Z ruskega vesoljskega izstrelišča Bajkonur v Kazahstanu so proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) izstrelili vesoljsko plovilo Sojuz z ruskim kozmonavtom in ameriškim astronavtom. Kmalu po izstrelitvi je imelo plovilo težave in se je vrnilo na Zemljo.
Oba astronavta preživela zasilno izstrelitev
Po prvih podatkih, ki jih povzemajo tuje tiskovne agencije, sta na Sojuzu, ki bi moral na ISS ponesti astronavta Nicka Hagua in kozmonavta Alekseja Ovčinina, kmalu po izstrelitvi odpovedal potisnik. "Nesreča s potisnikom," je dve minuti in 45 sekund po vzletu sporočil Ovčinin. V času okvare je Sojuz potoval s hitrostjo 7563 kilometrov na uro.
Rusko vesoljsko plovilo se je zaradi okvare vrnilo na Zemljo v prostem padu in pristalo v kazahstanski stepi okoli 25 kilometrov od mesta Žezkazgan. Po navedbah ruskih oblasti je sistem za izredne primere deloval brezhibno in omogočil, da se je kapsula s posadko vrnila na Zemljo s t. i. balističnim pristankom.
Posadka s pomočjo padala in zaviralnih raket varno pristala
Posadka je opravila normalno proceduro za zasilno izstrelitev v nevarnosti in kapsulo ločila od rakete. Ta je nato s pomočjo padala in zaviralnih raket uspešno pristala. Pilota sta v manevru doživljala silo pospeška enaki šestkratniku sile težnosti in se po navedbah Nase počutita dobro, čeprav sta bila pod vplivom velikih sil kar nekaj časa.
Pregledali ju bodo zdravniki, po ocenah direktorja inštituta za biomedicino na ruski akademiji znanosti Olega Orlova pa ju ne bo treba zadržati v bolnišnici. Kot je sporočila Nasa, ju bodo prepeljali v vesoljski vadbeni center Gagarin v Zvezdnem mestu blizu Moskve.
Nick Hague in Aleksej Ovčinin bi se morala po prvotnih načrtih na ISS še danes pridružiti Nemcu Alexandru Gerstu, Američanki Sereni Aunon-Chancellor in Rusu Sergeju Prokopjevu, ki so na vesoljski postaji od junija. Zaradi današnjega incidenta ne bo moteno delovanje posadke na ISS, saj ima še dovolj zalog. Vesoljska plovila Sojuz so sicer edina povezava med ISS in Zemljo, odkar je Nasa leta 2011 upokojila svoje raketoplane.
Tako Rusi kot Nasa bodo okvaro preiskali
Rusija se je po incidentu odločila do nadaljnjega odpovedati vse predvidene izstrelitve vesoljskih plovil s človeško posadko. Ruska vesoljska agencija Roskozmos pa bo pregledala vsa vesoljska plovila Sojuz. Tako ruske oblasti kot Nasa so napovedali temeljito preiskavo okvare Sojuza.
Ruski preiskovalci so že potrdili, da so o neuspešni izstrelitvi vesoljskega plovila sprožili kazensko preiskavo. "Oblikovana je bila preiskovalna skupina, odgovorni trenutno preiskujejo mesto vzleta, zasegli so tudi dokumentacijo," je v izjavi zapisal preiskovalni odbor. Preiskava bo skušala ugotoviti, ali so bili med gradnjo kršeni varnostni predpisi, je zapisano v sporočilu.
Zadnja podobna nesreča Sojuza se je po navedbah agencija Ria Novosti zgodila leta 1983, ko je izbruhnil požar na potisniku. Tudi tedaj sta kozmonavta - na Sojuzu sta bila Rusa Vladimir Titov in Genadij Strekalov - varno pristala v kapsuli in nista bila poškodovana.
Kozmonavti so avgusta na enem od vesoljskih plovil Sojuz odkrili manjšo luknjo, ko je bil priključen na ISS. Takrat so luknjo zasilno zatesnili. Rusija trdi, da je šlo za sabotažo in da je bila luknja na vesoljskem plovilu narejena namerno.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.