11. september 2001 bo v spominu Američanov ostal za vedno. To je bil dan, ko so se zavedli, kako ranljivi so. Muslimanski svet pa si bo dan zapomnil predvsem zato, ker se je takrat začel ameriški boj proti terorizmu, ki se je osredotočil večinoma na muslimanske države, zaradi česar so Američani na Bližnjem vzhodu postali še manj dobrodošli.
Tistega dne je Evropa že dobro zakorakala v popoldne, medtem ko se je vzhodna obala ZDA šele dobro zbujala. In takrat je udarila Al Kaida. Prvo od štirih ugrabljenih potniških letal je nekaj minut pred 9. uro zjutraj z vso hitrostjo priletelo v severni stolp Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku.
Na Manhattnu je nastala panika, televizijske ekipe so hitele v finančno četrt, da bi posnele nenavadno nesrečo. A le dobrih 15 minut pozneje se je izkazalo, da ne gre za nikakršno nesrečo – pred očmi svetovne javnosti v živo na praktično vseh večjih anglosaksonskih televizijskih postajah je še eno potniško letalo trčilo, tokrat v drugi stolp.
Začela se je bitka s časom. K dvojčkoma je prihitelo več kot 10.000 policistov, gasilcev in reševalcev, da bi pomagali reševati ujete v WTC-ju in spraviti na varno vse, ki so se v času napadov znašli v bližini ali so delali v okoliških stavbah.
A časa je kmalu zmanjkalo, saj sta se v manj kot dveh urah nebotičnika podrla in pod seboj pokopala skoraj 3000 ljudi, med njimi tudi številne reševalce. Še okoli 6000 ljudi je bilo poškodovanih. Razbitine so po ulicah okoli centra padale še šest ur po zrušenju, toliko časa se reševalci tudi niso mogli prebiti bliže kot dve ulici stran.
A drame še ni bilo konec. Pol ure po tem, ko je drugo letalo trčilo v WTC, je z letališča Dulles v Washingtonu proti Los Angelesu poletelo potniško letalo, ki pa na cilj nikoli ni prišlo. Namesto tega se je njegova pot končala v Pentagonu. Ugrabitelji so letalo preusmerili proti Pentagonu in se z 58 potniki in šestimi člani posadke zaleteli v pročelje stavbe. Prebilo je tri obroče, poleg vseh na letalu pa je umrlo še 125 uslužbencev Pentagona.
Še četrto ugrabljeno letalo so teroristi ugrabili, da bi z njim poleteli nad Belo hišo ali Kapitol. A načrte so jim pokvarili potniki letala, ki so ugrabiteljem preprečili napad, letalo pa je strmoglavilo na polje v bližini Shanksvilla v Pensilvaniji. Umrli so vsi na krovu, potniki pa so v glavah Američanov postali junaki, o katerih so čisto po ameriško že posneli film.
Začel se je boj proti terorizmu
Po napadih sta se po vsem svetu omenjali le še dve imeni: Al Kaida in Osama bin Laden. Do takrat nepoznana teroristična organizacija in nepoznani mož sta postala sinonim za terorizem in sovraštvo do Zahoda. Prav Osama, sicer vodja Al Kaide, naj bi tako finančno kot z mentorstvom podpiral projekt napada v ZDA.
Svoje sovraštvo do Američanov je Osama večkrat izrazil tudi po napadih 11. septembra; tako je v 'Pismu Ameriki' oktobra 2002 zapisal: “Ste najhujša civilizacija v zgodovini človeštva. Namesto da bi se držali zakonov Alaha, si izmišljujete svoje zakone, kakor vam zapaše. Religijo ločujete od politike in s tem ne priznavate absolutne avtoritete Gospodu in vašemu stvarniku.”
Najhujši teroristični napad v ameriški zgodovini je sprožil vojno proti terorizmu na čelu z ZDA, v kateri je bil porušen talibanski sistem v Afganistanu in z iraškega 'prestola' pregnan diktator Sadam Husein.
