Nekdanji tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan je v knjigi z naslovom "Kaj se je zgodilo: Znotraj Busheve Bele hiše in washingtonske kulture zavajanja" potrdil obtožbe kritikov, da je bil vrh administracije odločen začeti vojno proti Iraku ne glede na grožnjo. Dodaja še, da je bila Bela hiša v večni kampanji manipuliranja medijev v korist Busha.
Knjiga bi morala iziti šele prihodnji teden, vendar je spletna stran "Politico" prišla do nje v washingtonski knjigarni in v torek zvečer objavila odlomke, v sredo pa so o tem že poročali vsi mediji.
Tiskovna predstavnica Bele hiše Dana Perino je dejala, da se ameriški predsednik George Bush nanjo verjetno ne bo odzval, ker ima veliko drugega dela, dodala pa, da so nekdanji McClellanovi sodelavci začudeni nad trditvami v knjigi. Kot kaže, je do preobrata pri njem prišlo v času škandala izdaje identitete tajne agentke CIA Valerie Plame, soproge veleposlanika Josepha Wilsona, ki je kritiziral odločitev za vojno proti Iraku.
Grožnje z orožjem le propaganda
McClellan trdi, da so bile domnevne grožnje z orožjem za množično uničevanje propaganda, ki so ji ameriški mediji preveč zlahka nasedli. Pravi razlog za vojno pa naj bi bilo to, da je bil Bush prepričan v pravilnost širjenja demokracije po Bližnjem vzhodu s silo. Bush je sicer ta razlog začel navajati kasneje, ko se je izkazalo, da Irak ni imel orožja za množično uničevanje.
Ko je veleposlanik Wilson objavil svoje kritike, se je začela kampanja za uničenje njegovega ugleda. Nekdanji Bushev politični strateg Karl Rove in nekdanji šef kabineta podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja Lewis Libby sta se, po besedah McClellana, v času preiskave izdaje identitete Valerie Plamen dogovarjala za zaprtimi vrati in mu lagala, da z zadevo nimata nič.
Tudi Rove je po objavi odlomkov iz knjige izrazil začudenje nad obtožbami in sprašuje, zakaj McClellan tega ni povedal prej. Po besedah nekdanjega protiterorističnega koordinatorja Bele hiše Dicka Clarkea je odgovor jasen: v tem primeru bi moral namreč McClellan odstopiti.
'Vojna ni bila nujna'
McClellan je prišel v Washington, kot piše v knjigi, poln idealizma in pričakovanj, saj je zaupal Bushu, ki ga sicer opisuje pohvalno. Vendar pa predsednika obtožuje, da je kasneje skrenil s poti in iskrenosti ter poštenosti v času, ko je bila država pred vojno, ki ni bila nujna, ampak vojna po izbiri. McClellan je prepričan, da je bila to resna strateška napaka.
Busha sicer hvali kot zabavnega človeka z velikimi političnimi sposobnostmi, vendar tudi kot človeka, ki je zmožen neverjetne stopnje samozavajanja in ki ni pripravljen priznati napak. McClellan opisuje tudi odzive Bele hiše na orkan Katrina in pravi, da so bili večino prvega tedna po razdejanju v stanju zanikanja dejstev.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.