Zdravstveni ministri iz enajstih afriških držav so se v ganski prestolnici Akra zbrali na kriznem sestanku. Tema je ebola, njihova naloga pa narediti načrt za boj proti virusu in bolezni, ki ga povzroča. Obolelih je vse več, prav tako umrlih.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v treh državah – Gvineji, Liberiji in Sierri Leone – potrdili 759 primerov ebole, umrlo je 467 ljudi, samo v zadnjem tednu 129. "Tokratni izbruh ebole je največji tako po številu obolelih in umrlih kot po geografski razširjenosti primerov," je sporočila WHO.
Bolezen se hitro širi tako v ruralnih kot v urbanih predelih, kjer je zaradi večje gostote prebivalstva nevarnost še toliko večja. Zdravniki brez meja so sicer že prejšnji teden sporočili, da je bolezen povsem ušla nadzoru, saj se pojavljajo vedno nova žarišča.
Ob tem se zdravstveni delavci, ki poskušajo pomagati, soočajo s še eno težavo. Pogosto so tarče napadov. Eden od njih se je po poročanju Al Jazeere zgodil v Gvineji, ko je skupina z noži oboroženih moških pregnala pripadnike Rdečega križa.
V Liberiji pa so s sodnim pregonom zagrozili vsem, ki bi skrivali paciente. Zabeležili so namreč več primerov, ko so ti preprosto izginili iz bolnišnic, saj ljudje ponekod še vedno bolj zaupajo tradicionalnim zdravilcem.
Ebolo so prvič odkrili na ozemlju današnje Demokratične republiek Kongo leta 1976. V dosedanjih izbruhih je bila umrljivost skoraj 90-odstotna.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.