Teorije zarote: Od vpletenosti ameriške vlade do kuščarjem podobnih vesoljcev
In medtem ko se je politika ukvarjala s strmoglavljenjem diktatorskih režimov, je najhujši teroristični napad v ameriški zgodovini med 'navadnimi ljudmi' sprožal številne teorije zarote. Za napadi sploh ne stoji Al Kaida, ampak kar lepo ameriška administracija, Judje oziroma velike korporacije. Najbolj znanih in med privrženci teorij zarote najbolj priljubljenih je osem teorij:
1. Dvojčka svetovnega trgovinskega centra so porušili z načrtovanimi eksplozijami. Teorijo naj bi podpirale tudi fotografije, na katerih se v nižjih nadstropjih, ki se še niso porušila, vidi eksplozije. A strokovnjaki pravijo, da bi morda nepoznavalci res lahko mislili, da gre za rušenje z eksplozijami, a poznavalci vedo, da rušitev vedno poteka tako, da najprej spodnese spodnji del stavbe, šele nato pa se eksplozije širijo navzgor. Na posnetkih padca stolpov WTC pa je bilo jasno videti, da sta se rušila od zgoraj navzdol. Skeptiki tudi letenje pisarniškega papirja skozi okna vidijo kot dokaz za zaroto. A tudi na to imajo strokovnjaki odgovor: sila sesedanja nadstropij je ves pisarniški material pognala skozi okna. Tudi ekipe, ki so odstranjevale razbitine, niso odkrile nobenih sledi eksplozivnih naprav.
2. V Pentagon se ni zaletelo letalo, ampak je bila v stavbo izstreljena raketa ameriške vojske. Pooblastilo za to pa naj bi dobili prav z vrha državne administracije. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da privrženci zarote pozabljajo na nekatera dejstva. In sicer da so med razbitinami našli ostanke trupel potnikov z letala in jih z DNK-testi tudi identificirali, da so med razbitinami našli tudi črni skrinjici, da je več očividcev videlo, kako se je letalo zaletelo v Pentagon. Nekateri naj bi videli tudi potnike, kar dokazuje, da ni šlo za raketo, saj te nimajo oken, pa tudi potnikov ne. Obstaja tudi več fotografij, na katerih so vidni ostanki letala, te pa naj bi videli tudi reševalci in tisti zaposleni na obrambnem ministrstvu, ki so napad preživeli.
3. Letalo United Airlines, let št. 93, ki je strmoglavilo v Pensilvaniji, je sestrelila raketa. Vlada naj bi jo poslala nad letalo, ker naj bi potniki spoznali, da gre za zaroto, in so jih morali ubiti. To naj bi dokazovala tudi lega razbitin, saj naj bi bili nekateri kosi predaleč, da bi šlo za le navadno strmoglavljenje. A v resnici je motor ležal manj kot 300 metrov stran od mesta trka. Res pa je, da so dele letala našli nekaj kilometrov stran, a šlo je za zelo lahke materiale, ki jih je najverjetneje odpihnil veter. Če ne bi bilo črne skrinjice, bi teorija morda celo stala, vendar posnetki dokazujejo, da so se teroristi sami odločili za strmoglavljenje, potem ko so spoznali, da jih bodo potniki premagali. Posnetki tudi dokazujejo, da so ugrabitelji pilotirali letalo vse do strmoglavljenja. Prav tako ameriška vojska ni vedela, da je letalo ugrabljeno do le nekaj minut pred strmoglavljenjem, pa tudi ni izdala dovoljenja, da se letalo sestreli.
4. Letali, ki sta se zaleteli v WTC, sta bili daljinsko vodeni. To teorijo je zavrnil kar proizvajalec letal Boing. Njihova letala se namreč ne da upravljati nikakor drugače kot samo iz pilotske kabine. Potniki na letalu so opravili več klicev, v katerih so vsi sporočali, da so letalo prevzeli ugrabitelji.
5. Prodaja delnic letalskih družb United Airlines in American Airlines le nekaj dni pred napadom naj bi bila dokaz, da je šlo za zaroto. A komisija, ki je preiskovala teroristične napade 11. septembra, je ugotovila, da so bile res 'nenavadne prodaje delnic', vendar pa naj bi bila prodaja 'popolnoma neškodljiva'.
