Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je posvarila, da se bo število okuženih s smrtonosnim virusom ebole do novembra potrojilo na 20.000, če države ne bodo odločneje ukrepale v boju proti tej bolezni.
WHO v študiji, objavljeni v današnji izdaji znanstvene revije New England Journal of Medicine, ocenjuje, da se bo brez odločnih ukrepov število okuženih z ebolo do 2. novembra v Gvineji povzpelo na 5925, v Liberiji na 9939, v Sierri Leone pa na 5063. V teh treh državah skupaj bo tako več kot 20.000 okuženih z ebolo.
Zaradi večjega števila okužb bo poraslo tudi število smrtnih žrtev zaradi ebole. Strokovnjaki ocenjujejo, da je stopnja smrtnosti zaradi te bolezni trenutno višja od splošne ocene 50 odstotkov. Študija tako kaže, da umre 71 odstotkov vseh, ki so se okužili z virusom ebole.
"Če epidemije ne bomo ustavili zelo kmalu, bo prerasla v še hujšo katastrofo," je novinarjem v Ženevi povedal soavtor študije Christopher Dye. Ob tem je opozoril, da bi lahko epidemija trajala še nekaj let. "Bojimo se, da bo ebola postala bolj ali manj stalna spremljevalka človeštva," je še dejal.
CDC: Do konca januarja kar 1,4 milijona okuženih
Ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) ocenjuje, da bi se število primerov v Liberiji in Sierri Leone do 20. januarja 2015 lahko gibalo med 550.000 in 1,4 milijona. Ocena temelji, da je število primerov ebole podcenjeno s faktorjem 2,5.
Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da številke temeljijo na podatkih iz avgusta, preden so se ZDA resno začele ukvarjati z najhujšo epidemijo ebole, ki je doslej ubila približno polovico od 6000 okuženih.
"Izračuni nakazujejo, da obsežni takojšnji ukrepi - takšni, ki so bili že uvedeni - lahko pripeljejo epidemijo do prelomne točke, ko bo število primerov začelo naglo padati," so sporočili iz CDC.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.