Tujina

'Da' za zapornike iz Guantanama

Washington, 20. 08. 2009 15.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

ZDA so od skupine držav članic Evropske unije dobile zagotovilo, da bodo sprejele zapornike iz zloglasnega zapora za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi. Tudi Slovenija bi preučila prošnje za sprejem.

Kot poroča Washington Post, ki se sklicuje na neimenovane predstavnike v administraciji ameriškega predsednika Baracka Obame, v pogovorih sodeluje devet članic EU. Štiri med njimi so se obvezale, da bodo sprejele zapornike, pet pa jih o tem še razmišlja.

Odločitev o pomoči ZDA pri zaprtju centra in s tem povezanim morebitnim sprejemom tam pridržanih oseb so v sklepih Sveta EU ministrov za pravosodje in notranje zadeve izrazile vse države članice EU in schengenskega prostora in ne zgolj Slovenija, pravijo na MNZ.
Odločitev o pomoči ZDA pri zaprtju centra in s tem povezanim morebitnim sprejemom tam pridržanih oseb so v sklepih Sveta EU ministrov za pravosodje in notranje zadeve izrazile vse države članice EU in schengenskega prostora in ne zgolj Slovenija, pravijo na MNZ. FOTO: Reuters

Omenjeni časnik ob tem tudi poroča, da sta Avstralija in Gruzija opravili "pozitivne pogovore" z Obamovo administracijo o sprejemu zapornikov. Ameriška vlada je poleg tega že navezala stike, saj namerava začeti pogovore tudi s številnimi južnoameriškimi državami, državami v Perzijskem zalivu, na Balkanu in na območju nekdanje Sovjetske zveze.

Ameriške oblasti v zaporu Guantanamo na Kubi, ki so ga odprli januarja 2002 v času administracije nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha, še vedno zadržujejo 229 zapornikov, okoli 80 pa jih je pripravljenih na izpustitev. Zapor je namenjen "sovražnim borcem" v ameriški "vojni proti terorizmu", Obama pa je po prevzemu položaja odredil, da morajo zapor zapreti do 22. januarja 2010.

MNZ: Te osebe niso več osumljene

"Osebe, ki so v centru za pridržanje Guantanamo Bay na Kubi in za sprejem katerih se dogovarjajo ZDA, niso več osumljene terorističnih dejanj, saj zoper njih ni bilo zbranih dovolj dokazov za nadaljevanje predkazenskega postopka. Gre torej za nekdanje pripornike,“ so zapisali na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ).

Slovenija je sklepe podprla, saj ne pozivajo ali zavezujejo držav članic k sprejemu teh oseb, pač pa izražajo podporo zaprtju centra in pozivajo ZDA k pregledu skladnosti njene politike boja proti terorizmu z vidika mednarodnega prava, predvsem prava, ki ureja človekove pravice in temeljne svoboščine, kar je tudi naše stališče. Poleg tega sklepi poudarjajo izključno pravico posamezne države članice, da sama odloča o morebitnem sprejemu teh oseb na svoje ozemlje. MNZ

Kot pravijo, so preučili pravne vidike morebitnega sprejema oseb. Slovenska zakonodaja ne nudi pravne podlage za kakršno koli posebno obravnavo tovrstnih primerov, ampak veljajo splošna pravila, ki se nanašajo na postopke mednarodne zaščite ter zahtevajo podajo individualne vloge (ki se lahko poda tudi na diplomatsko-konzularnem predstavništvu) in individualen postopek. Slovenija bi vsako prošnjo za sprejem preučila na podlagi pogojev in po postopku, ki ga določa zakon o mednarodni zaščiti, ki bi se po mnenju direktorata za migracije in integracijo MNZ lahko uporabil kot pravna podlaga v takih primerih. Osebi bi bil ob izpolnjevanju pogojev iz zakona tako podeljen bodisi status begunca ali status subsidiarne oblike zaščite.

"Ker gre za redni postopek, za Slovenijo ne bi nastali posebni stroški razen tistih, ki so v takih postopkih in v primeru priznanja takšne vrste mednarodne zaščite običajni. Obenem je slovenska policija pripravila celovito oceno tveganja, ki je označena z ustrezno stopnjo tajnosti. Vlada o sprejemu nekdanjih zapornikov iz Guantanama ni sklepala, je pa sprejela izhodišča za sodelovanje slovenske delegacije na zasedanjih sveta ministrov za pravosodje in notranje zadeve, ki je na več sejah obravnaval vprašanje nekdanjih zapornikov iz Guantanama," so zaključili.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
21. 08. 2009 00.48
če te osebe niso več osumljene''''če zakaj potem ne dajo tipom karte in domov cokom -pokom kaj mi potrebujemo ekstremiste,nimamo dovoj slovenskih barab
mjolnir
20. 08. 2009 22.12
Sam nam še manjka kup islamistov...kr obdržite ih!
victoriosus
20. 08. 2009 20.35
Ehm... ZDA so to zakuhale, naj sprejmejo oni te zapornike.
demidov6
20. 08. 2009 19.42
v pogovorih sodeluje devet članic EU. Štiri med njimi so se obvezale, da bodo sprejele zapornike, pet pa jih o tem še razmišlja. kaj pa ostale clanice sej jih ni samo 9 ? verjetno so taksne namere zavrnile ker se sploh ne mislijo pogajat. Osebe, ki so v centru za pridržanje Guantanamo Bay na Kubi in za sprejem katerih se dogovarjajo ZDA, niso več osumljene terorističnih dejanj, saj zoper njih ni bilo zbranih dovolj dokazov za nadaljevanje predkazenskega postopka. To se ne pomeni ce niso imel dosti dokazov da se niso borili skupaj z talibani (islamskimi extremisti) ki se vecinoma borijo proti zmernim muslimanom ter ostalo populacijo ki pac razmislja drugace kot oni. Ce bo Slovenija kakorkoli ugodila tem zahtevam upam da bodo volivci glasovali proti politikom ter strankam ki to podpirajo, pa ce tudi bodo sprejeli samo enega. Obdrzijo nej jih Americani doma oz v Guantanamu ali pa naj jih poslejo v drzavo katere drzavljani so.
mali_M
20. 08. 2009 17.19
Zakaj bi jih pa morala Slovenija sprejeti? Zapornike naj pošlejo tja od koder so jih ZDA dobile. Potem pa naj se zaporniki sami odločajo ali bodo ostali v svoji državi ali bodo prišli (tudi) v Slovenijo. Zakaj bi morali delati neke izjeme, zaradi tega ker naj bi bili po nedolžnem zaprti v neku tuji državi. Tega ni zakuhala Slovenija. Imamo dovolj svojih socialnih problemov, da bi reševali še tiste, ki jih nismo mi ustvarili.
damirg@email.si
20. 08. 2009 17.05
koliko jih bodo pa zda sprejele?
srn
20. 08. 2009 16.47
Zakaj pa jih ZDA ne sprejmejo? Takšna dvoličnost. Saj imajo dovolj ozemlja, kjer bi bilo prostora tudi za te ljudi.
rose_
20. 08. 2009 16.24
ja in kam jih bojo dal...sej še za naše ni placa...
porka.malorka
20. 08. 2009 15.53
Spustit jih na prostost saj niso ničesar obtoženi,ker v drugače nas bodo še te tožli