Ponoči je Francija v Siriji sprožila nov zračni napad proti Islamski državi. Obstreljevali so vadišča pripadnikov IS, z obstreljevanji pa bodo nadaljevali, je sporočil obrambni minister Jean-Yves Le Drian.
"Francija je zadela nekaj ciljev IS v Raki. Ni prvič niti zadnjič," je povedal.
"Vadišča smo napadli, ker vemo, da ta, predvsem v Raki, služijo urjenju borcev, ki se ne bodo borili v Siriji, ampak imajo namen priti v Evropo in Francijo, da bi napade izvajali tukaj,« je povedal.
Prvo serijo napadov v Siriji je Francija izvedla 27. septembra.
Le Drian je dejal, da je IS francoski glavni sovražnik.
Francija je v preteklosti zagotavljala orožje in logistično podporo upornikom, povezanim z Svobodno sirsko vojsko. Prepričani so, da mora Asad oditi s položaja, preden bi lahko vladne sile in uporniki skupaj premagali IS.
Rusija napada iz zraka in z morja
Sile sirskega predsednika Bašarja al Asada so v sredo sprožile ofenzivo proti položajem upornikov, pri čemer jih podpira Rusija iz zraka in raketnimi izstrelki iz Kaspijskega morja.
Ameriški mediji so poročali, da so štirje izmed 26 vodenih izstrelkov, izstreljenih z ruskih vojaških ladij, namesto v Siriji pristali v Iranu. Iranska tiskovna agencija Irna je poročala, da je neznan leteč objekt strmoglavil v vasi Ghozghapan, ki naj bi ležala na poti ruskih izstrelkov. Namreč Rusi Sirijo obstreljujejo z ladij v Kaspijskem morju, rakete pa, da dosežejo svoje tarče, letijo nad Iranom in Irakom.
Konzervativni iranski mediji so te informacije opisali kot "psihološko operacijo ZDA proti Rusiji", prav tako je iransko obrambno ministrstvo sporočilo, da nima nobenih podatkov o čem takšnem. Tudi rusko obrambno ministrstvo zanika te navedbe. "Vsak poznavalec ve, da med temi operacijami vedno določimo cilj pred in po izstrelu. Vsi naši izstrelki z ladij so zadeli svoje cilje," je povedal predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konašenkov.
Ruski zračni napadi naj bi oslabili samooklicano Islamsko državo (IS), je povedal poveljnik sirske vojske Ali Abdullah Ayoub, kar "omogoča vojski, da prične z obsežnim napadom za zavzetje mest in vasi".
V četrtek so poročali o intenzivnih napadih v provincah Idlib, Hama in Latakija, kjer deluje koalicija upornikov proti vladnemu režimu, vključno z Al Kaido povezano Fronto al Nusra.
IS kljub obstreljevanju napreduje
Borci Islamske države so, kljub ruskemu obstreljevanju, zavzeli več sirskih vasi v predmestju Alepa, ki so jih prej obvaldovale druge skupine upornikov proti vadnemu režimu, poroča Reuters.
V svojem pohodu so njeni pripadniki zavzeli več vasi in mest na severu istoimenske sirske province. Na tem območju naj bi bil po nekaterih navedbah tudi ubit general iranske revolucionarne garde Husein Hamedani.
Po silovitih nočnih spopadih so skrajneži do jutra napredovali do območja, ki je 20 kilometrov oddaljeno od mesta, kjer so sile Bašarja al Asada. Islamska država je uspela napredovati kljub nenehnim zračnim napadom koalicijskih sil pod vodstvom ZDA na njihove položaje.
Rami Abdularahman, predstavnik Sirskega observaorija za človekove pravice, je povedal, da so pripadniki IS prevzeli več vasi, ki so jih pred tem obvladovale druge uporniške skupine.
Evropa ne sme dovoliti, da ji Washington diktira odnos do Rusije
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v četrtek opozoril, da mora Evropa z Rusijo ravnati bolj spoštljivo ter jo mora nagovarjati kot enakopravno. Ne sme dovoliti, da bi Washington diktiral evropsko politiko, je dodal.
Bistveno je, da EU dela na svojih odnosih z Rusijo, je povedal. "Moramo se potruditi, da ustvarimo praktičen odnos z Rusijo. Ni privlačno, a tako mora biti, ne moremo tako naprej," je dejal in dodal, da "ne moremo dopustiti, da Washington diktira, kakšen odnos bomo imeli z Rusijo".
Carter pričakuje ruske žrtve
Ameriški obrambni minister Ashton Carter je v četrtek po srečanju obrambnih ministrov zveze Nato v Bruslju dejal, da bodo imela ruska dejanja v Siriji posledice zanjo in v naslednjih dnevih pričakuje, da bo v Siriji utrpela žrtve. Carter opaža tudi vse bolj neprofesionalno obnašanje ruskih sil.
Ruske sile pomagajo Asadu tudi s topništvom in kopenskimi raketnimi sistemi. ZDA ocenjujejo, da je na tleh v Siriji najmanj 2000 vojakov.
Po besedah obrambnega ministra ZDA bo to vodilo do žrtev na strani ruske vojske. "Rusija se je odločila utrditi dolgotrajne odnose z Asadom in je poslala dodatno vojaško opremo in osebje. To bo imelo posledice za Rusijo in pričakujem, da bodo v naslednjih dneh na strani ruskih sil padale žrtve," je povedal Carter in ponovil, da se Rusija v Siriji ne bori proti Islamski državi in ZDA ne bodo sodelovale z njo, dokler ne opusti te zgrešene strategije.
Omenil je kršenje zračnega prostora Turčije, ki je zračni prostor zavezništva. "Iz ladje v Kaspijskem morju so brez opozorila izstrelili vodljive rakete, ki so prišle v bližino enega od naših brezpilotnih letal v krogu ene milje. Sprožili so skupno kopensko ofenzivo s sirskim režimom in odstranili masko, da se v Siriji borijo proti IS," je dejal Carter.
ZDA se bodo še naprej osredotočale na kampanjo proti IS nad Sirijo, podpirale zmerno opozicijo in si prizadevale za tehnični dogovor o profesionalnih varnostnih postopkih za ameriške in ruske pilote, ki letijo nad Sirijo. "Upamo, da bo Rusija uvidela, da je njen privez na potapljajočo se ladjo strategija poraza, ker ima še vedno čas, da strategijo spremeni in naredi to, kar je prav. Ne vem pa, če bo," je dejal Carter.
Obrambni minister ZDA je opozoril tudi na to, da Rusiji ne gre zaupati, ker govori eno, dela pa drugo. Njena osamitev od preostanka mednarodne skupnosti pa je fenomen, s katerim se bo morala Rusija sama soočiti. Pri tem je mislil predvsem na ruska dejanja v Ukrajini in zagotovil, da poteze Moskve v Siriji ne bodo odvrnile pozornosti zahoda od vojaške agresije na Krim in vzhodno Ukrajino.
"Ruski predstavniki se nikoli niso spustili tako nizko"
Rusko obrambno ministrstvo je Carterjeve pripombe ostro kritiziralo. "V ocenah ameriških vojaških akcij po svetu se niso predstavniki ruske vojske nikoli spustili tako nizko, da bi javno oznanili pričakovanje smrti ameriških vojakov," je povedal Konašenkov. Prepričan je, da Carterjeve opazke "jasno kažejo (nizek) nivo politične kulture in (visoko) stopnjo cinizma, ki ga posedujejo določeni ameriški uradni predstavniki."
KOMENTARJI (2294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.