Po že tretjem dnevu pogajanj o oblikovanju nove vlade na Otoku med konservativci in liberalnimi demokrati je tamkajšnji premier Gordon Brown, prvak laburistov, sporočil, da hočejo liberalni demokrati začeti formalne pogovore z njegovo stranko. "Vodja liberalnih demokratov Nick Clegg me je obvestil, da si želi, medtem ko nadaljuje dialog s konservativci, odpreti pogovore tudi z laburisti,“ je dejal Brown.
Ob tem je povedal tudi, da namerava do septembra odstopiti s položaja vodje laburistične stranke in da se za ponovni mandat ne bo potegoval, prav tako pa tudi ne bo podprl nikogar drugega.
Liberalci so namreč že pred četrtkovimi volitvami napovedali, da z laburisti ne bodo šli v koalicijo, če jih bo še naprej vodil Brown.
Taktika je bila za liberalne demokrate očitno več kot uspešna, saj so konservativci kljub dosedanjemu ostremu nasprotovanju kakršnim koli spremembam sedanjega večinskega volilnega sistema pristali na referendum, na katerem bi Britanci odločali o tovrstni reformi. To je, kot je dejal njihov pogajalec George Osborne, njihova zadnja ponudba liberalnim demokratom. Poleg tega so jim tudi uradno ponudili sodelovanje v koaliciji.
"Liberalnim demokratom v dobri veri ponujamo sodelovanje pri oblikovanju stabilne vlade z znatno večino v parlamentu in referendum glede reforme volilnega sistema,“ je še povedal Osborne.
Različni pogledi
Konservativci Davida Camerona so sicer zmagali na volitvah prejšnji četrtek, vendar pa niso dobili absolutne večine, da bi lahko sami oblikovali vlado.
Ključni kamen spotike med torijci in liberalci je bila prav zahteva slednjih po reformi sedanjega večinskega volilnega sistema. Konservativci so doslej vsakršni reformi sistema, ki favorizira največji stranki, ostro nasprotovali.
Stranki imata različne poglede tudi glede davkov in gospodarskih zadev, vendar naj bi glede omenjenih vprašanj laže dosegli dogovor. Različne poglede pa imata tudi glede prihodnje vloge Velike Britanije v EU. Torijci so znani po evroskeptičnih stališčih, medtem ko je Clegg, ki je nekaj časa celo delal v Bruslju, Uniji precej bolj naklonjen.
Britanski časnik The Observer je v nedeljo poročal, da so pridobili tajni dokument konservativne stranke, ki vsebuje strategijo za to, da bi Britanija dobila nazaj nekatere pristojnosti, ki so bile v zadnjih letih prenesene na Bruselj. Poleg tega je v dokumentu izrecno zapisano, da "Britanija nikoli ne bo uvedla evra".
V stranki so sicer zatrdili, da "o dokumentu ne vedo nič".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.