Tujina

Mubarak zanika, da je ukazal poboje protestnikov

Kairo, 03. 08. 2011 07.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Egiptovsko tožilstvo je Mubaraka obtožilo, da je ukazal poboje protestnikov, zaradi katerih je moral pozneje odstopiti. Sam je to zanikal, za nekdanjega notranjega ministra pa so že zahtevali smrtno kazen.

Mubarak je na sodišču v postelji, zaprt v kletki skupaj s soobtoženimi.
Mubarak je na sodišču v postelji, zaprt v kletki skupaj s soobtoženimi. FOTO: Reuters

V Kairu se je zaradi korupcije in nasilnega zatrtja protestov na trgu Tahrir, ki je februarja zahtevalo tudi žrtve, začelo sojenje nekdanjemu egiptovskemu predsedniku Hosniju Mubaraku. Če bo obsojen po obeh točkah obtožnice, mu grozi smrtna kazen. Obtoženi so tudi njegova sinova Ala in Gamal ter nekdanji notranji minister Habib al Adli. Soobtoženih je še šest nekdanjih pripadnikov notranjega ministrstva.

Kletka, v kateri so vsi obtoženci.
Kletka, v kateri so vsi obtoženci. FOTO: Reuters

V sodni dvorani so bili zaprti v kletki in bili oblečeni v bela oblačila, kot je to v navadi za egiptovske zapornike. V belem ni bil le nekdanji notranji minister, ki je nosil modro srajco. Kletka je razdeljena na dva dela. V enem delu so bili skupaj Mubarak, ki leži na postelji, in njegova sinova, v drugem delu pa je bil al Adli skupaj s še šestimi višjimi nekdanjimi uslužbenci notranjega ministrstva.

Sodnik Ahmed Refat je na začetku prosil za mir, "saj civilizirano egiptovsko ljudstvo potrebuje mir, da bi lahko sodišče zagotovilo popolno sojenje, ki bo zadovoljilo vsemogočnega boga in našo zavest". Nato pa so zagovorniki obtoženih zahtevali začasno prekinitev sodnih postopkov, saj za pregled 4000 strani dokazov potrebujejo več časa. Sodnik se sicer zavzema za skupen sodni proces proti vsem obtoženim, vendar pa bi lahko temu obramba nasprotovala.

Tožilstvo je Mubaraka obtožilo, da je nameraval ubiti več protestnikov v različnih krajih, kjer so prirejali miroljubne proteste proti zaostrovanju razmer. Umore naj bi naročil med 18 dni trajajočimi protesti, hkrati pa tudi med letoma 2000 in 2010. Pri tem naj bi Adliju dal pooblastilo, da policija uporabi prave naboje. Obtožili so ga tudi korupcije in razsipništva z javnimi sredstvi.

Nekdanji predsednik je na kratko zanikal vse obtožbe proti njemu.
Nekdanji predsednik je na kratko zanikal vse obtožbe proti njemu. FOTO: Reuters

Mubarak pa je nato zanikal obtožbe. "V celoti zavračam vse obtožbe," je dejal. Nato sta enako storila še njegova sinova, ki sta imela ob tem v rokah muslimansko sveto pismo Koran. Mubarakov odvetnik je dejal, da želi obramba zaslišati sedanjega vojaškega voditelja Mohameda Huseina Tantavija, poleg njega pa še več kot 1600 prič. Hkrati je sodišče prosil, naj Mubaraka pregleda zdravnik specialist. Po končani današnji obravnavi pa je Mubarak ostal v bolnišnici znotraj poslopja policijske akademije, kjer bo bival do nadaljnjega.

Odvetnik sorodnikov žrtev nasilja med protesti na Tahrirju je dejal, da za nekdanjega notranjega ministra zahtevajo smrtno kazen. "Od odstavljenega predsednika je dobil ukaz za poboj protestnikov. Za obtoženca zato zahtevamo najvišjo kazen," je povedal odvetnik. Drugi odvetnik pa je zahteval, da bi Mubaraka iz Šarm el Šejka, kjer je bil od aprila, premestili v zapor Tora v Kairu, kjer so zaprti ostali soobtoženci.

