Izgnani tibetanski verski voditelj dalajlama je dejal, da bi bilo morda bolje, če ne bi imel naslednika. V pogovoru za britansko medijsko hišo BBC je dejal, da se zaveda, da morda ne bo imel naslednika, pri tem pa je dodal, da je morda tako tudi bolje, saj je zdaj dalajlama v svetu priljubljen.
"Sam institut dalajlame bo nekoč ukinjen. Takšni inštituti, ki jih je ustvaril človek, bodo ukinjeni," je dejal 79-letni verski voditelj. "Nobenega zagotovila ni, da ne bo nekoč prišel/la dalajlama, ki se bo osramotil. To bi bilo zelo žalostno. Zato bi bilo precej bolje, če bi stoletno tradicijo ukinili v času, ko je dalajlama priljubljen," je dejal.
Če bo njegov naslednik izbran, pa bo odvisno od okoliščin njegove smrti in od tibetanskega naroda. Pri tem je izpostavil, da dalajlama nima več politične vloge. Te pristojnosti je namreč leta 2011 predal vodji tibetanske vlade Lonbsangu Sangayju, ki prav tako živi v izgnanstvu. To potezo so takrat številni videli kot dejanje, s katerim je dalajlama tibetanski skupnosti zagotovil, da bo lahko imela izvoljenega voditelja, ki ga ne bo nadzirala Kitajska.
Oblasti v Pekingu sicer trdijo, da je Tibet Kitajski in že dalj časa napovedujejo, da bodo izbrale naslednjega dalajlamo. Sedanji dalajlama je sicer že leta 1995 mladega dečka imenoval za pančenlamo - osebo, ki naj bi imela ključno vlogo pri izbiri naslednjega tibetanskega vesrskega voditelja in je drugi človek po pomembnosti. A Kitajska je njegovo izbiro zavrnila in izbrala svojega kandidata. Kje se trenutno nahaja izbranec dalajlame, ni znano.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.