To je nočni posnetek New Jerseyja, New Yorka in vzhoda Pensilvanije, ki je bil posnet 31. avgusta letos.
To pa je posnetek istega predela 1. novembra 2012. Na tem posnetku je jasno vidno, da so nekateri predeli še vedno brez električne energije. Na Manhattnu je spodnja tretjina otoka še vedno v temi, medtem ko so predeli Long Islanda ter New Jerseyja precej temnejši. Na Nasini povezavi lahko primerjate obe sliki.
Kako se je supernevihta približevala vzhodni obali, so posneli tudi številni sateliti. Posnetke je na svoji strani objavila Nasa, prav tako je ogromno posnetkov objavljenih na spletni strani YouTube.
Nekateri pa so 48 ur besnenja orkana strnili le v nekaj minut. Eden od avtorjev kratkega filma, ki prikazuje zatemnitev na vzhodni obali, je posnetek komentiral z besedami: "Stemnilo se je. Prižgale so se luči, nato je – kot v gledališču – nenadoma nastala popolna tema. Ko se je zdanilo, je bila predstava mimo, a njene posledice bodo ostale še dolgo z nami." Znanstvenik: New Yorku grozijo katastrofe na vsake tri do 20 let Ameriški profesor na Univerzi Princeton Michael Oppenheimer je že pred časom dejal, da bi se lahko poplave in katastrofe, ki so New York do zdaj prizadele približno na vsake 100 let, lahko začele dogajati pogosteje. Seveda je tudi on mnenja, da je glavni krivec za to segrevanje ozračja. "Kar se je dogajalo no sto let, se bo zdaj lahko zgodilo na vsake tri do 20 let," opozarja Oppenheimer. V intervjuju za ameriško televizijo CNN je Oppenheimer dejal, da je Sandy zgolj opozorilo pred tem, kaj nam prinaša prihodnost. Profesor že 30 let preučuje klimatske spremembe, a ga je super nevihta Sandy presenetila. ''Vedel sem, da se lahko zgodi tako močan orkan, vendar so me njegove razsežnosti kljub vsemu presenetile,'' pojasnjuje Oppenheimer.
Po njegovem mnenju se oblasti premalo zavedajo ranljivosti mesta. Orkan, ki je leta 1992 opustošil New York, je imel razsežnosti stoletne poplave, opozarja Oppenheimer in dodaja, da je bilo že takrat jasno, da je podzemna železnica zelo ranljiva za poplave. Prav tako se je že med pustošenjem prejšnjih orkanov pokazalo, da lahko na zelo velikem območju zmanjka elektrike. "Če bi vlada želela preprečiti takšna razdejanja, bi morala kaj več storiti za preprečevanje globalnega segrevanja, a za kaj takega politične volje pač ni," je do oblasti kritičen Oppenheimer.
Študija iz leta 2008, ki so jo naredili ameriški meteorologi, je pokazala, da se sezona orkanov na Atlantiku začenja vsako leto prej, hkrati pa traja vedno dlje. "Orkani so vedno bolj intenzivni, a nikakor ne najdemo neposrednega dokaza, da je to povezano z globalnim segrevanjem," še dodaja Oppenheimer.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.