Poostrena varnost ob sojenju

Zaradi varnostnih razlogov je sojenje na policijski akademiji, kjer so v ta namen pripravili sodno dvorano, za samo varnost pa skrbi okoli 3000 policistov. Sojenja se udeležuje okoli 600 ljudi.

83-letni Mubarak je zaprt od 13. aprila, ko so tožilci proti njemu in njegovima sinovoma vložili priporni nalog, nato pa še obtožnico. Priprt pa je bil v bolnišnici v Šarm el Šejku, saj se je njegovo zdravje močno poslabšalo. V Kairu je pristalo letalo z nekdanjim voditeljem, kljub temu da je njegov odvetnik pred tem trdil, da Mubarakovo zdravstveno stanje ne omogoča njegove prisotnosti na sojenju. A veliko Egipčanov ne verjame v to in meni, da ga vojska ščiti pred ponižanjem v sodni dvorani.

Z letališča so Mubaraka do akademije pripeljali s helikopterjem, pred akademijo pa se je zbralo več njegovih podpornikov in nasprotnikov. Med njimi so se vneli tudi manjši spopadi, zaradi česar so morali posredovati policisti in ločiti obe skupini. Kot poročajo tuji mediji, se je čas v Egiptu ob začetku sojenja ustavil, saj so bile vse uči uprte v televizorje.

Spopadi pred policijsko akademijo na obrobju Kaira.
Spopadi pred policijsko akademijo na obrobju Kaira. FOTO: Reuters

Sojenje zahtevali protestniki

Gre za zelo napet položaj v Egiptu, saj če se Mubarak ne bi pojavil v sodni dvorani, bi državi grozili novi protesti, verjetno pa tudi nasilje. Številni Egipčani namreč menijo, da je volja Vrhovnega sveta letalskih sil, ki vlada državi, za uveljavitev zahtev januarskih in februarskih protestov vse manjša. Zaradi nezadovoljstva so se pretekli mesec protestniki zopet zbirali na trgu. Ena izmed njihovih zahtev je bila tudi pospešitev sodnih procesov proti predstavnikom nekdanjega režima. V ponedeljek in včeraj sta vojska ter policija trg popolnoma izpraznili.

Vojska je v pondeljek in torek s trga Tahrir pregnala več sto protestnikov.
Vojska je v pondeljek in torek s trga Tahrir pregnala več sto protestnikov. FOTO: Reuters

Nekdanji egiptovski voditelj je bil na položaju od leta 1981, 25. januarja pa so se začeli spontani protesti proti njegovi vladavini na osrednjem trgu v prestolnici. V nasilju, ki je sledilo, je bilo ubitih okoli 850 ljudi. Poleg tega Mubaraku sodijo tudi zaradi korupcije, al Adli pa je bil že maja zaradi korupcije in pranja denarja obsojen na 12-letno zaporno kazen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

