Tujina

Bush: Zasluži si smrt

Bagdad/Washington, 17. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški predsednik Bush je v torek med nekim javnim nastopom dejal, da si Sadam Husein zasluži "najhujšo kazen".

"Počakajmo, da vidimo, kakšno kazen bo dobil, a sam mislim, da si za to, kar je naredil svojemu ljudstvu, zasluži najhujšo kazen … on je mučitelj, morilec, imeli so sobe za posiljevanje," je dejal ameriški predsednik med nastopom na televiziji ABC News.

Predsednik George Bush sicer meni, da morajo o usodi nekdanjega iraškega predsednika odločati Iračani. Kljub temu pa mu je v toker "ušlo" med nekim javnim nastopom, ko je dejal da "gre za nagnusnega tirana, ki si zasluži… najhujšo kazen" oziroma – nič drugega kot smrt.

Iranski predsednik Mohamed Hatami pa je izrazil nasprotovanje smrtni kazni, tudi v primeru Sadama Huseina, ki si jo po njegovi oceni sicer najbolj zasluži. Ob tem je izrazil upanje, da bodo Huseinu sodili na pravičnem procesu in da bo obsojen na ustrezno kazen.

Predsednik sveta prehodne iraške vlade Abdel Aziz al-Hakim je na pogovorih z britanskim zunanjim ministrom Jackom Strawom poudaril, da je Huseinu potrebno soditi v Iraku.

Za zaslišanje pristojna CIA

Rumsfeld je prepričan, da je CIA pristojna za zaslišanje nekdanjega iraškega predsednika
Rumsfeld je prepričan, da je CIA pristojna za zaslišanje nekdanjega iraškega predsednika FOTO: Reuters

Za zasliševanje nekdanjega iraškega predsednika Sadama Huseina je pristojna Ameriška centralna obveščevalna agencija CIA, je sporočil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld.

Rumsfeld je dejal, da je bila aretacija Huseina pomembna, vendar se vojna proti terorizmu ni končala z eno samo osebo ali državo. Rumsfeld je še ponovil, da s Sadamom trenutno ravnajo kot z vojnim ujetnikom, a se glede njegovega statusa še niso dokončno odločili.

V Bagdadu 10 mrtvih

Ni signalov, da bi se upor proti okupaciji v Iraku zmanjšal
Ni signalov, da bi se upor proti okupaciji v Iraku zmanjšal FOTO: Reuters

V eksploziji tovornjaka, naloženega z razstrelivom, ki je odjeknila v iraški prestolnici, je umrlo najmanj 10 ljudi, najmanj 15 pa je ranjenih. Do eksplozije je prišlo na nekem zelo prometnem križišču v stanovanjski četrti Baja, uničenih pa je bilo tudi več avtomobilov, ki so bili v bližini.

Kot je povedal direktor bagdadske policije, ni dvoma, da je šlo za teroristični napad, usmerjen na civiliste. Policija domneva, da je bil tovornjak na poti do bližnje policijske postaje. Ameriška vojska je današnjo eksplozijo potrdila, sporočila pa, da podrobnosti še preučuje.

Racije ameriških vojakov

Ameriška vojska je obkolila in zaprla mesto Samara severno od Bagdada, kjer so bili Američani že večkrat tarča gverilskih napadov. Iz mesta prihajajo poročila o racijah in preiskavah, doslej pa so prijeli najmanj 30 ljudi. Televizija Al Džazira je še poročala, da je ameriška vojska v mestu Bakuba v nočni raciji prijela šest osumljencev, med njimi tri nekdanje sodelavce tajne službe.

Našli dokumente o uporniških celicah

Med sobotno aretacijo Huseina je ameriška vojska našla dokument o mreži kakih 14 tajnih celic iraškega upora proti okupacijskim silam, v poroča ameriški časnik Washington Post v današnji izdaji.

Sedaj tudi pripadniki ameriške vojske verjamejo, da Husein ni vodil vsakodnevnih napadov uporniških enot
Sedaj tudi pripadniki ameriške vojske verjamejo, da Husein ni vodil vsakodnevnih napadov uporniških enot FOTO: Reuters

Na podlagi tega dokumenta so ameriške enote v nedeljo in ponedeljek izvedle več racij in aretirale tri nekdanje iraške generale, ki naj bi vodili napade upornikov na pripadnike koalicijskih sil. Kot je za časnik povedal ameriški brigadni general Martin Dempsey, je omenjeni dokument nekakšen zapisnik, ki omogoča vpogled v načine financiranja teh tajnih celic.

Kljub temu pa Dempsey meni, da Husien najverjetneje ni vodil vsakodnevnih operacij upornikov, je pa prav gotovo predstavljal neke vrste simbolno figuro za upor. Tajne celice so mu poročale o svojih aktivnostih na podoben način, "kot se sin izpoveduje svojim staršem," je menil Dempsey. Slednji je v pogovoru za časnik še ocenil, da je v Bagdadu kakih tisoč uporniških borcev.

Blix: V Iraku ni spornega orožja

Blix je že večkrat izrazil domnevo, da je Irak že v zgodnjih 90-tih letih prejšnjega stoletja uničil svoje orožje za množično uničevanje.

Nekdanji vodja mednarodnih inšpektorjev v Iraku Hans Blix je v pogovoru za britansko televizijo BBC kritiziral zadnje izjave britanskega premiera Tonyja Blaira glede obstoja iraškega orožja za množično uničevanje. Blair je namreč v pogovoru za radio britanske vojske opozoril, da v Iraku obstajajo skrivni laboratoriji, ki so jih inšpektorji za nadzor orožja našli lani oktobra.

Blix je namreč prepričan, da v Iraku ni več nobenega orožja za množično uničevanje. Spomnil je, da skupina ameriških inšpektorjev pod vodstvom Davida Kaya, ki je po koncu večjih ameriško-britanskih vojaških operacij obiskala Irak, ni našla nobenega dokaza za to, da bi Iračani v skrivnih laboratorijih razvijali ali proizvajali orožje za množično uničevanje.