
Kitajsko notranje ministrstvo je odločitev pojasnilo s tem, da so Ujguri v Kambodži v nasprotju z domačo zakonodajo in da so v bistvu "nezakoniti priseljenci". Zatem je na letališču v Phnom Penhu pristalo posebno kitajsko letalo, na katero so begunce vkrcali in jih vrnili kitajskim oblastem.
Toda organizacije za varstvo človekovih pravic opozarjajo, da je njihova deportacija v nasprotju z mednarodnimi konvencijami o pravicah beguncev. Na Kitajskem je bilo namreč več Ujgurov zaradi sodelovanja v julijskih protestih že obsojenih tudi na smrt in borci za človekove pravice opozarjajo, da bo to doletelo tudi omenjeno dvajseterico, ki so jo danes vrnili.
Omenjena skupina Ujgurov se je zatekla v urad Visokega komisarja Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Phnom Penhu, potem ko je bilo v julijskih spopadih v Xinjiangu med večinskim narodom Han in ujgursko muslimansko manjšino ubitih okoli 200 ljudi, še kakih 1600 pa je bilo ranjenih. Prejšnji mesec so kitajske oblasti zaradi vpletenosti v nemire že usmrtile devet ljudi.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.