Tujina

Bush znova o Iraku

New York/Washington, 05. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ameriški predsednik George Bush je včeraj znova spregovoril v zvezi z načrti glede Iraka. Medtem naj bi pripravljal resolucijo, s katero bi Varnostni svet ZN postavil rok, do katerega bi moral Irak dovoliti vstop inšpektorjem za orožje.

George Bush
George Bush FOTO: Reuters

Bush je demokratskim in republikanskim voditeljem kongresa v Beli hiši pojasnil, da bo glede Iraka nekaj ukrenil, preden bo karkoli storil, pa jih bo prosil za podporo.

Bush je nagovor kongresnikom začel z besedami, da sta Amerika in ves civilizirani svet pred kritično odločitvijo kako razorožiti nezakonit režim, ki ima še vedno orožje za množično uničevanje, čeprav je v zadnjem desetletju večkrat obljubil, da ga nima in čeprav ga je mednarodna skupnost večkrat obsodila.

Bush je prepričan, da se kongresniki strinjajo, da je režim Sadama Huseina še vedno grožnja miru, tako kot je bil tudi leta 1998, ko je kongres prejel resolucijo o osvoboditvi Iraka. Prav tako ve, da so kongresniki jezni, da ta režim še naprej kljubuje 16 resolucijam Varnostnega sveta ZN, sprejetih v obdobju od leta 1991 do 1999, ki od njega zahtevajo, da se razoroži in odpove orožju za množično uničenje, da ne ogroža svojih sosedov in ne tlači Iračanov.

Bush je v pismu, ki je bilo objavljeno tudi za širšo javnost, dejal, da je še vedno "v procesu odločanja" o tem, kaj ukreniti glede Iraka, v nadaljevanju pa je moč razbrati, da je vojaška operacija le še vprašanje časa in prepričevanja mednarodne skupnosti. Bush je napovedal, da bo v grožnjo, ki jo predstavlja režim Sadama Huseina, prepričeval kongres, z njegovo pomočjo ameriško javnost in tudi mednarodno skupnost.

Bush skuša prepričati svet

V soboto bo Bush v Camp Davidu sprejel britanskega premiera Tonyja Blaira, v ponedeljek bo prepričeval kanadskega premiera Jeana Chretiena, po telefonu pa še voditelje Rusije, Kitajske in Francije. Tudi nastop na zasedanju Generalne skupščine ZN 12. septembra namerava izkoristiti za prepričevanje drugih članic ZN. Ameriški mediji medtem poročajo, da je Pentagon vzel v zakup veliko ladjo, s katero naj bi v Perzijski zaliv prepeljal tanke in drugo vojaško opremo.

Kitajska se posvetuje z ZDA

Iz Pekinga so medtem sporočili, da se Kitajska posvetuje z ZDA glede vprašanja Iraka, vendar pa še vedno nasprotuje vsakršnemu posredovanju proti Bagdadu. Kot je sporočil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Kong Quan, so "ZDA vzpostavile stik s Kitajsko glede vprašanja Iraka in se z njo pogajajo". Več podrobnosti o posvetih med državama Kong ni želel izdati, je pa ponovil stališče Pekinga, ki zahteva vrnitev inšpektorjev ZN za nadzor nad iraškim orožjem in zavrača vsako ameriško vojaško operacijo proti režimu v Bagdadu. Obenem je izpostavil pomembnost spoštovanja ozemeljske celovitosti, suverenosti in varnosti Iraka. "Nasprotujemo uporabi nasilja, vprašanje Iraka pa bi morali rešiti v okviru ZN," je še dejal Kong.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7