Tujina

Dovoljenje za ubijanje

Rim/London, 13. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister Clarke je zagovarjal politiko, po kateri lahko policisti domnevne samomorilske napadalce ustrelijo.

Charles Clarke
Charles Clarke FOTO: Reuters
Cilj zaslišanj je oceniti odgovor vlade na napade 7. in 21. julija v Londonu, kot tudi njeno širšo strategijo v boju proti terorizmu, je pojasnil predsednik odbora John Denham. Osrednje vprašanje pa je, kakšne so ocene trenutne ogroženosti države pred terorističnimi grožnjami, je še dejal.

Pred britanskimi poslanci je na zaslišanju o julijskih terorističnih napadih v Londonu nastopil britanski notranji minister Charles Clarke, sledil pa mu je načelnik britanske policije Ian Blair. Clarke je poudaril, da preiskovalci dajejo rahlo prednost vprašanju tuje vpletenosti v dogodke 7. julija, ko so štirje samomorilski napadalci v Londonu ubili 52 ljudi.

"Menim, da so povezave s tujino zelo pomemben dejavnik, ki ga je potrebno preiskati. Menim, da ni nobenega dvoma, da gre za vpletenost številnih mednarodnih povezav," je dejal Clarke pred odborom spodnjega doma parlamenta za notranje zadeve.

Poslanci so načelnika Scotland Yarda Blaira zaslišali predvsem glede sporne politike, po kateri naj bi policisti tiste, za katere sumijo, da so samomorilski napadalci, ustrelili v glavo. 22. julija so tako policisti na postaji londonske podzemne železnice ubili 22-letnega brazilskega državljana Jeana Charlesa de Menezesa, okoliščine tega dogodka pa še vedno preiskujejo. Dogodek se je zgodil dan po domnevno spodletelem poskusu samomorilskih napadov v britanski prestolnici.

Tako Blair kot Clarke sta zagovarjala to ostro politiko. “Ni dvoma, da so samomorilci trenutno največja nevarnost, ki nam grozi. Policija mora imeti tudi to radikalno možnost,” je razložil Blair.

Issac kmalu v Veliki Britaniji

Issaca bodo v desetih dneh izročili Veliki Britaniji
Issaca bodo v desetih dneh izročili Veliki Britaniji FOTO: Reuters

Najvišje italijansko prizivno sodišče je dokončno odločilo, da bodo Veliki Britaniji izročili osumljenca za neuspele londonske teroristične napade 21. julija letos Hamdija Issaca, je povedal odvetnik Paolo Ionio, ki dela v imenu britanske vlade. Issaca bodo britanskim oblastem izročili najkasneje v desetih dneh.

"Sodišče je zavrnilo pritožbo Hamdija Issaca. Izročen bo v desetih dneh, ponovno smo zmagali," je dejal Ionio. Rimsko sodišče je sicer že pred mesecem dni dosodilo izročitev Veliki Britaniji, vendar se je osumljenec, ki so ga aretirali v Rimu, pritožil na razsodbo.

Sodišče v Rimu je 17. avgusta odločilo, da bodo 27-letnega Issaca v 35 dneh izročili Veliki Britaniji, kjer ga iščejo zaradi suma, da se je poskušal razstreliti pred eno od postaj londonske podzemne železnice. Issac, ki je bil rojen v Etiopiji, je takrat sporočil, da želi ostati v Italiji.

Issaca, ki je v Londonu živel pod imenom Osman Husein, so prijeli v Rimu teden dni po spodletelih napadih 21. julija na londonski transportni sistem. Issac je trdil, da z razstrelitvijo bombe, ki jo je imel v nahrbtniku, ni želel prizadeti ljudi in da je zgolj želel izvesti protestno akcijo.






  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1