Predsednika Srbije in Hrvaške, Boris Tadić in Ivo Josipović, sta se srečala v Opatiji. Hrvaški predsednik je svojega gosta pričakal na letališču na Krku. Že pogled na opravi predsednikov je nakazal, da gre za neformalno srečanje, saj si nista nadela kravat. In ravno zaradi neformalne narave sestanka sta Tadić in Josipović za mesto srečanja izbrala Opatijo in ne Zagreba. Željo za srečanje sta sicer izrazili obe strani, saj predsednika menita, da je prišlo do zastoja pri odnosih med državama.
Kot je znano, se Tadić ni udeležil Josipovićeve inavguracije, hkrati pa srbski predsednik ni želel priti niti na konferenco o Zahodnem Balkanu, ki je potekala na Brdu pri Kranju, ki jo je poleg slovenskega premierja Boruta Pahorja organizirala tudi hrvaška premierka Jadranka Kosor. In obakrat se je kot razlog pojavilo Kosovo. Tadić namreč noče sodelovati pri ničemer, kjer sodelujejo tudi predstavniki Kosova kot samostojne države.
In tako Tadić nadaljuje svoja posamična srečanja s predstavniki držav. Z Josipovićem sta se pogovarjala o hrvaško-srbskih bilateralnih odnosih.Ocenila sta, da je medsebojni tožbi za genocid, ki sta ju državi vložili na Meddržavnem sodišču v Haagu (ICJ), možno urediti s izvensodno poravnavo. Dodala sta, da sta se pogovarjala o vseh odprtih vprašanjih.
Hrvaški predsednik je tudi v času predvolilne kampanje poudarjal, da je možno razmisliti o umiku hrvaške tožbe, če bi se rešila tri poglavja iz tožbe – vprašanje bivših zaprtih ujetnikov in pogrešanih hrvaških državljanov, vrnitev kulturne dediščine iz Srbije in izročitev Ratka Mladića in Gorana Hadžića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanja Jugoslavije.
Tadić je pojasnil, da izvensodna poravnava ne bi pomenila, da bi se državi odpovedali postopkom proti vsem tistim, ki so storili vojne zločine. "Pripravljeni smo delati na rešitvah, ki bodo kompromisne, ne bodo pa zanikale načela prava in pravičnosti," so Tadićevo izjavo povzeli hrvaški mediji. Srbski predsednik je še izpostavil, da Srbija nima tajne politike do Hrvaške.
Na novinarsko vprašanje, ali bo povabil srbske turiste, da počitnice preživijo na hrvaški obali, pa je Tadić odgovoril, da je prvi srbski turist letos že na Hrvaškem. Izrazil je prepričanje, da so srbski turisti dobrodošli na Hrvaškem, čeprav na obeh straneh meje obstajajo predsodki in stereotipi iz preteklosti, ki motijo boljše sodelovanje na vseh ravneh. Hkrati je srbski predsednik hrvaške turiste povabil v Beograd.
Tudi o BiH
Glede izjav premiera Republike srbske Milorada Dodika, da je prišel čas za pogovore o razdružitvi BiH, je Tadić ponovil, da je Srbija podpisnica Daytonskega sporazuma in da nasprotuje delitvam BiH.
"Predsednik Josipović in jaz sva soglasna, da integriteta BiH ne sme biti postavljena pod vprašaj. Vse, o čemer se bodo dogovorili narodi v BiH, pa je sprejemljivo tako za Hrvaško kot Srbijo," je še izjavil Tadić. Josipović pa je dodal, da si Hrvaška prizadeva za enakopravnost narodov v BiH.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.