crnkamn
05. 08. 2011 00.40
No danes smo bili prica, da je mozno, cloveka ki je imel najvisji polozaj v drzavi in naj bi se izogibal sojenja pripeljali 83-letnega bolanega Mubaraka, v postelji na sodisce. Pri nas o pravici pa naj bi imeli demokracijo nismo se slisali, vsaj v primeru Zidar! Se en dokaz vec da nasa pravna drzava sciti hrbet kriminalcem!
EricFlat
03. 08. 2011 14.46
Bravo Egipčani! Pri nas bi tak človek lepo v bolnici počival in mu nikoli ne bi sodili.
CRNALUKNJA
03. 08. 2011 13.45
Par tisoči pijanih,zadrogiranih razgrajačev s veliko podporo zahoda,pa še oboroženi,dragi prijatelji???mislim da bi vsaka vlada in vsaki pametni predsednik dal ukaz vojski na naredi red.Ne mi pamet soliti,še v družini če se otroci stepejo in ne ubogajo,včasih jih moraš po riti...Saj se ve gdo je gdo in kakšno vlogo ima.
povemvsem
03. 08. 2011 13.17
IMF pravi;"lahko izbiraš ali vzameš od nas kredit,ali si pa mrtev."
prepri43
03. 08. 2011 12.56
Za vsako rit se najde kahla!
anaheim812
03. 08. 2011 12.44
marinkovic ...ne odobravam vietnamske vojne, zakaj vedno vse na američane obrneš? tu se gre za mubaraka in tvoje odobravanje poboja civilistov ..pol pa še izjaviš, da je uspešno vodil državo ...ma daj, ne si pesek metat v oči
bamsy
03. 08. 2011 12.38
marinkovic03.08.2011, 11:424 .V ameriki,Angliji,Franciji ...še nihče ni končal podobno.Očitni primer gdo noče sodelovati s njim,potem nahujskajo navadno i naivno prebivalstvo. Od kje tebi,da Mubarak ni hotel sodelovati z njimi?Mubarak je bil vseskozi najboljši arabski prijatelj Zahoda in Izraela. Je pa res,da ni hotel sodelovati z Iranom.Ko pa je odletel iz orestola,je iranska vojaška ladja takoj dobila dovoljenje za pot skozi sueški prekop.Torej,če kdo stoji za tem,da je Mubarak odletel,je kvečjemu Iran.
przelmuding
03. 08. 2011 12.33
Mubaraka so pripeljali s posteljo na sodišče, pri nas pa obtoženi kihne pa 2 leti ni sposoben prisostvovati na sojenju, pa tako v nedogled.
CRNALUKNJA
03. 08. 2011 12.32
No pa mi povejta,kaj so američani iskali v Vijetnamu,in če odobravate njihov masakr v tej ,še danes revni državici?????????????
anaheim812
03. 08. 2011 12.16
@ marinkovic če je 30 let vodil državo, mu mora biti oproščeno za poboje civilistov?
PanterSLO
03. 08. 2011 12.16
didiss03.08.2011, 11:292 jaz bom proslavo naredu ko bo sojenje jansi in njegovim prevrzencem v parlamentu,to upam dozivimo kmalu ce slovenija bo stopila v real democrat country Še prej pa naj sodijo pahorju in njegovim lajavcem, ki so očitno na svojih položajih samo zato, da grejejo stole
felixkp
03. 08. 2011 12.13
@marinkovic 30 let človek uspešno vodi državo?? Ja -zase, za svojo družino in prijatelje.
CRNALUKNJA
03. 08. 2011 11.42
30 let človek uspešno vodi državo in naenkrat končaš takole.Absurd za absurdom.V ameriki,Angliji,Franciji ...še nihče ni končal podobno.Očitni primer gdo noče sodelovati s njim,potem nahujskajo navadno i naivno prebivalstvo.Tu je dosežen njihov cilj.
didiss
03. 08. 2011 11.33
sicer pa zacela se je velika sprememba in prebujanje arabskega sveta, stvari se odvijajo tocno po napovedih celi svet bo temeljito cutil to spremembo,bomo price in tudi o tem bomo se razpravljali ,pozdrav iz egipta
didiss
03. 08. 2011 11.29
jaz bom proslavo naredu ko bo sojenje jansi in njegovim prevrzencem v parlamentu,to upam dozivimo kmalu ce slovenija bo stopila v real democrat country
fsad
03. 08. 2011 11.22
kdaj bodo pa naše lopove takole pozaprli?
dajno
03. 08. 2011 11.02
Evo, kako gre hitro na sodišču,.če se jih malo pritisne! Pri nas pa mine 10 let pa "spoštovani" sodniki spisa sploh ne pogledajo, pač pa pustijo da zastara. V Egiptu bi take že zdavnaj na roke polovili!
factory
03. 08. 2011 10.56
Točno tak kaj nas je briga za druge.Mene najbolj zanima kdaj bo pred sodišče stopil Pahor,Šrot,Bavčar,Zidar,Tovšakova,Jankovič,pa ostala mafija ki je zafurala državo do konca?????????????
taft01
03. 08. 2011 10.45
Kaj me briga za njega.. Kdaj bodo na sodišče pripeljali naše elitne tajkune in politike, to me zanima?!
rudra
03. 08. 2011 10.14
Dokler bodo Arabci imeli nafto tam ne bo demokracije.Tega jim glavni svetovni šef ne bo dovolil!