6. Za napadom stojijo Judje. To dokazuje 'dejstvo', da kar 4000 Judov usodnega dne ni prišlo na delo v Svetovni trgovinski center. Vendar uradne številke kažejo, da naj bi v napadu umrlo od 10 do 15 odstotkov Judov, kar dokazuje, da niso bili 'posvarjeni' pred katastrofo. Številka o 4000 Judih, ki da niso prišli na delo, ker so vedeli, kaj se bo zgodilo, pa naj bi bila vzeta iz izjave izraelskega zunanjega ministrstva, da v predelu, kjer se je zgodil napad, živi oziroma dela okoli 4000 Judov.
7. Al Kaida ni odgovorna za napade 11. septembra. To teorijo je zanikala že sama Al Kaida in njen voditelj Osama bin Laden, ki je priznal, da je prav njegova teroristična mreža izvedla napade.
8. Ameriška vlada je vedela, da Al Kaida načrtuje napade, a jih načrtno ni preprečila. V to teorijo verjame celo nekdanji okoljski minister vlade Tonyja Blaira Michael Meacher. Podporniki te teorije verjamejo, da ima zarota nepredstavljive razsežnosti in da je vanjo vpletena tudi komisija, ki je raziskovala napade. Sodelovala naj bi tudi vojska, ki je lovcem prepovedala vzlet oziroma jim dovolila vzleteti prepozno, da bi rešili situacijo. Po tej teoriji naj bi Ameriška zračna zaščita točno vedela, kje so letala s teroristi, in bi jih lahko tudi prestregla, a tega ni storila. Vendar spet drugi trdijo, da je šlo le za napako in da se je zračna zaščita prepozno odzvala.
Najbolj bizarna in le malokrat slišana teorija pa je ta, da naj bi bili za napad odgovorni vesoljci. Teorijo posebej vztrajno zagovarja David Icke, ki je prepričan, da kuščarjem podobni vesoljci upravljajo z našo Zemljo in so zakrivili tudi 11. september. Seveda ga nihče ne jemlje resno. Večina privržencev teorij zarote je sicer prepričana, da je napade izvedla ameriška vlada, saj je le tako dobila 'dovoljenje' za napad na dva trna v svoji peti – Afganistan in Irak. S tako dramatičnim dejanjem bi brezpogojno dobili finančna sredstva za vojaške napade, pa tudi podporo mednarodne skupnosti.
Po osmih letih še vedno gradbišče
Po tragediji se je predvsem življenje v New Yorku spremenilo. Ljudje so se spremenili. Praktično vsakdo je poznal nekoga, ki je umrl v terorističnem napadu. Zato je bilo tudi veliko polemike, kaj narediti na mestu, kjer sta nekoč stala dvojčka – simbol ameriškega uspeha. Na koncu je obveljala ideja, da na mestu postavijo štiri stolpe, v katerih bodo prav tako pisarne, pa tudi spominski park z muzejem, posvečenim tragediji. A do zdaj – osem let po tragediji – dela niso napredovala praktično nikamor. Od štirih stolpov, med njimi bo en poimenovan One World Trade Center, ki bo še višji od dvojčkov, se komaj vidijo obrisi prvega stolpa.
In projekt še kar nekaj časa ne bo končan. Oblasti načrtujejo, da bo prvi stolp zgrajen do leta 2013, prav tako spominski park in muzej. Manj gotova pa je prihodnost preostalih treh stolpov, za katere se sploh ne ve, kdaj, če sploh, bodo zgrajeni. Zapletlo se je seveda pri denarju, pa tudi pri lastništvu, podobi in varnosti. Postavlja pa se tudi vprašanje, ali mesto res potrebuje toliko novih pisarn. A večletno gradbišče ni le grdo na pogled, ampak je tudi rana prebivalcev New Yorka. “Praznina v veduti, kjer sta nekoč stala dvojčka, je postala luknja v naših srcih,” je nekoč dejal župan New Yorka Michael Bloomberg in tako čuti veliko Newyorčanov.
KOMENTARJI (374)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.