Mehiško zunanje ministrstvo je v odzivu na nedavne napovedi Donalda Trumpa o izgonu do treh milijonov nezakonitih priseljencev napovedalo načrt za zaščito in podporo mehiškim priseljencem v ZDA. Mehičane je tudi pozvalo, naj ostanejo mirni.
V sporočilu in video posnetku z naslovom Z vami smo, je ministrstvo predstavilo načrt v enajstih točkah za pomoč Mehičanom v ZDA. Zagotoviti želijo, da bi Mehičani v ZDA dobili točne informacije o morebitnih spremembah v ameriški politiki do priseljencev in tako ne bi postali žrtve prevar ali zlorab.
"Rojaki, smo v času negotovosti," je na posnetku poudarila mehiška zunanja ministrica Claudia Ruiz Massieu. "Ostanite mirni, ne nasedajte provokacijam in ne dovolite, da vas zavedejo," je poudarila in dodala, da bi ZDA ukrepe proti priseljencem lahko začele izvajati februarja prihodnje leto.
Mehika namerava v luči napovedanih ukrepov razširiti storitve svojega veleposlaništva v Washingtonu in 50 konzulatov širom ZDA ter med drugim vzpostaviti 24-urno telefonsko številko za prijave morebitnih prevar in informacije glede politike do priseljencev. Doseči želijo zlasti ameriške četrti z velikim številom priseljencev iz Mehike ter migrantom pomagati pri pridobivanju dokumentov zanje in njihove otroke, rojene v ZDA.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v ZDA živi enajst milijonov nezakonitih priseljencev, med njimi večina iz Mehike.
Trump je v pogovoru za televizijo CBS News v nedeljo napovedal, da bo takoj po prisegi 20. januarja deportiral približno dva do tri milijone nezakonitih priseljencev. Kot je dejal, gre za "kriminalce, člane tolp, prodajalce drog", ki jih bodo bodisi izgnali bodisi zaprli.
Napovedal je tudi uresničitev gradnje zidu na meji z Mehiko in tako nakazal, da bo vztrajal pri politiki proti priseljencem, ki jo je začrtal med kampanjo. Glede zidu je pojasnil, da bi bil lahko deloma zid deloma pa ograja.
Trump ima veliko dela
Novoizvoljeni predsednik Trump je včeraj sporočil, da se je skupaj z novoizvoljenim podpredsednikom Mikeom Pencom doslej po telefonu pogovarjal z 29 svetovnimi voditelji in uglednimi osebnostmi, med katerimi za zdaj na seznamu ni nikogar iz domovine njegove soproge Melanie.
Trumpova kampanja je brez komentarja objavila seznam voditeljev, ki so mu doslej čestitali za zmago po telefonu. Objava je sledila kritikam časopisa New York Times in drugih medijev, da je Trumpova tranzicija zmešnjava tudi glede tujih voditeljev, ki si menda zaman prizadevajo, da s telefoniranjem v Trumpovo stolpnico na Manhattnu pridejo do zmagovalca volitev in mu čestitajo.
Trump je že prej sporočil, da se je med drugim pogovarjal z britansko premierko Thereso May in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Na sredinem seznamu, iz katerega ni razvidno ali gre za telefonske pogovore s Trumpom ali Pencom ali obema hkrati, pa so še turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, indijski premier Narendra Modi, kanadski premier Justin Trudeau, argentinski predsednik Mauricio Macri, predsednik Kitajske Xi Jinping in drugi.
Med njimi so voditelji Nemčije, Avstralije, Egipta, Danske, Francije, Irske, Izraela, Italije, Jordanije, Libanona, Mehike, Nove Zelandije, Katarja, Južne Koreje, Savdske Arabije, Ukrajine, Združenih arabskih emiratov in tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.
Na seznamu je tudi japonski premier Šinzo Abe, s katerim se bo Trump srečal danes v New Yorku. To bo prvi tuji voditelj na obisku pri Trumpu po ameriških predsedniških volitvah 8. novembra.
