
Sinoči je britanska kraljica Elizabeta II. konservativcu Davidu Cameronu, čigar stranka je zmagala na četrtkovih parlamentarnih volitvah, podelila mandat za sestavo vlade, saj je pred tem premierski stolček zapustil vodja laburistov Gordon Brown. Za sestavo vlade sta se namreč dogovorila Cameron in vodja liberalnih demokratov Nick Clegg, ki naj bi v novi vladi postal Cameronov namestnik.
Cameron, ki se je že vselil na Downing Street 10, je danes predstavil svojo koalicijsko vlado. Clegga je imenoval za namestnika premierja, iz stranke liberalnih demokratov pa bodo v vladi še štirje ministri.
Prvaka koalicijskih strank sta na prvi skupni novinarski konferencu tako poudarila, da je njuni stranki združil skupen cilj in da bo koalicija zdržala petletni mandat. "To je vlada, ki bo trajala," je dejal Clegg. "Imamo skupne načrte in skupne rešitve za izzive, s katerimi se sooča naša država," pa je poudaril Cameron. "Do danes sva bila tekmeca, zdaj pa sva kolega," je pristavil Clegg.
Zunanje ministrstvo v novi vladi prevzema konservativec William Hague, ki je dejal, da bo koalicijski dogovor, dosežen po petih dneh pogajanj, prestal preskus časa. "Menim, da to ne bo šibka koalicija. To bo močna vlada," je dejal Hague in dodal, da bo Afganistan, kjer ima Velika Britanija okoli 10.000 vojakov, njegova "najbolj nujna prednostna naloga".
Novi finančni minister, prav tako konservativec, George Osborne je dodal: "Zdaj je čas, da zavihamo rokave in da Britanija začne delati." Obrambno ministrstvo prevzema torijec Liam Fox.
Poleg Clegga so v vladi še štirje liberalnodemokratski ministri, med njimi tudi priznani finančnik Vince Cable kot minister za gospodarstvo.
Prednostne naloge
Britanska medijska hiša BBC poroča, da naj bi bila prednostna naloga nove vlade čim hitrejše zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, proračunski rebalans pa naj bi sprejeli že v 50 dneh. Liberalni demokrati naj bi med pogajanji odstopili od svoje zahteve po uvedbi davka na premičnine, katerih vrednost presega dva milijona funtov. Liberalni demokrati naj bi pristali tudi na oblikovanje trše politike do priseljencev, ki niso državljani članic Evropske unije.
Koalicijska vlada prvič po drugi svetovni vojni
Clegg je včeraj po sprejetem dogovoru o sestavi vlade izrazil željo, da to predstavlja začetek neke nove politike. "Upam, da je to začetek nove politike, v katero sem vedno verjel – raznolikost in pluralnost, ki združujeta politike z različnimi pogledi in prepričanji, da bi tako premostili medsebojne razlike in ponudili vlado, ki bo delovala v dobro cele države," je dejal.
Liberalni demokrati, ki so na volitvah zasedli tretje mesto, so v vladi prvič po drugi svetovni vojni. Ves ta čas je namreč britansko vlado sestavljala le ena stranka, konservativci ali laburisti. Slednji se od oblasti poslavljajo po 13 letih.
Britanski tisk sicer danes dogovor o koalicijski vladi označuje za zgodovinskega, obenem pa komentatorji opozarjajo na velike naloge, ki so pred novo vlado, in se sprašujejo, ali bo ta zdržala preizkušnje, ki jo čakajo.
Svet čestita za oblikovanje zgodovinske vlade
Iz sveta v London že prihajajo čestitke za oblikovanje zgodovinske desnosredinske vlade. V torek je Cameronu čestital ameriški predsednik Barack Obama, danes pa se mu je pridružil tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. V njegovem imenu je voditelju konservaticev čestital svetovalec ruskega predsednika Sergej Prihodko. Čestitka Cameronu je davi prišla tudi iz Tokia. Japonski demokrati so ob tem sporočili, da velja pozorno spremljati razvoj britanskega sistema demokracije.
Sicer so že v torek Cameronu po telefonu čestitali nemška kanclerka Angela Merkel, premierja Kanade in Avstralije, Stephen Harper in Kevin Rudd ter francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Veliko uspeha pri soočanju s "težkimi izbirami v težkih časih" pa je novemu britanskemu premierju danes zaželel predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.
Tiskani mediji pozdravljajo "zgodovinski" dogodek
Današnje izdaje britanskih časopisov pozdravljajo "zgodovinski" dogodek, ki ga ima za Veliko Britanijo prihod novega konservativnega premierja Davida Camerona na čelo koalicijske vlade, vendar pri tem opozarjajo na obsežnost naloge, s katero se bo moral spopasti.

"Cameron, premier" je naslov, pod katerim konservativni dnevnik Daily Telegraph ugotavlja, da je vodja torijcev z liberalnimi demokrati sklenil "zgodovinsko koalicijo". Tabloid The Sun novo ero zmagoslavno naznanja z naslovom "Dave New World", pri čemer z igro besed aludira na "Brave New World" (Krasni novi svet), roman Aldousa Huxleyja, ki se v francoskem prevodu glasi "Le meilleur des mondes" (Najboljši vseh svetov).
Desnosredinski Times v ospredje postavlja misel: "Konservativni voditelj je odprl novo politično ero, ko je opozoril, da novo vlado čaka 'občutljivo in težko delo'," Guardian, blizu levi sredini, pod naslovom Cameron se je izkrcal opozarja, da je Velika Britanija z oblikovanjem koalicijske vlade, neznane po II. svetovni vojni, skočila v neznano.
Financial Times piše, da so se "po 13 letih laburistom zaprla vrata". Urednik Philip Stevens opaža, da "je britanska politika posuta s trenutki, ki so jih opisovali kot zgodovinske, vendar bo to moral pokazati šele čas". Zanj je namreč "manj jasno, ali bo nova vlada tako trpežna", glede na to, da so bile gospodarske težave države med barantanji v minulih dneh kar prezrte.
Miliband glavni kandidat za naslednika Browna
Glavni favorit za novega vodjo laburistov, dosedanji zunanji minister David Miliband je že napovedal, da se bo potegoval za to mesto. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP ga je nedavno podprl tudi drugi dosedanji kandidat za vodjo laburistov, nekdanji notranji minister Alen Johnson.
Kljub temu da se je slednji umaknil iz tekme za prvaka laburistov, pa Miliband še zaleč ne ostaja edini kandidat. Konkurenco mu tako utegne predstavljati celo njegov mlajši brat Ed Miliband, ki je v preteklosti opravljal funkcijo ministra za energetiko.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.