bo sprejel evropski komisar za širitev Štefan Füle. V prihodnjih dneh bodo obiskali še Pariz, Rim in Ljubljano. Na letalu bo tudi evropska poslanka Tanja Fajon, poročevalka Evropskega parlamenta za vizumsko liberalizacijo.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.