Trump napovedal petletno prepoved sodelovanja z lobisti za člane svoje administracije
Trump bo od članov svoje administracije zahteval podpis klavzule, da pet let po koncu delovanja v njegovi administraciji ne bodo sodelovali z lobisti, je v sredo sporočil njegov tiskovni predstavnik Sean Spicer.
"Za to administracijo bo ključno, da ljudje, ki bodo šli iz vlade, tega ne bodo mogli izkoristiti za bogatenje," je novinarjem pojasnil Spicer. Dodal je, da bo to pravilo veljalo tudi za Trumpovo tranzicijsko ekipo, katere naloga je najti 4000 članov nove administracije.
V Trumpovo vlado prav tako ne bodo mogli tisti, ki so trenutno registrirani kot lobisti na zvezni ravni ali na ravni posamezne ameriške države.
Za zdaj še ni jasno, kako bodo te prepovedi uveljavili.
Trump je med volilno kampanjo večkrat obljubil, da bo "izsušil močvirje" oz. Washington očistil lobistov in skorumpiranih politikov.
Clintonova naj bi dobila čez milijon glasov več od Trumpa
Glede na poročilo nestrankarske organizacije Cook Political Report je demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton na ameriških predsedniških volitvah pred tednom dni dobila več kot milijon glasov volivcev več od republikanca Trumpa, ki je zmagal zaradi večjega števila osvojenih elektorskih glasov.
Ponekod še štejejo
Uradno štetje glasov povsod še ni povsem končano, do srede pa je imela Clintonova skoraj 62 milijonov glasov, Trump pa skoraj 61 milijonov. K temu seštevku bodo dodani še določeni glasovi iz Kalifornije, Utaha in Washingtona, pa tudi Michigana, kjer zmagovalca še vedno niso razglasili, čeprav bo to najverjetneje Trump, ki se je skupaj s privrženci pred volitvami pritoževal nad elektorskim sistemom, ker je računal, da bo zaradi njega izgubil, čeprav bo dobil več glasov volivcev.
Sistem
V ZDA predsednika volijo po zveznih državah. Zmagovalec posamezne države osvoji njene elektorske glasove, katerih število je v bistvu odvisno od števila prebivalcev te države. Čeprav imajo države z večjim številom prebivalstva ustrezno več elektorjev, pa so strokovnjaki na primer izračunali, da je zaradi sistema glas volivca v Wyomingu na primer vreden kot dva glasova volivcev v Kaliforniji.
Po Trumpovi zmagi se je sedaj položaj obrnil in novoizvoljeni predsednik sedaj več nima nič proti elektorskemu sistemu, demokrati pa so vse bolj glasni v zahtevah, da se ga odpravi. Trump sicer trdi, da bi v primeru drugačnega sistema vodil drugačno kampanjo in bi vseeno zmagal. Zadnji zmagovalec z manjšim številom glasov volivcev od poraženca je bil prav tako republikanec in sicer George Bush mlajši leta 2000.
Po porazu si je želela, da ne bi nikoli več odšla od doma
Na prvem javnem dogodku po porazu je Hillary Clinton v sredo priznala, da si je po porazu včasih želela, da ne bi nikoli več odšla od doma. Na dogodku, ki ga je sponzoriral humanitarni Sklad za obrambo otrok v Washingtonu, je priznala, da ji priti na dogodek ni bilo najlaže. "Minuli teden se je večkrat zgodilo, da sem želela samo biti z dobro knjigo ali našim psom in da ne bi nikoli več odšla iz hiše," je dejala.
Glede izida volitev pa je dejala, da ve, da so mnogi, tako kot ona, razočarani. Ponovila je, da pri volitvah ni šlo za eno osebo, temveč državo, ki jo imajo radi in za gradnjo Amerike, ki je polna upanja, vključujoča in širokosrčna.
KOMENTARJI (438)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.