Tik ob železniških tirih za tovorni promet, praktično že v samem mestu in v bližini nekaj trgovskih centrov, je velika količina materiala, ki je skrbno prekrit z zaščitno folijo. Po odgovore smo se napotili na celjsko občino.
Župan Bojan Šrot pred kamero ne želi, so nam pa z mestne občine Celje odgovorili, da je občina že večkrat pozivala investitorja, da odpadke odpelje, saj da gre za onesnaženo zemljino.
Investitor - direkcija za infrastrukturo - potrdi, da bi morali material, ki je nastal ob nadgradnji železniške postaje Celje, že odstraniti. Ni skrivnost namreč, da gre za nevaren odpadek. Vsebuje dve težki kovini, in sicer cink ter svinec.
Da material, ki ga je res ogromno, nI neoporečen, bi lahko sklepali že po tem, da je v celoti prekrit z zaščitno folijo.
Direkcija RS za infrastrukturo že od leta 2018 izbira izvajalca, ki bo odpadke odstranil. Prejeli so štiri ponudbe.
Kot je povedal Dejan Jurkovič iz direkcije za infrastrukturo, je bil izbran ponudnik, ki je bil ekonomsko najugodnejši. Gre za izvajalca, ki je moral dokazati, da ima za svojo tehnologijo že dovoljenje.
Podjetje Stonex, ki je že oktobra lani na lokacijo namestilo potrebne stroje, pa po 16 mesecih od podpisa pogodbe še vedno nima vseh dovoljenj. Kot nam je danes povedal direktor Marjan Urlep, se zatika pri okoljevarstvenem dovoljenju. Zaradi tega je direkcija za infrastrukturo s Stonexom podpisala že dva aneksa, s katerima jim je podaljšala čas za pripravo potrebne dokumentacije.
Po prvotni pogodbi bi moral Stonex material odstraniti do avgusta 2020, z aneksi pa so mu ta rok podaljšali za eno leto.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.