Predsednik zmagovalke nedeljskih volitev v Grčiji, konservativne stranke Nova demokracija, Antonis Samaras je postal novi grški premier, potem ko je zaprisegel pred predsednikom države Karolosom Papuliasom. "Pooblaščam vas za sestavo vlade in vam želim veliko sreče, saj vas čaka veliko težkih problemov," je Samarasu zaželel predsednik države Papuljas.
"Novo vlado bom pozval k trdemu delu, da bomo lahko narodu ponudili oprijemljivo upanje," je ob izhodu iz predsedniške palače novinarjem dejal Samaras. Zatrdil je, da bo storil vse, da bo državo popeljal iz krize.
Nova demokracija se bo v koalicijo po napovedih združila s socialisti iz stranke Pasok in manjšo levosredinsko stranko Demokratska levica (Dimar). Skupaj so si tako zagotovili 179 od 300 sedežev v parlamentu.
Samarasova Nova demokracija je v nedeljo na volitvah zmagala, a ni prejela absolutne večine, zato mora Samaras sestaviti koalicijsko vlado.
Vodja Pasoka Evangelos Venizelos je ob tem dejal, da si bo nova vlada na vrhu EU prihodnji teden prizadevala za preoblikovanje sporazuma o finančni pomoči EU. "V Bruslju se bomo trudili, da bi dosegli revizijo posojila in ustvarili temelje, ki bodo spodbudili gospodarsko okrevanje in boj proti brezposelnosti," je pojasnil Venizelos.
Mednarodni denarni sklad (IMF) se že pripravlja, da bo v Grčijo čim prej poslal skupino strokovnjakov, ki bodo preučili "pomanjkljivosti" iz zadnjih dveh mesecev.
Samaras že prejel prve čestitke
Ob tem pa iz Evrope že prihajajo prvi odzivi na oblikovanje vlade v Grčiji. Hitro oblikovanje koalicijske vlade je na primer že pozdravil nemški zunanji minister Guido Westerwelle.
Samarasu je v telefonskem pogovoru čestitala že tudi nemška kanclerka Angela Merkel in ga povabila na uradni obisk v Nemčijo. Merklova je Samarasu zaželela sreče in uspeha pri delu, ki ga čaka. V čestitki je še izrazila upanje za dobro sodelovanje Nemčije z grško vlado.
Kdo je novi grški premier?
Vodja konservativne grške Nove demokracije Antonis Samaras je že več kot 35 let dejaven v grški politiki. 62-letni ekonomist Samaras prihaja iz velike in premožne atenske družine. Njegova prababica, pisateljica Penelope Delta, velja za ikono grškega domoljubja.
V mladosti se je izkazal s športnimi dosežki, med drugim je bil grški mladinski prvak v tenisu. Na ameriškem kolidžu Amherst je študiral gospodarske vede, študij pa je nadaljeval na Harvardu.
Na Amherstu je bil nekaj časa sostanovalec Giorgosa Papandreuja, ki je kasneje postal vodja grških socialistov in grški premier ter bil njegov politični tekmec.
Leta 1977 se je vrnil v Grčijo in bil pri 26 letih izvoljen za poslanca. Leta 1989 je postal finančni minister, med letoma 1989 in 1990 ter med letoma 1990 in 1992 pa je bil zunanji minister.
V času, ko je vodil grško diplomacijo, se je Grčija v 90. letih prejšnjega stoletja zapletla v spor z Makedonijo glede imena, ki še danes ni rešen.
V 90. letih prejšnjega stoletja ni bil zadovoljen z usmeritvami Nove demokracije glede grško-makedonskega spora. Zato je skupaj z nekaterimi poslanci leta 1993 strmoglavil grško vlado in ustanovil stranko Politična pomlad, ki pa se ni izkazala kot uspešna in Samaras jo je leta 2004 ukinil.
Nova demokracija je odpadnika znova sprejela v svoje vrste leta 2007, dve leti zatem pa je bil izvoljen za predsednika stranke. Je sedmi vodja grških konservativcev od ustanovitve stranke leta 1974.
Kritiki mu očitajo, da ni karizmatičen in da kljub dolgoletnim izkušnjam ne zna prepričati množic, v nasprotju z vodjo levičarske stranke Siriza Aleksisom Ciprasom, ki velja za odličnega govorca in taktika.
Je poročen in oče dveh otrok.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.