Danes mineva leto dni od začetka odisejade 33 čilskih rudarjev, ki so bili 69 dni ujeti 700 metrov pod zemljo. Drama se je srečno končala 13. oktobra, ko so jih reševalci z najsodobnejšo tehnologijo rešili iz ujetništva v rudniku zlata in bakra San Jose na severu Čila. Čeprav so postali zvezde, se njihova življenja niso obrnila na glavo.
Rudarji, stari od 19 do 63 let, so bili prvih 17 dni ujetništva povsem izolirani in skoraj brez hrane. Nato jim je uspelo na površje poslati sporočilo, da so živi, čilske oblasti pa so nemudoma sprožile obsežno reševalno operacijo.
Izvrtali so tri reševalne jaške, po katerih so nesrečnim rudarjem pošiljali hrano, zdravila in opremo. Po 69 dneh jim je s pomočjo posebne kapsule skozi 66 centimetrov širok in 622 metrov dolg jašek rudarje uspelo rešiti. Dramatično reševanje, ki je trajalo 22 ur, so prenašale vse svetovne televizije.
Rudarji so takoj postali mednarodne zvezde. Skupaj ali ločeno so prepotovali več kot 14 držav, eden od njih je pretekel newyorški maraton, britanski časnik Times pa jih je razglasil za ekipo leta. Hollywood je nedavno odkupil pravice za snemanje filma o njihovi drami.
Večina še brez stalne zaposlitve
A zgodba ima tudi temnejšo plat. Skoraj vsi so po rešitvi iz rudnika namreč trpeli za posttravmatskimi stresnimi motnjami, sedem od 33 rudarjev pa je po letu dni zaradi motenega spanca še vedno na bolniškem dopustu.
Ostali živijo bolj ali manj normalno življenje, vendar jih je večina še vedno brez stalne zaposlitve. Nihče se ni vrnil na delo v rudnik, v glavnem pa se preživljajo z donacijami, ki so jih prejeli po rešitvi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.