V Parizu so se zbrale tako imenovane prijateljice Sirije. Gre za srečanje predstavnikov okoli 100 držav, ki pa sta ga najglasnejši zaveznici režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, Rusija in Kitajska, ignorirali.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je zato predstavnike držav, ki na srečanju sodelujejo, pozvala k pritisku na Moskvo in Peking.
"Mislim, da sta Rusija in Kitajska prepričani, da ne bosta plačali nič za svojo podporo al Asadovemu režimu. Edini način, da se to spremeni, je, da vsaka država, ki sodeluje na srečanju, takoj da vedeti, da bosta Rusija in Kitajska plačali ceno, ker ovirata oz. blokirata proces," je poudarila Clintonova.
Sirsko opozicijo pozvali, naj se poenoti
Sirska opozicija je že dala vedeti, da s srečanjem ni zadovoljna. "Siti smo srečanj in rokov. Hočemo akcijo na terenu," je poudaril aktivist Osama Kajal, ki je zbrane v Parizu nagovoril preko Skypa.
"Nisem zadovoljen, saj Sirci ne čakajo na sporočila za javnost," pa je poudaril nekdanji vodja Sirskega nacionalnega sveta Burhan Galiun. Po njegovih besedah Sirce zanima, na kakšen način bi končali pokole v državi. "Vsak dan je 100, 130, 150 žrtev in ljudje razmišljajo le o tem," je pojasnil.
A ker je precej različnih mnenj tudi znotraj sirske opozicije, so prijateljice Sirije opozicijske voditelje pozvale, naj se poenotijo.
Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v veliki Britaniji je bilo v Siriji sicer zgolj danes ubitih najmanj 29 ljudi. Večinoma je šlo za ljudi, ki so se zbrali na protestih, vojska pa je streljala nanje. V zadnjih dveh dneh pa je bilo ubitih najmanj 130 ljudi.
Resolucijo, kritično do Damaska, pa je danes v Ženevi sprejel tudi Svet ZN za človekove pravice. Vse strani, vpletene v nasilje v državi, resolucija poziva, naj končajo nasilje, ter vztraja pri nujnosti mednarodne preiskave zločinov, ki sta jih v Siriji zagrešili obe strani.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.