Tujina

Berlusconi bo še tretjič premier

Rim, 14. 04. 2008 07.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Berlusconi si je po delnih izidih zagotovil večino v obeh domovih parlamenta in že prejel čestitke tekmeca Veltronija.

Silviu Berlusconiju se s tem obeta že tretji premierski mandat, Italija pa bo po dveh letih znova dobila desno vlado.

Delni uradni izidi so na voljo za senat, kjer ima Berlusconi pet odstotnih točk prednosti pred levosredinsko koalicijo Walterja Veltronija. Desna sredina je osvojila 45,2 odstotka glasov, medtem ko jih je leva sredina dobila 40,4 odstotka, so sporočili z notranjega ministrstva.

Silvio Berlusconi bo očitno znova sedel na premierski stolček.
Silvio Berlusconi bo očitno znova sedel na premierski stolček. FOTO: Reuters

Po projekciji italijanske nacionalne televizije RAI bo imel Berlusconijev konservativni blok v zgornjem domu parlamenta s 315 sedeži 164 senatorjev, koalicija nekdanjega rimskega župana 139. Večina v senatu je ključna, sedeži v njem pa so razdeljeni po deželnem ključu in ne odražajo vselej glasov na državni ravni.

Uradnih izidov za poslansko zbornico še ni. Po podatkih vzporednih volitev italijanske televizije Sky TG24 je tabor dvakratnega italijanskega premiera na volitvah za spodnji dom parlamenta prejel 42 odstotkov glasov. Pri tem naj bi Berlusconijevo Ljudstvo svobode (PDL) na volitvah za poslansko zbornico prejelo 34 odstotkov, Severna liga Umberta Bossija sedem odstotkov, Gibanje za avtonomijo pa odstotek glasov.

Veltroni že priznal poraz

Tabor 52-letnega levosredinskega vodje Veltronija naj bi po podatkih vzporednih volitev na volitvah za spodnji dom parlamenta prejel 40 odstotkov glasov. Pri tem naj bi Veltronijeva Demokratska stranka (PD) prispevala 35 odstotkov glasov, Italija vrednot pa pet odstotkov.

Veltroni je že priznal poraz. Kot je dejal, je tekmeca Silvia Berlusconija že poklical po telefonu in mu čestital za zmago. "Kot je navada v vseh zahodnih demokracijah, sem poklical Berlusconija in mu čestital za zmago ter mu zaželel veliko sreče pri delu," je Veltroni dejal privržencem.

Udeležba na volitvah je bila nekaj nad 80 odstotkov, kar je za približno 3,5 odstotne točke manj kot pred dvema letoma.

Kot je nocoj potem, ko so prve projekcije nakazale zmago nekdanjega italijanskega premiera, še dejal nekdanji rimski župan Veltroni, je izid jasen, čeprav končni izidi še niso znani.

Ostale stranke z manjšimi deleži

Za Berlusconijevo in Veltronijevo listo se je na volitvah uvrstila Demokrščanska unija (UDC) Pier Ferdinanda Casinija, ki se je ločil od 71-letnega Berlusconija. Za poslansko zbornico je prejela 5,5 odstotka glasov, za senat prav toliko. Mavrična levica, ki združuje Zelene in dve komunistični stranki, naj bi za poslansko zbornico prejela 4,5 odstotka, za senat pa pet odstotkov glasov.

Walter Veltroni ni uspel premagati Berlusconija.
Walter Veltroni ni uspel premagati Berlusconija. FOTO: Reuters

Vodja desnosredinske koalicije Berlusconi in njegov zaveznik, skrajni desničar Gianfranco Fini, sta si že čestitala za zmago. Berlusconi in Fini sta govorila po telefonu, ko sta izvedela, da je desnosredinska koalicija zmagala v dveh domovih parlamenta.

Italija ima proporcionalni volilni sistem, ki ga je tik pred zadnjimi volitvami vsilil Berlusconi. Ta sistem avtomatično podeli 340 od skupaj 630 sedežev v poslanski zbornici politični grupaciji, ki dobi večino glasov, pa čeprav gre za minimalno prednost.

V senatu je nekoliko drugače, saj se tam t.i. nagradni sedeži delijo po deželah. Koalicija, ki zmaga v posamezni deželi, dobi najmanj 55 odstotkov sedežev te dežele v senatu. Več prebivalcev kot ima dežela, več sedežev ima v senatu. Tako se teoretično lahko zgodi, da ima večino v senatu druga skupina kot v poslanski zbornici.

Ljudstvo svobode zmaguje tudi na lokalni ravni

Na prve projekcije volilnih izidov se je odzval ameriški državni podsekretar Kurt Volker. Kot je zatrdil, bo Washington sodeloval z novim italijanskim vodstvom, "ne glede na to, kdo bo zmagovalec". Uradna Ljubljana se na prve izide volitev za zdaj ni odzvala.

