Iranski veleposlanik v Londonu Rasul Movahedijan meni, da bi morala Velika Britanija na izpustitev 15 britanskih pripadnikov mornarice odgovoriti z gesto dobre volje. Pri tem je dal vedeti, da bi si Teheran želel pomoči Londona pri izpustitvi petih Irancev, ki so jih v Iraku januarja prijele ameriške sile, kot tudi pri priznanju pravice Irana do jedrske energije v miroljubne namene.
"Odigrali smo svojo vlogo in izkazali dobro voljo. Sedaj je na britanski vladi, da pozitivno ravna," je dejal iranski veleposlanik po razrešitvi iransko-britanske krize, ki jo je sprožilo zajetje 15 britanskih mornarjev in marincev 23. marca v Perzijskem zalivu. Po trditvah Irana so bili v iranskih vodah, po trditvah Londona pa v iraških.
Potem ko je Iran v četrtek po 13 dneh Britance izpustil, so se pojavile domneve, da je odločitev Teherana povezana z usodo omenjenih petih Irancev v Iraku. Minuli teden so iranski državni mediji poročali, da se bodo iranski diplomati kmalu sestali z njimi, ameriška vojska pa, da so prejeli tovrstno neuradno zahtevo.

Movahedijan je tako kot že prej London zanikal kakršno koli povezanost izpustitve Britancev z zajetimi Iranci. Ob tem je pristavil, da bi Teheran pozdravil, če bi Britanci pri tej zadevi hoteli pomagati in bi uporabili svoj vpliv. Menil je tudi, da je pravi čas, da "britanska vlada potrdi pripravljenost na vzpostavitev komunikacijskih linij z Iranom".
Menil je tudi, da je sedaj skupna naloga Irana in svetovnih velesil, da "požanjejo, kar je zasadil" Teheran z odločitvijo o izpustitvi Britancev. Kot je izpostavil, bi Iran še posebej pozdravil, če bi mu pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN priznalo pravico do bogatenja urana v miroljubne namene.
Iran: Britanska vojska ne spoštuje žensk
Izpuščeni Britanci so v petek dejali, da so jih v Iranu ustrahovali, jih ločili in izolirali, tako da so se bali usmrtitve. Zato so med ujetništvom tudi javno priznali, da so bili v trenutku zajetja v iranskih vodah, čeprav so bili v iraških.
Iranska vlada trditve vojakov zavrača. V Teheranu so se odzvali na izjave vojakov, da so njihovo kolegico zastraševali, češ da so moške že izpustili, njo pa bodo zadržali. Ob izpustitvi se je iranski predsednik rokoval le z vojaki, ne pa tudi z vojakinjo. Iranska vlada odgovarja, da Britanija nima nobenega znanja o muslimanski kulturi ravnanja z ujetniki in iranski civilizaciji. Britansko vojsko je obtožila, da sramoti ženske, ker jih vključuje v vojsko. Trdi, da muslimanska kultura kaže bolj spoštljiv odnos do ženske, zato so ji zagotovili ženski primerna oblačila.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.