Čas na Cipru se izteka, takšna in drugačna pogajanja so na višku. V ponedeljek namreč namerava ECB zapreti pipo, po kateri se steka denar v ciprske banke, če do takrat ne bo sprejet načrt, s katerim bo Ciper zbral 5,8 milijarde evrov, da bi nato za slaboten bančni sektor prejel deset milijard evrov pomoči.
V pogovorih s trojko naj bi do zdaj naredili "velike korake", a nekatera pomembna vprašanja po besedah ciprskega finančnega ministra ostajajo še naprej odprta.
Po virih s finančnega ministrstva bi moral Ciper trojki razjasniti vprašanje solidarnostnega sklada, ki ga je parlament potrdil v petek in ki vključuje tudi pokojninske sklade.
Govorili naj bi tudi o davku na bančne vloge, ki naj bi po poročanju državne televizije vključeval tudi enkraten do 25-odstotni davek na vloge nad 100.000 evrov v največji ciprski banki Bank of Cyprus. Jutri naj bi se znova sestala tudi evroskupina.
Medtem se je oglasil še en vpliven glas. Nadškof ciprske pravoslavne cerkve Chrysostomos II. je pozval k izstopu iz evroobmočja.
"To sicer ni preprosto, a temu bi morali nameniti prav toliko časa, kot smo ga vstopu v evroobmočje." Nadškof je še dejal, da po njegovem mnenju skupna valuta ne bo prav dolgo živela. "Ne pravim, da bo evro propadel jutri, ampak s takimi geniji v Bruslju pa zagotovo ne bo dolgo trajalo," je dejal. Poleg tega je ciprski vladi znova ponudil, da ji cerkev posodi denar.
V Nikoziji je bilo do zdaj že sprejetih nekaj odločitev
Med drugim je ciprski parlament odobril omejitev pretoka kapitala, da bi preprečil množičen odliv sredstev v tujino. Poleg tega bodo nakazila v tujino sprostili po obravnavi konkretnih primerov, kar se v Evropi do zdaj še ni zgodilo.
Odločili so se tudi za ustanovitev solidarnostnega sklada za dokapitalizacijo finančnih ustanov. Sklad naj bi napolnili s sredstvi pokojninskega sklada in ciprske pravoslavne cerkve.
Poleg tega naj bi Laiki Bank, ki je ena največjih na Cipru, razdelili na klasično ustanovo in slabo banko.
Bančni uslužbenci se bojijo za delovna mesta
Na ulice ciprske prestolnice so se danes odpravili bančni uslužbenci. Protestiralo jih je več kot 3000.
Zbrali so se pred parlamentom in predsedniško palačo ter po zvočniku domače politike in mednarodne posojilodajalce pozivali k razumnim potezam.
Do zdaj napovedani ukrepi namreč ogrožajo številna delovna mesta v bančnem sektorju, ki ga čaka krčenje. Samo v banki Popular je na primer pod vprašajem okoli 2300 delovnih mest.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.