Član ameriškega predstavniškega doma Ed Markey, sicer tudi predsednik pododbora predstavniškega doma za energijo in okolje, je javnosti razkril dokument družbe BP, ki kaže, da bi se lahko dnevno v morje izteklo kar 100.000 sodov nafte oziroma 15,9 milijona litrov. Zdajšnje ocene ameriške administracije so kazale, da bi se lahko dnevno izteklo v morje 9,5 milijona litrov nafte. Količina izlite nafte je namreč kamen spotike že vse od nesreče, ki se je zgodila 20. aprila.
Predstavnik družbe, odgovorne za izlitje, Tony Odone je dejal, da gre za pristen dokument, hkrati pa je pojasnil, da se ocena nanaša le na najhujši scenarij, po katerem bi umaknili element, podoben velikemu ventilu in preprečuje povsem nenadzorovano iztekanje. "Ker v nobenem primeru nimamo namena tega storiti, je ta številka povsem nerelevantna," je še dodal.
Markey pa meni, da je to precej zaskrbljujoče, predvsem to, da ne vemo, kaj in kdaj je BP to vedel. "Jasno je, da BP že od samega začetka glede izlitih količin ni bil iskren z ameriško vlado in Američani. Zdaj pa družine, ki živijo in delajo na obalah Mehiškga zaliva trpijo zaradi njihove nesposobnosti," še meni Markey. Pri tem je dodal, da je BP sprva govoril o 1000 sodih dnevno, nato o 5000 sodih. Na to se je odzval tudi Odone, ki je pojasnil, da ni šlo za nobeno podcenjevanje in da so nenehno zatrjevali, da bodo ukrepali ne glede na količino izlite nafte.
Ostre kritike na račun direktorja Haywarda
Sicer pa ko gre za direktorja družbe BP Tonyja Haywarda, se v zadnjem času velikokrat pojavlja vprašanje, kdo mu svetuje na področju odnosov z javnostmi. Od začetka ekološke katastrofe v Mehiškem zalivu na Haywardov račun letijo kritike, da njegova družba iztekanje nafte jemlje preveč zlahka. Zdaj je Hayward znova poskrbel za razburjenje, saj si je vzel čas za oddih in se s sinom odpravil na jadranje.
V Beli hiši so to potezo komentirali kot le še eno v nizu napak na področju odnosov z javnostmi. "Mislim, da lahko sklepamo, da Tony Hayward ne bo imel druge kariere v odnosih z javnostmi,“ je dejal vodja osebja v Beli hiši Rahm Emanuel.
Nad Haywardovim dopustom so ogorčeni predvsem pri Greenpeacu. Predstavnik omenjene organizacije Charlie Kronick je dejal, da je ta poteza žaljiva. "Kot sol na rano za tiste, ki jih je iztekanje nafte najbolj prizadelo,“ je dodal Kronick.
Tudi prebivalci obalnih držav, ki posledice iztekanja nafte še kako čutijo, niso zadovoljni. "To ni prav,“ je dejal 33-letni Boby Pitre iz Louisiane. "Nihče med nami ne more več niti na ribarjenje. Tudi jaz bi se rad en dan spočil od nafte,“ je dejal Pitre. 59-letni Raymond Canevari s Floride pa je menil, da si Hayward ne bi smel vzeti prostega dne, vse dokler se kriza v Mehiškem zalivu ne konča.
Oglasil pa se je tudi tisti, ki v družbi BP skrbi za odnose z javnostmi, torej Robert Wine. Ta se je Haywardu postavil v bran in dejal, da je to direktorjev prvi dela prosti dan, odkar je začela iztekati nafta. "Vzel si je nekaj ur za svojo družino. Prepričan sem, da vsi to razumejo,“ je dejal Wine.
Medtem je BP sporočil tudi, da je skupno izplačal že okoli 84 milijonov evrov prebivalcem, ki so vložili zahtevke po povrnitvi škode, ki so jo utrpeli zaradi iztekanja nafte. V družbi pravijo, da želijo, da denar najprej dobijo tisti, ki zaradi iztekanja ne morejo opravljati dejavnosti, s katero se preživljajo, kot je ribarjenje.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.