Poleg parlamentarnih volitev so v nedeljo in ponedeljek v Italiji potekale tudi delne lokalne volitve, in sicer v treh deželah (Furlaniji - Julijski krajini, Aosti in na Siciliji) ter 13 pokrajinah in 500 občinah.

Desnosredinska koalicija Ljudstva svobode zmaguje tudi v Furlaniji-Julijski krajini (FJK), saj trenutno vodi s približno 12 odstotki razlike pred levosredinsko Demokratsko stranko oziroma Italijo vrednot.

Na podlagi delnih izidov naj bi bila v senat izvoljena tudi kandidatka slovenske narodnosti Tamara Blažina, ki je bila na kandidatni listi Demokratske stranke na drugem mestu za nosilcem liste Carlom Pegorerjem.

Tudi nekaj incidentov

Volitve so v glavnem potekale gladko, zgodilo se je le nekaj manjših incidentov. Tako so pristojni prijavili več volivcev, ki so skušali fotografirati svoje volilne lističe, kar je prepovedano. Za poslansko zbornico je sicer lahko glasovalo 47 milijonov, za senat 43 milijonov volivcev. Člane poslanske zbornice namreč lahko volijo vsi, ki so dopolnili 18 let, senatorje pa starejši od 25 let.

Italija, znana po pogostem menjavanju vlad, bo s tem dobila že 62. povojno vlado. Tokrat je do volitev prišlo le dve leti potem, ko je vladno krmilo prevzel dosedanji levosredinski premier Romano Prodi. Ta je bil 24. januarja prisiljen v odstop, potem ko je iz vlade izstopila katoliška stranka Udeur nekdanjega pravosodnega ministra Clementeja Mastelle.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bnam 2707
15. 04. 2008 00.02
massa85: Imaš zelo bolne komentarje.Bolj verjetna zgodba je,da se bo uresničil sen južnih balkanskih sosedov,da bodo končno mejili na italijo vse do Zadra.Oni so bili vsaj dve leti na zavezniški strani,med tem ko je NDH vztrajala z nemškimi fašisti vse do konca vojne.Za nagrado si je prilastila ozemlja,ki niso bila njihova zato bosta morala Sanader in Mesič požreti velik knedel,ki se mu reče Italija.Lahko se bosta v Rimu dobrikala na razne načine,vendar to pri italijanih ne pali.Za Italijo je hrvaška balkanski drek.Tako so pisali te dni,tisti,ki so zmagali na volitvah.Če hrvaška misli,da ima prijatelje,živi v veliki zmoti.Zadniji,ki so to bili in niso več so Slovenci.Primerno za južno balkansko sosedo bi bilo,da bi bila tisto kar je bila pred drugo sv.vojno,to je,Dravska banovina!
kaki11@email.si
14. 04. 2008 21.48
massa85 Italosom se kolca po refošku iz Istre in Dalmatinskih ribah. Pa kaj bi le Italosi s Slovenijo, napeljevali vodovod po Krasu?????? A še nisi opazil da bi šla rada cela Evropa na Hrvaško obalo in koga to boli ---> Italjane. Oni ne bodo nikoli pozabili da so imeli Dalmacijo in otoke od leta 0 do 1945 pod svojo roko in verjemi 60 let je nič v primerjavi z 2 tisočletji. Najhojši sovražnik CRO je Italija, vendar si Hrvatje raje ustvarjajo še nove sovražnike. Najprej Srbe, nato muzlimane in nakoncu še nas. To je zgolj podledica egoizma vladajočih strank, ki gradijo populizem na zunanjem sovražniku. Še nekaj v 2 ww je bila SLO zasedena od 4 držav, v nbaslednji vojni bo ta čast pripadla Hrvatom. In nakoncu jim ne bo ostal noben prijatelj več, ker so raje vse izdali. Tako pač je, morda so res Iransko pleme in preprosto ne spadajo v Evropo. Bomo videli.
massa85
14. 04. 2008 21.37
kaki 11 ti si res en pravi kaki! hahhaah to silvio forza italia! zdej si bosta sanader in berlusconi razdelila slovenijo pa bo mir za vse vecne case
mojcico
14. 04. 2008 18.36
In vendar ne veš kdo je večji sovražnik Slovencev - Berlusconi ali Dežman?
kaki11@email.si
14. 04. 2008 16.51
Ja ja Sanader se bo začel prilizovat Slovencem. Sedaj bodo CRO res potrebovali kupit še kakšno vojno ladjo, da jih Italosi ne pojedo. Sanadr & Mesič bosta obrnila ploščo o Sloveniji. Pa da jih slišimo koliko sline imata v grlu. Hrvašak se vidimo čez 10 let v EU če se bo sploh še širila. Blagovtnost se nikoli še ni izplačala.