Tujina

Črnogorci zavračajo Berlusconijev poziv

Podgorica, 18. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Črnogorsko zunanje ministrstvo je zavrnilo poziv italijanskega premiera Silvia Berlusconija, da sprejmejo predlog visokega predstavnika EU Javierja Solane o preureditvi federacije.

Beograjski mediji so v nedeljo poročali, da je Berlusconi v svojem pozivu obsodil pobudo črnogorskega vodstva za pripravo referenduma in se zavzel za ohranitev jugoslovanske federacije. Italijanski premier je izrecno pozval Črno goro in Srbijo, naj "v celoti in brez odlašanja" sprejmeta predloge Solane o "preoblikovanju odnosov med republikama v okviru institucionalne reforme ZRJ, ki naj ohrani njen federativni okvir".

Črnogorci se niso mogli strinjati s tonom in besednjakom Berlusconijevega poziva
Črnogorci se niso mogli strinjati s tonom in besednjakom Berlusconijevega poziva FOTO: Reuters

Črnogorsko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je prejelo Berlusconijev poziv in v sporočilu za javnost izpostavilo, da ga preseneča tako vsebina kot besednjak ter ton poziva, v katerem je italijanski premier vnaprej obsodil na demokratični način sprejete sklepe črnogorske skupščine o referendumu. Ministrstvo odgovarja Berlusconiju, da je poziv zato za Podgorico nesprejemljiv in da ga mora zavrniti zaradi besednjaka in tona kot dejanje, ki je nenavadno za stike med državami, saj njegova vsebina ogroža same temelje evropskih odnosov in povezav.

Podobna sporočila naj bi Črni gori poslali tudi iz ZDA, Anglije in ostalih članic Unije
Podobna sporočila naj bi Črni gori poslali tudi iz ZDA, Anglije in ostalih članic Unije FOTO: Reuters

Podobna sporočila naj bi črnogorskemu predsedniku Milu Djukanoviću poslali tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, britanski premier Tony Blair ter več drugih premierov in šefov diplomacij članic EU. Ta sporočila naj bi vsebovala "močna priporočila" Djukanoviću, naj sprejme predloge Solane za rešitev odnosov med Črno goro in Srbijo v preurejeni federaciji kot najboljšem načinu za vključitev v strukture EU in potegovanje za evropsko pomoč.

Črna gora ne sprejema hrvaških predlogov o razmejitvi

Kdaj bodo določili mejo na južnem Jadranu?
Kdaj bodo določili mejo na južnem Jadranu? FOTO: Reuters

Vodja črnogorske skupine strokovnjakov za reševanje spornega vprašanja o polotoku Prevlaka Nebojša Vučinić je izrazil nestrinjanje s hrvaškimi predlogi glede teritorialne razmejitve na območju, predvsem na morju. "Ne moremo sprejeti maksimalistične zahteve Hrvaške, ki zahteva mejo na morju na podlagi obstoječe kopenske meje," je dejal Vučinić in dodal, da je hrvaška zahteva za Črno goro "popolnoma nesprejemljiva".

"Do Hrvaške nimamo nikakršnih ozemeljskih teženj, a nikakor takih teženj ne bomo dopustili do Črne gore in njenih legitimnih interesov," je še dejal Vučinić. Pogovori hrvaških in črnogorskih strokovnjakov o vprašanju Prevlake naj bi se konec februarja ali v začetku marca nadaljevali v Njivicah pri Herceg Novem.

Vojska ZRJ bo imela 40.000 vojakov manj

Načelnik generalštaba vojske Jugoslavije, generalpolkovnik Nebojša Pavković pa je za podgoriški časnik Dan potrdil, da z reorganizacijo jugoslovanske vojske predvidevajo zmanjšanje števila vojakov za 40.000. V skladu z Dajytonskim sporazumom šteje Jugoslovanska vojska trenutno 105.000 vojakov in častnikov, po reorganizaciji pa jih bo le še približno 65.000.

Načelnik generalštaba Pavković je napovedal občutno zmanjšanje števila vojakov ZRJ
Načelnik generalštaba Pavković je napovedal občutno zmanjšanje števila vojakov ZRJ FOTO: Reuters

Ocenil je, da je odločitev o reorganizaciji "prišla ob pravem trenutku", in dodal, da bo vojska veliko bolj učinkovita, ker se ukinja poveljevanje na strateški ravni, korpusi pa bodo neposredno odgovorni generalštabu. Odločitev o reorganizaciji vojske in o zmanjšanju števila poveljniških mest za tretjino je na predlog generalštaba jugoslovanske vojske konec lanskega decembra sprejel vrhovni obrambni svet.